Atrakcje turystyczne w Tatrach

Atrakcje turystyczne w Tatrach
fot. Portal Noclegownia.pl

Tatry i Podhale to najpopularniejszy polski region turystyczny obok wybrzeża Bałtyku i Pojezierza Mazurskiego. Z wiadomych względów jest on popularny zwłaszcza wśród miłośników chodzenia po górach i obcowania z naprawdę dziką naturą, a także góralskim folklorem. Leżące u stóp Tatr miasto Zakopane właściwie cały rok przeżywa najazd turystów nie tylko z Polski, ale także i za granicy. Oczywiście najwięcej turystów jest zimą, gdy leżący na szczytach śnieg pozwala na doskonalenie swych narciarskich umiejętności, albo po prostu podziwianie pięknych widoków. Latem z kolei można zwiedzać Tatry i Podhale bez ryzyka zejścia lawiny czy poślizgnięcia się na stromej powierzchni pokrytej lodem. Zakopane często odwiedzają je osoby, które na urlop wybrały się do Krakowa jednak ze względu na dość bliską odległość dzielącą obie miejscowości zdecydowały się także odwiedzić właśnie Zakopane, a nierzadko także nieco bliżej poznać Tatry i Podhale.

Jakie są największe atrakcje tego niezwykle malowniczego regionu naszego ojczystego kraju? Osoby nieco bardziej leniwe i niezbyt dobrze czujące się podczas zdobywania górskich szczytów zapewne lepiej odnajdą się podczas wizyt w górskich miasteczkach w których mogą poznać góralski folklor, kupić ciekawe pamiątki, zjeść prawdziwego oscypka oraz wsłuchać się w charakterystyczną gwarą, chociaż jej jest akurat coraz mniej, zwłaszcza na ulicach najbardziej popularnych wśród turystów, którzy właściwie opanowali niektóre rejony Podhala zamieszkałe kiedyś jedynie przez rodowitych górali. Tatry i Podhale dają oczywiście możliwość niepowtarzalnego obcowania z naturą, by jednak tego dostąpić trzeba się już nieco bardziej postarać i wybrać na górską wycieczkę. Warto jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza w wyższych partiach górskich. Dotyczy to nie tylko pory zimowej, gdy, jak już zostało wspomniane, istnieje na przykład ryzyko zejścia lawiny, ale także letniej, gdy chwila nieostrożności może skończyć się tragicznie, zwłaszcza dla osób niedoświadczonych w górskich wspinaczkach. Absolutnie zabronione jest także ingerowanie w środowisko naturalne. Lepiej powstrzymać się przed zerwaniem jakieś ślicznej roślinki (może się ona przecież okazać gatunkiem chronionym), a już na pewno pod żadnym pozorem nie można zaczepiać czy dokarmiać spotkanych w lasach zwierząt, zwłaszcza niedźwiedzi. Innymi przyrodniczymi i bardzo popularnymi atrakcjami jakimi raczą nas Tatry i Podhale są te związane z wodą, spośród których najbardziej znane jest oczywiście malownicze jezioro Morskie Oko - rozciąga się spod niego panorama na cały masyw Tatrzański. Dalej zaś znajdują się inne jeziora, stanowiące Dolinę Pięciu Stawów Polskich. Ich piękno nie przyciąga tylu turystów co Morskie Oko, gdyż znajdują się zdecydowanie wyżej i wymagają dłuższego i bardziej wymagającego spaceru, jednak ci, którzy nad nie trafią, mogą liczyć na jeszcze piękniejsze widoki. Stamtąd już natomiast jedynie krok dzieli nas od potężnych szczytów naszych najwspanialszych gór, z ich królową - Rysami.

