Bułgaria - atrakcje turystyczne

Bułgaria - atrakcje turystyczne
fot. charlathan/Shutterstock

Złote Piaski

Po latach zapomnienia Bułgaria staje się jednym z najczęściej odwiedzanych krajów w Europie. Znacznie niższe ceny niż w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania kuszą turystów. Położona nad ciepłym Morzem Czarnym Bułgaria nie może narzekać na brak warunków do rozwoju turystyki. Turystyka w Bułgarii to przede wszystkim wspaniałe plaże nad Morzem Czarnym. Jednym z najpopularniejszych kurortów są Złote Piaski. Bogata baza hotelowa a także duża ilość barów, klubów i dyskotek zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku.

Bułgarska Riwiera

Najsłynniejsze miasta to doskonale przygotowane na przyjęcie turystów miejsce, w których znajdziemy liczne puby i wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Główne zalety Bułgarskiej Riwiery to niskie koszty pobytu i brak uciążliwych upałów. Cieszące się największą sławą miasta tego kraju to: Achtopol, Botewgrad, Dobricz, Kałofer, Kozłoduj, Melnik, Nowa Zagora, Pirdop, Rawda, Sliwen, Sopot, Swilengrad, Warwara, Złatograd. Riwiera Bułgarska proponuje urlopowiczom wszystko co może być potrzebne do dobrego wypoczynku. Wielki wybór perfekcyjnie umiejscowionych obiektów noclegowych, powoduje, że Bułgaria jest skutecznie konkurującym z krajami Europy Południowej miejscem na spędzenie wakacji. Czynnikiem o niebagatelnym znaczeniu jest przyroda, szczególnie utworzone na terenie Bułgarii 4 parki narodowe, z najsłynniejszym PN Riła. Od kilku lat mamy okazję ujrzeć gwałtowny wzrost ilości stylowo urządzonych kwater nad Morzem Czarnym.

Sozopol

Sozopol jest niewielkim miasteczkiem w Bułgarii na wybrzeżu Morza Czarnego. Miejscowość zlokalizowana jest 30 kilometrów na południe od miasta Burgas. To jedna z najstarszych miejscowości położonych nad Morzem Czarnym i zarazem jedna z piękniejszych. Uwagę turystów z pewnością przykują bardzo urokliwe kamieniczki, czy stare domy z drewna. Jednak to, co najbardziej przyciąga turystów to oczywiście morze, które jest czyste i ciepłe. Miasto istniało już prawdopodobnie w starożytności, czego dowodami są chociażby kotwice odkryte w Zatoce Sozopolskiej. To właśnie kotwica jest symbolem miasta i będziemy mogli ją podziwiać na wielu monetach z Apollonii z czasów starożytnych. Miejscowość ta już w czasach starożytnych była ważnym kurortem dzięki obecności tutaj Rzymian. Sozopol to ulubione miejsce wielu nurków z racji bardzo pięknych raf koralowych, jakie będziemy mogli podziwiać pod wodą. Zwiedzając miasteczko mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się do czasów starożytnych. Dzieje się tak za sprawą wieloletniej obecności na tych terenach rzymian. Miasto cieszy się sporą popularnością wśród turystów z Polski. Centrum miasta nierzadko bywa częściej zatłoczone, niż sama plaża – spowodowane jest to wyjątkowo pięknymi budynkami Starego Miasta.

Elenite

Elenite to kolejna interesująca miejscowość nad bułgarskim wybrzeżem Morza Śródziemnego. Czysta plaża i morze o lazurowej barwie otoczone wieloma hotelami przyciągają niejednego turystę spragnionego wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Miasteczko bardzo dobrze wykorzystuje swoje zalety turystyczne i co roku przybywa tu naprawdę wielu turystów z różnych zakątków Europy. Spora część turystów spędza noc w fińskich domkach, gdyż jest ich tutaj naprawdę dużo. Mimo, iż miasteczko jest małe, to liczba miejsc noclegowych jest naprawdę imponująca. To samo tyczy się atrakcji turystycznych, których jest tu co niemiara. W odległości około 45 kilometrów w kierunku północno-wschodnim zlokalizowane jest miasto Burgos będące jednym z ważniejszych w Bułgarii. Dosyć blisko, bo około 7 kilometrów od Elenite znajduje się bardzo znana miejscowość turystyczna Słoneczny Brzeg.

