Planowanie ciąży

Planowanie ciąży
fot. Syda Productions/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Dzisiejsze kobiety nastawione są na prace zawodową i chcą osiągnąć sukces zawodowy. Obecnie kobiety pragną najpierw sprawdzić się w pracy, a potem myślą o macierzyństwie. Świadomie macierzyństwo dla kobiet jest bardzo istotne. Planowanie ciąży pozwala kobietom na odpowiednie przygotowanie się do najważniejszej roli w ich życiu - roli matki. Teraz świadome swoich ambicji i celów kobiety coraz rozsądniej myślą o dziecku. Przecież każda kobieta powinna urodzić dziecko, wtedy gdy będzie na to gotowa.

Czasem jednak chęć posiadania dziecka może być tak silna, iż może to źle wpłynąć na psychikę kobiety. Bowiem ciągłe myślenie, że teraz się uda może mieć odwrotny skutek. Wówczas dobrym pomysłem może okazać się wyjazd na mały urlop wraz z mężem, gdzie można się zrelaksować zapomnieć o kłopotach i pomyśleć o czymś przyjemnym. Taki relaks we dwoje w domu czy ma urlopie, na pewno będzie sprzyjał temu by łatwiej począć maleństwo, którego tak razem się pragnie.

Jednak zanim tak naprawdę kobieta zdecyduje się na macierzyństwo warto zmienić swoje i partnera przyzwyczajenia, zmienić styl życia na bardziej zdrowszy. Decydując się na dziecko należy jak najszybciej przestać palić papierosy, pić alkohol oraz zrezygnować z kawy i mocnej herbaty. I nie dotyczy to wyłącznie kobiet, udowodnione jest naukowo, iż mężczyzna który również chce mieć zdrowe dziecko powinien przynajmniej przez pół roku przed planowaniem ciąży ze swoja partnerką nie palić papierosów i unikać alkoholu. Właśnie takie używki mają niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Warto natomiast zadbać o swoją dietę i wzbogacić ja w świeże owoce i warzywa, które mają wiele cennych witamin i mikroelementów oraz bardzo dużo kwasu foliowego. Kwas foliowy warto uzupełniać także w postaci tabletek, które zaleci ginekolog. Wspomniane tabletki dostępne są bez recepty i powinny je brać nie tylko kobiety w ciąży, ale i te które starają się o dziecko. Wybierając się do lekarza ginekologa z pewnością zaleci zrobienie wszystkich podstawowych wyników oraz przepisze specjalne witaminy dla kobiet w ciąży, by uzupełnić niektóre braki w mikro i makro elementy, które niezbędne są w tym szczególnym okresie dla kobiet.

Tagi: kobiety planowanie ciąży kobieta zdrowe dziecko ginekolog