Jakie herbatki dla niemowląt można podawać dziecku?

Jakie herbatki dla niemowląt można podawać dziecku?

Pierwszym napojem, którego próbuje dziecko w swoim życiu jest mleko matki. Dziecko karmione piersią nie musi być na początku w żaden sposób “dopajane”, dopiero przy rozszerzaniu jego diety podajemy dziecku nowe napoje.

Inaczej sprawa ma się w przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym - w upalne dni należy podawać dziecku dodatkowy napój.

Mamy często decydują się na podawanie swoim maluchom przegotowanej wody. Nie zawsze jednak woda odpowiada dziecku smakowo.

Herbatki dla niemowląt

Oprócz wody możemy też podawać naszym dzieciom herbatki specjalnie przygotowane dla niemowląt. Warto zwrócić uwagę na opis producenta, który mówi od którego miesiąca możemy zacząć podawać daną herbatkę.

Niezwykle ważne jest, aby nie podawać naszemu maluchowi herbaty czarnej, białej, zielonej ani czerwonej. Herbaty te zawierają teinę - substancję odpowiedzialną za pobudzenie organizmu. Kolejnym, niezbyt bezpiecznym dla małego dziecka, składnikiem wymienionych herbat jest teobromina wpływająca na pracę serca i ciśnienie. Od pierwszego miesiąca życia dozwolone są niektóre herbatki ziołowe, po 4 miesiącu możemy też zacząć rozszerzać dietę niemowlaka o herbatki ziołowo-owocowe. Herbatki owocowe są doskonałym zamiennikiem soków i innych wysokokalorycznych napojów.

Rodzaje herbatek dla niemowląt

Niektóre z herbatek ziołowych dla niemowląt mają właściwości, które pomagają w przykrych dolegliwościach zdrowotnych. Herbatka koperkowa może złagodzić bóle brzuszka i likwiduje wzdęcia, herbatka rumiankowa pozwala ukoić ból związany z ząbkowaniem, herbatka miętowa pomaga w zaparciach, a herbatka z zawartością melisy działa wyciszająco i uspokajająco.

Należy jednak pamiętać, że takie herbatki mają jedynie wspomóc walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami i nie można unikać wizyty u lekarza specjalisty, jeżeli zauważymy u naszego dzidziusia niepokojące objawy.

Niektóre herbatki owocowe można podawać dziecku około 4-5 miesiąca życia, jednak w celach zachowania ostrożności zawsze warto skonsultować się wcześniej z lekarzem i przeczytać zalecenia producenta na opakowaniu.

Sposób przygotowania herbatek różni się w zależności od jej rodzaju - oprócz mieszanek ziół czy torebek, z których robimy napar, dostępne są również herbatki w granulacie. Tego typu napoje przygotowujemy według zaleceń producenta - zazwyczaj jedną czubatą łyżeczkę zalewamy 100 ml wody. Większości herbatek nie należy dodatkowo dosładzać.

W poszukiwaniach idealnej herbatki dla naszego malucha, zwracajmy uwagę na skład dostępnych na rynku napojów, zawartość cukru oraz to, w którym miesiącu życia malucha, możemy podać mu daną herbatkę.

Herbatki dla niemowląt, nie tylko gaszą pragnienie i dobrze smakują, ale też potrafią wspomóc walkę z dolegliwościami takimi jak bóle brzuszka, kolka, wzdęcia czy niespokojny sen. Stosowane z umiarem i rozsądkiem, mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

Sprawdź herbatki Humana Baby: https://humana-baby.pl/kategoria/herbatki/

Tagi: herbatki