Atrakcje turystyczne Karkonoszy

Atrakcje turystyczne Karkonoszy
fot. Noclegownia.pl

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Atrakcyjne szlaki turystyczne prowadzą przez najpiękniejsze miejsca w tym paśmie górskim, zaś tutejsze widoki słyną z wyjątkowego piękna. Karkonosze to raj nie tylko dla miłośników pieszych wędrówek. W miejscowościach położonych u stóp gór również atrakcji nie brakuje. Turystyka rozwija się tu pomyślnie, zaś na dokładne poznanie atrakcji tego regionu warto poświęcić cały urlop.

Sercem turystycznym tego regionu jest Karpacz. Popularny zarówno latem i zimą Karpacz jest najlepszym punktem wypadowym dla tych, którzy chcą udać się na szczyt Śnieżki. W Karpaczu i jego najbliższej okolicy zobaczyć można również wiele ciekawych zabytków, wśród których najbardziej znanym jest Świątynia Wang, przeniesiona tu z Norwegii. To najbardziej znana świątynia ewangelicka w Polsce, którą zbudowano w XIII wieku. Karpacz słynie również z Muzeum Zabawek, którego twórcą był Henryk Tomaszewski, związany z wrocławskim Teatrem Pantonimy.

Warto zwiedzić również Kowary – stare miasto o górniczej tradycji. Od XII wieku w Kowarach prowadzono intensywną działalność wydobywczą, zaś największe znaczenie miały tu rudy żelaza. Tu również wydobywany był niegdyś uran na potrzeby radzieckiej armii. Sztolnie pourazowe można obecnie zwiedzać w zboczach Sulicy.

Jedną z ciekawszych miejscowości leżących w Karkonoszach jest Szklarska Poręba. Znana jest przede wszystkim jako ośrodek narciarski, jednak i latem atrakcji tu nie brakuje. Muzeum Karkonoskie oraz Muzeum Mineralogiczne są chętnie odwiedzane przez turystów. Innym znanym letniskiem w pobliżu Szklarskiej Poręby są Piechowce, dawniej również związane z przemysłem szklarskim. Warto też zajrzeć do Jagniątkowa i zobaczyć znajdującą się tam willę Hauptmanna. Kolejną z ciekawych miejscowości w Karkonoszach jest Sobieszów, w którym zwiedzić można Muzeum Przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego.

Z Karkonoskich szczytów na uwagę zasługuje m.in. Szrenica, z której można podziwiać panoramę Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Pod jej szczytem można skorzystać z możliwości odpoczynku w schronisku, którego historia związana jest z działalnością w Sudetach niemieckich organizacji nacjonalistycznych. Mniej aktywni turyści mogą na Szrenicę wjechać kolejką. Kolejką można również wjechać na Śnieżkę – najbardziej oblegany przez turystów szczyt w Karkonoszach i jednocześnie najwyższy szczyt całych Sudetów. Na szczycie znajdują się ciekawe obiekty: drewniana kaplica św. Wawrzyńca oraz obserwatorium meteorologiczne.

Ciekawą miejscowością jest Chojnik, znany z ruin zamku z XIV wieku. Ta malownicza ruina znana jest z licznych legend oraz bogatej przyrody, którą można poznać dzięki ścieżce dydaktycznej prowadzącej w okolicach zamku. Sam zamek, choć zniszczony, jest bardzo dobrze zagospodarowany pod względem turystycznym. Dużą atrakcją Karkonoszy są Śnieżne Kotły, których krajobraz przypomina nieco ten spotykany w Tatrach. Kotły te powstały w wyniku działalności lodowców. Dziś zachwycają swymi skalistymi przepaściami, których wysokość wynosi około 200 metrów. Nazwa Śnieżne Kotły związana jest z ciekawym zjawiskiem – często, nawet latem – można w nich zobaczyć resztki śniegu. Śnieżne Kotły to nie tylko miejsce atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Bogaty jest świat tutejszej przyrody, a wśród występujących w ich rejonie roślin znajduje się wiele cennych i bardzo rzadkich gatunków. Są to m.in. tojady mocne oraz róże alpejskie. Karkonoskie wodospady również zasługują na uwagę. Najsłynniejszy z nich to Wodospad Kamieńczyka, będący jednocześnie najwyższym wodospadem polskich Sudetów. Jego łączna wysokość to 27 metrów. Drugi ważny wodospad to Wodospad Szklarki. Był on turystyczną atrakcją już w XVIII wieku.

Tagi: atrakcje turystyczne szklarska poręba karkonosze szrenica szlaki turystyczne karpacz kowary śnieżka śnieżne kotły wodospad kamieńczyka wodospad szklarki