Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsza kąpiel noworodka

Jeden z najcudowniejszych momentów na początku rodzicielstwa, kiedy to Wasza więź z maluszkiem pogłębia się każdego dnia. Właśnie kąpiel pozwala na odczucie wyjątkowej bliskości, a wymaga ona Waszego dobrego przygotowania, dlatego zgłaszamy się tutaj z kilkoma wskazówkami, aby początkujący rodzice mniej się stresowali, a bardziej cieszyli i radowali czasem spędzonym wspólnie ze swoją małą pociechą. Nie ma w tym nic trudnego, a przekonacie się o tym, czytając nasz zwięzły artykuł, gdzie zawarliśmy wszystkie niezbędne informacje.

Wszystko, co musisz wiedzieć przed kąpielą

Po wyjściu ze szpitala pierwszym kluczowym pytaniem jest: kiedy można wykąpać dziecko? W internecie krąży wiele odmiennych opinii, aczkolwiek jeśli nie było żadnych przeciwskazań już następnego dnia możecie wykąpać wspólnie maluszka. Oczywiście powinien on oswoić się z nowym środowiskiem i całkowicie inną sytuacją, dlatego tak ważne jest, aby pierwsza kąpiel przebiegła pomyślnie i jak najbardziej przyjemnie dla małego dziecka, dzięki czemu zapamięta ją jako jedno z milszych wspomnień i przekona się do kolejnych. W tym celu powinno się ustawić wanienkę dziecięca w pokoju, w którym temperatura wynosi około 20-23°C. Niekoniecznie musi to być łazienka, a najważniejsze jest odpowiednie ogrzanie pomieszczenia, by dziecku zapewnić maksimum komfortu. Z kolei ciepłość wody nie powinna przekraczać 37°C i zasłaniać więcej niż do połowy ciałka dziecka. Z początku nie ma potrzeby napuszczania większej ilości wody, ponieważ niemowlak jest jedynie przemywany wodą, co również warto zaznaczyć – codziennie.

Najpewniej jest kąpać noworodka każdego dnia z wyjątkiem mycia głowy, co może odbywać się mniej więcej co 2-3 dni. Sam ten rytuał kąpania wcale nie musi trwać długo, a zwłaszcza na początku, gdzie trzeba stopniowo przyzwyczajać dziecko do przebywania w wodzie w nieco innych warunkach niż dotychczas i zachęcać go do kolejnych kąpieli, by w rezultacie mogło swobodnie bawić się i cieszyć taplaniem w wodzie i bąbelkach z piany. Właśnie, co do preparatów myjących więcej informacji uzyskasz w dalszej części wpisu, ale z pewnością musisz przygotować sobie wszystkie niezbędne artykuły do kąpania, w tym ręcznik, kosmetyki do kąpieli i po niej, zabawki i inne potrzebne przybory. To bardzo ważne, ponieważ nie możesz nawet na chwilę zostawić noworodka samego w wanience, mimo małej ilości wody, dlatego lepiej wszystko mieć na miejscu. Również dla komfortu i bezpieczeństwa dziecka powinniście podtrzymywać go jedną ręką, chwytając dłonią pod pośladki i kładąc resztę tułowia na swoim przedramieniu. Wówczas będzie stabilnie i wygodnie zarówno dla Ciebie, jak i maluszka.

Czas na kąpiel

Na pewno zalecamy przemywanie dziecka ręką, gdyż myjka może okazać się zbyt szorstka i mało delikatna, co w przypadku tak wrażliwej skóry noworodka może okazać się dla niego niezbyt przyjemne. Ponadto masowanie jedną ręką jego ciałka sprawia dodatkową czułość i bliskość pomiędzy Wami. W tym celu należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych dla niemowlaków, które charakteryzują się hipoalergicznością i odpowiednio dobranymi składnikami, które nie podrażniają skóry, a wręcz przeciwnie zapewniają jej właściwe nawilżenie, oczyszczenie i ochronę warstwy lipidowej naskórka, który jest bardzo ważny w początkowej fazie rozwoju dziecka.

Najpewniej używać kosmetyków przeznaczonych do konkretnego typu skóry dziecka, gdzie możemy wyróżnić normalną, suchą, wrażliwą i skłonną do atopii. Każdy z wymienionych rodzajów potrzebuje zupełnie innych właściwości, które polepszą kondycję skóry i sprawią ulgę. Na pewno polecamy Mustela szampon w piance oraz pozostałe produkty tego producenta, które cechują się różnorodnością i wysoką jakością. Natomiast sam szampon w swojej innowacyjnej formie jest bardzo przydatny podczas kąpieli, ponieważ pianka nie spływa niekontrolowanie do oczu, co zdecydowanie ułatwia przebieg wieczornego rytuału.

Po wyjściu z wanienki

Od razu otulamy niemowlaka miękkim i chłonnym ręcznikiem, którym delikatnie osuszamy ciało malucha. Nie wolno pocierać go nawet przyjemnym w dotyku ręcznikiem, ponieważ to nadal podrażnia i uszkadza wierzchnią warstwę skóry dziecka. Szczególnie musicie zwracać uwagę na miejsca intymne dziecka i wszelkie zagłębienia w skórze (pachy, uda, szyja, stopy), gdzie należy starannie osuszyć skórę, by nie powstały jakiekolwiek odparzenia. Następnie możecie przejść do nasmarowania noworodka specjalnymi kremami czy olejkami po kąpieli, które mają na celu natłuścić odpowiednio i nawilżyć skórę dziecka. Stanowi to jednocześnie warstwę ochronną, o którą należy dbać przez długi okres dorastania niemowlaka. Okrężnymi ruchami i powoli warto wymasować ciałko malucha, by sprawić mu tym samym dużą przyjemność.

Po zakończonym procesie pielęgnacji dziecka, można go już ubrać i przygotować do spania, gdzie już każdy rodzic musi odkryć własny sposób na usypianie niemowlaka.

Tagi: kąpiel noworodka