Atrakcje turystyczne w Tatrach

  • Tatrzański Park Narodowy - utworzony w 1954, leży na południowym skraju naszego kraju, w Karpatach Zachodnich. Obejmuje swym zasięgiem najwyższą część Tatr Polskich, wraz z wieloma pięknymi szczytami, dolinami i jeziorami. Na terenie TPN znajduje się aż 250 km szlaków turystycznych, o zróżnicowanym poziomie trudności. Zobaczyć tu możemy unikalną i niespotykaną nigdzie indziej szatę roślinną. Poza tym obszary te zostały uznane za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery utworzony przez UNESCO w 1992 roku. W Tatrzańskim Parku Narodowym schronienie i nocleg możemy znaleźć w ośmiu schroniskach górskich.
  • Tatrzańskie doliny – jest ich wiele, a swym pięknymi krajobrazami przyciągają rzesze turystów. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych tatrzańskich dolin zaliczamy: Dolinę Kościeliska, Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Dolinę Chochołowską, Dolinę Białki, Dolinę Suchej Wody, Dolinę Kondratową, Dolinę Rybiego Potoku, czyli Morskie Oko, Dolinę Olczyska i wiele innych. Każda z nich ma nieodparty urok, a widoki jakie się tam roztaczają na pewno zachwycą!
  • Najpiękniejsze szczyty i najciekawsze szlaki Tatr – z całą pewnością ta atrakcja turystyczna cieszy się największą popularnością. O każdej porze roku można na tatrzańskich szlakach i szczytach spotkać mnóstwo turystów. Szczególnie latem oblegane są najbardziej znane miejsca. Na pewno odwiedzając Tatry należy zdobyć Giewont, Rysy, Gubałówkę, Orlą Perć, Kasprowy Wierch, Świnicę, Szpiglasową Przełęcz, Kościelec i wiele innych. Na wszystkie te szczyty prowadzą szlaki o różnym stopniu trudności, więc przed wyruszeniem na szlak należy zorientować się w poziomie technicznym jaki musimy posiadać, aby wejść na sam szczyt.
  • Schroniska górskie – to nie tylko ostoja dla strudzonych wędrowców, ale także są to piękne i zabytkowe budowle. W tatrzańskich schroniskach górskich możemy nie tylko posilić się, ale także zanocować. Lecz to ostatnie szczególnie w sezonie letnim jest popularną praktyką. Dlatego też planując pobyt w takim schronisku należy zarezerwować nocleg nawet na pół roku przed planowanym pobytem. Po polskiej stronie Tatr znajdują się następujące schroniska: Schronisko PTTK- Polana Chochołowska, Schronisko - Dolina Pięciu Stawów Polskich, Schronisko PTTK - Dolina Kościeliska, Schronisko w Starej Roztoce, Schronisko PTTK - Hala Kondratowa, Schronisko w Dolinie Rybiego Potoku, Schronisko PTTK Murowaniec oraz Hotel Górski na Polanie Kaltówki.

Na pewno ogromną atrakcją, szczególnie w sezonie zimowym są stoki narciarskie wraz z wyciągami i kolejkami linowymi. Do najpopularniejszych zaliczamy: wyciągi narciarskie w Zakopanem, wyciągi narciarskie w Bukowinie Tatrzańskiej, wyciągi narciarskie w Białce Tatrzańskiej, wyciągi narciarskie w Murzasichle, kolej linową Kasprowy Wierch, kolej linową Gąsienicowa, kolej linową Goryczkowa, kolej linowa Butrowy Wierch, kolej linowo-terenową Gubałówka czy zjeżdżalnię Gubałówka.

Poza tym tatrzańskie miejscowości to także wiele zabytkowych budowli i pięknych miejsc wartych zobaczenia. Na pewno prym w tym względzie wiedzie Zakopane i okoliczne miejscowości. W samym Zakopanem warto zajrzeć na słynne Krupówki z wieloma karczmami i zabytkowymi domami architektury góralskiej. Ponadto można zwiedzić wiele zabytków kultury sakralnej, takich jak: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kościół pod wezwaniem Świętej Rodziny na Krupówkach, Stary Kościół w Zakopanem, Kaplica w Jaszczurówce p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Neogotycki kościół Świętego Jacka w Chochołowie czy Kościół p. w. NMP w Murzasichlu.

Można również odwiedzić jedno z wielu muzeów, a jest ich sporo. W samym Zakopanem wyróżniamy: Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, Galeria Władysława Hasiora, Miejska Galeria Sztuki czy Muzeum Męczeństwa.

Poza tym powstało kilka parków rozrywki, lodowisk, a zimą polecane są ogniska, kuligi, regionalne potańcówki i wiele innych atrakcji. W Zakopanem odbywają się liczne imprezy nie tylko o randze krajowej, ale i światowej, takie jak: Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem, Jesień Tatrzańska, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Tatrzańskie Wici, Jazz Camping, Wielka Majówka, Adventure Trophy, Jazz Festival, Zawody na starym sprzęcie Kalatówki, Koziołek matołek, Letnie Grand Prix, Festiwal Organowy czy Dni Zakopanego.

Tagi: atrakcje turystyczne tatry podhale zakopane