Sposoby na bezsenność

Leczenie bezsenności
fot. lisegagne, iStockphoto.com

Jak zapewnić sobie zdrowy sen? Czasem rozwiązanie może być bardzo proste. Jeśli to nie problemy ze zdrowiem są przyczyną zaburzeń snu w Twoim przypadku, wystarczyć może lekka zmiana stylu życia i zastosowanie się do kilku prostych rad.

Bezsenność może odejść w zapomnienie w chwili, gdy nieco „wyluzujesz” i zaczniesz w miarę możliwości częściej korzystać z różnego rodzaju form relaksu. Zrezygnuj też z morza kawy, a w szczególności „małej czarnej” wypijanej pod wieczór. To właśnie nadmiar kofeiny bywa najczęściej przyczyną problemów ze snem. Zacznij również dbać o swą aktywność fizyczną. Ci, którzy każdego dnia choć kilka minut poświęcają na ćwiczenia fizyczne mają zdecydowanie mniej problemów ze snem niż ci, którzy rezygnują z jakiejkolwiek formy aktywności.

Jeśli chcesz dobrze się wysypiać, musisz zadbać o odpowiednie warunki w swej sypialni. Cisza i spokój są tu najważniejsze. Równie istotne jest wietrzenie tego pomieszczenia. Świeże i rześkie powietrze może zdziałać cuda i w znacznym stopniu ułatwić zasypianie. Pomocne może być też spokojne poczytanie książki tuż przed snem czy porozmyślanie o przyjemnych rzeczach. W zasypianiu pomocne jest również słuchanie spokojnej, łagodnej i przyciszonej muzyki.

Co jeszcze pomaga w zasypianiu?

Małych sztuczek, dzięki którym można pokonać bezsenność jest wiele. Jedną z tych najbardziej popularnych jest wypijanie szklanki ciepłego mleka przed snem lub zjedzenie drobnej, lekkiej przekąski tuż przed snem (szczególnie zalecane jest jabłko). Ważna jest także swego rodzaju regularność związana z godziną kładzenia się spać a godziną wstawania. Szczególnie zalecane jest wstawanie zawsze o tej samej godzinie, dzięki czemu organizm można złapać swoisty rytm. Skuteczna jest również ciepła kąpiel brana tuż przed snem, do której można dodać nieco olejków eterycznych (np. z rumianku lub lawendy). To z całą pewnością ułatwi zasypianie. Warto pamiętać o tym, by na kilka godzin przed planowanym udaniem się do łóżka nie pić kawy ani zbyt mocnej herbaty. Również alkohol może być przyczyną problemów ze snem. Pod wieczór lepiej zrezygnować również z takich produktów jak cola czy też czekolada. Są to produkty, które z swym składzie zawierają m.in. kofeinę.

Tagi: bezsenność