Komornik sądowy, a ulga prorodzinna

Komornik sądowy, a ulga prorodzinna

Gospodarowanie dochodami nie zawsze jest łatwym zadaniem. Zdarza się, że mimo największych starań, nie udaje nam się tak zarządzać finansami, aby starczyło na wszystkie wydatki. Niestety zadłużenia bardzo często przechodzą do komornika. Wówczas pojawia się wiele pytań, szczególnie o dodatkowe pieniądze, które wchodzą w skład naszego budżetu, a nie są naszymi dochodami. Jednym z takich dodatkowych wpływów może być ulga prorodzinna.

Co to jest ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna jest ulgą na dzieci i polega na odliczeniu od podatku dochodowego ustalonych wcześniej w ustawie kwot. To jedna z najczęściej udzielanych przez państwo metod wsparcia. Nie jest limitowana, tzn., że można ją otrzymać na każdą pociechę, o ile spełnione są określone wymogi. Jakie są to warunki? Przede wszystkim dotyczy dzieci, które są małoletnie i nad którymi podatnik wykonuje władzę rodzicielską. Z niniejszego sposoby wspomagania można korzystać do momentu, kiedy syn bądź córka ukończą 25 lat, o ile cały czas uczą się w szkołach. Jeśli dzieci otrzymują zasiłek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną, nie ma ograniczenia wieku.

Czy komornik może zająć ulgę prorodzinną?

Komornik nie może zająć ulgi prorodzinnej – mówi nasz ekspert z Kancelarii Komorniczej Marian Piasecki. Jest prawem niezbywalnym, a prawa niezbywalne są prawami należącymi do jednej osoby. Nie można ich zbyć i jest to m.in. prawo dożywocia. Ulga prorodzinna jest zatem wyłączana spod egzekucji sądowej. Nie stanowi źródła dochodu, zatem komornik nie ma prawa jej zabierać, aby zaspokoić wierzytelności, z którymi zalega dana osoba.

Wiedza na temat niniejszych zagadnień zawsze może się przydać. Warto zdobywać przydatne informacje, aby w razie takiej potrzeby móc z nich skorzystać. Zawsze można skorzystać z porad fachowych kancelarii, gdzie czeka na nas szereg profesjonalnych usług i doradztwo osób mających doświadczenie w tym temacie.

Tagi: ulga prorodzinna