Jak radzić sobie z bezsennością?

Jak radzić sobie z bezsennością?

Bezsenność jest jedną z chorób, na którą w ostatnich latach cierpi wiele osób. Kiedyś dotykała głównie osoby starsze, dziś to przypadłość ludzi młodych i w średnim wieku, narażonych w ciągu dnia na wzmożone działanie wszelkich bodźców. Zaburzenia rytmu snu prowadzą do obniżenia samopoczucia, ciągłego zmęczenia i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Jak się z niej wyleczyć?

Skąd się bierze bezsenność?

Przyczyny bezsenności są bardzo różne. Od ich wykrycia i zlikwidowania zależy sukces całej terapii. Często nie udaje się określić, co wywołuje zaburzenia snu. W takich wypadkach pozostaje leczenie objawów. Do najczęstszych i najłatwiejszych do usunięcia bodźców należą te zewnętrzne: hałas, światło, temperatura, praca zmianowa, obecność noworodka, jet lag. Stosunkowo łatwe do zlikwidowania są czynniki somatyczne, takie jak nocne parcie na pęcherz, choroby wywołujące ból, który nasila się w nocy, choroby zatok i stawów. Trudniej uporać się z bodźcami psychogennymi, za którymi stoją silne emocje i stres. Bezsenność może wiązać się z depresją i lękami, a to wymaga już dłuższego leczenia. Jeśli nie śpimy z powodu różnego rodzaju uszkodzeń układu nerwowego, nie obejdziemy się bez lekarza. Natomiast jeśli nałogowo spożywamy narkotyki, alkohol lub kofeinę, wyeliminowanie ich może wyleczyć z bezsenności. Warto pamiętać, że przyczyn zaburzeń snu może być więcej niż jedna.

Jak się leczyć?

W mniej poważnych przypadkach wystarczy zlikwidować czynniki wywołujące bezsenność i zmienić styl życia. Konieczny jest regularny ruch, odpowiednia dieta, ograniczenie używek. Przestrzeganie higieny życia może w większości przypadków ukrócić zaburzenia snu. Jeśli uporasz się z problemami emocjonalnymi, ograniczysz stres, rozwiążesz konflikty, które dosłownie spędzają Ci sen z powiek, masz spore szanse na powrót do zdrowego snu. Jeśli to nie pomaga, koniecznie wybierz się do lekarza. Ten przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i zleci niezbędne badania. Chorobę stwierdzi, jeśli mimo usunięcia wszelkich przeszkód i stworzeniu idealnych do snu warunków, wciąż występować będą trudności z zasypianiem, problemy z utrzymaniem ciągłości snu, zbyt wczesne wybudzanie się, uczucie zmęczenia po nocy.

Bezsenność przewlekłą leczą lekarze psychoterapeuci, podczas terapii poznawczo-behawioralnej. Często wspomagają proces farmakologią, ale nie jest to regułą. Podczas leczenie pacjenci wykształcają w sobie zdrowe nawyki dotyczące snu i uczą się przestrzegania higieny snu. W przeważającej większości przypadków następuje całkowite wyleczenie i powrót do optymalnego rytmu dnia i nocy.

Tagi: bezsenność