Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

To stare jak świat powiedzenie nadal jest aktualne. Co ciekawe można odnieść je do wielu dziedzin życia, w tym do samego dentysty. Już jako dziecko wielu z nas zostało zrażonych do dentystów, a sama myśl o gabinecie stomatologicznym przysparza o dreszcze. Co ciekawe – nie musiało tak być. Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty? Oto kilka sprawdzonych rad…

Po pierwsze należy wybrać odpowiedniego stomatologa.

To, jakie będzie miał podejście do dziecka ma ogromne znaczenie. Jak wiadomo dzieci są specyficznymi pacjentami. Należy zbudować z nimi ciepłą relację, która otworzy malucha na współpracę. Aby jednak do tego doszło nie wystarczy posadzić dziecka na fotelu i liczyć że przez najbliższe 30 minut będzie siedziało na nim z otwartą buzią. Cały gabinet jest niezwykle ciekawy, a sprzęty znajdujące się w pobliżu fotela na pierwszy rzut oka mogą wydawać się przerażające. Wielu dorosłych słysząc dźwięk borowania słabnie, a co dopiero mały człowiek. Ważne, aby przed wizytą dentysta oswoił dziecko z gabinetem, pokazał mu jak działają te wszystkie sprzęty, do czego służą… Pozwolił się nimi chwilkę pobawić i pokazać, że to nie jest takie straszne jak wygląda.

Po drugie miejsce.

Właśnie! Kolorowy gabinet, fotel, ciekawe ilustracje na ścianach mogą przekonać dziecko do gabinetu i sprawić że poczuje się w nim jak u siebie w pokoju. Liczne zabawki, maskotki, kącik zabaw w poczekalni umilą cały czas spędzony u dentysty, a drobny upominek na koniec wizyty sprawi, że wizyta będzie się mu milej kojarzyć.

Po trzecie odpowiednie narzędzia.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak rynek stomatologiczny w przeciągu kilku lat zmienił się pod względem najmłodszych. Wyprodukowano przeróżne gadżety zapewniające komfort, a nawet przyjemność w trakcie wizyty. Osłonki na strzykawki, kolorowe wypełnienia, smakowy fluor to tylko część niezwykle przydatnych gadżetów przy leczeniu maluchów.

Po czwarte czas.

Tak! Czas jest niezwykle ważny. Opłaca się udać do specjalisty już podczas wyrastania pierwszych mleczaków. Warto, aby dentysta Kraków sprawdził czy wszystko okej i dał instruktaż jak dbać o higienę. Niektórym rodzicom może wydawać się to dziwne.. Po co iść do dentysty, skoro ząbki ledwo się wykuły i na pewno są zdrowe. A no właśnie! Jeżeli nie dopuści się do ich zepsucia, oszczędzi się tym samym dziecku stresu i bólu. Regularne wizyty kontrolne dadzą gwarancję, że zęby są całkowicie zdrowe i nie ma się czym martwić. Nawet jeśli zajdzie jakaś drobna zmiana czy ubytek to naprawienie jej zajmie dosłownie chwilkę i nie będzie bolało wcale! Ponadto zdrowe mleczaki to gwarancja zdrowych zębów stałych, które jak wiadomo muszą posłużyć przez całe życie. Nie warto od początku ich zaniedbywać.

Stomatolog Dziecięcy Kraków to oferta Centrum Medycyny Profilaktycznej skierowana do najmłodszych pacjentów.

Tagi: stomatolog dentysta