Kranevo

Kranevo zlokalizowane jest w odległości około około 8 kilometrów od Złotych Piasków. To miejsce wprawi w zachwyt niejednego turystę dzięki krystalicznie czystemu morzu, oraz plaży o złotym odcieniu. Miejscowość w czasach starożytnych była twierdzą, dzięki temu zwiedzający będzie mógł podziwiać wspaniałe rzymskie budynki forteczne. Okoliczny region bogaty jest w winnice dzięki czemu będziemy mogli skosztować wybornego lokalnego wina. Wieczorami w niektórych lokalach będziemy mogli posłuchać bardzo miłej dla ucha bułgarskiej muzyki, która każdemu poprawi nastrój. W miejscowych knajpach obsługa uraczy nas sałatkami ze świeżych owoców morza. Miejscowość tą polecamy na wypoczynek dla rodzin z dziećmi, gdyż pociechy z pewnością nie będą tu narzekać na nudę dzięki wielu atrakcjom dla nich przygotowanym.

Nesebyr

Nesebyr to kolejna miejscowość zlokalizowana w niewielkiej odległości od Burgas w Bułgarii. Miasto zdobyło sławę głównie za sprawą wielu zabytków, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ponadto miasto jest rezerwatem archeologicznym oraz architektonicznym co przyciąga turystów interesujących się historią. Na uwagę zasługują stare domy w niektórych przypadkach wykonane częściowo z kamienia oraz drewna. Miasteczko leży na półwyspie o niewielkiej powierzchni, co tylko dodaje uroku tej malowniczo położonej miejscowości. Jednak to ciepłe morze przyciąga tutaj wielu turystów i stosunkowo niskie ceny w porównaniu np. z Hiszpanią, czy Włochami.

Słoneczny Brzeg

Słoneczny Brzeg jest jedną z najbardziej znanych turystycznie miejscowości w państwie bułgarskim. Miasteczko jest szczególnie popularne wśród młodych ludzi z racji sporej liczby obiektów w postaci klubów nocnych czy dyskotek. Ludzie często bawią się tutaj do samego rana i wielu wspomina to miejsce bardzo miło. O sławie tego miejsca może stanowić fakt chociażby tego, że często bywa nazywane Las Vegas Wschodniej części Europy. Miasto można powiedzieć, że jest połączone z inną interesującą miejscowością – Nesebyr. Taka lokalizacja przyciąga wielu turystów ze Skandynawii, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, czy nawet Czech.

Sofia

Sofia to stolica i zarazem największe miasto Bułgarii. Jest położone dosyć nietypowo jak na najważniejsze miasto w kraju, gdyż leży w regionie górskim. Miasto szczyci się tym, że zostało założone przez Rzymian. Dzięki temu turysta będzie mógł podziwiać tu naprawdę sporą liczbę budowli pochodzących z tego okresu. Miasto poza pozostałościami obecności Rzymian ma do zaoferowania także liczne zabytki kultury islamskiej. Budynki te są świadectwem przynależności tych obszarów do Imperium Osmańskiego. Taki kontrast zabytków przyciąga coraz więcej turystów z różnych części świata. Od momentu przyjęcia Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku Sofia, jak i całe państwo przechodzi bardzo istotne zmiany dzięki funduszom z Unii. Powstało wiele hoteli o światowym standardzie i zaczęli tu przyjeżdżać zamożni turyści z państw Europy Zachodniej, ale także z Rosji. Turyści zafascynowani historią Sofii powinni zwiedzić budowle zbudowane przez władców Bizancjum, których istnieje w stolicy dosyć spora liczba. W kierunku zachodnim od Sofii zmierzają kuracjusze do sanatoriów, by podleczyć swoje zdrowie.

Tagi: atrakcje turystyczne bułgaria