Leczenie bezsenności - metody alternatywne

Leczenie bezsenności
fot. Andresr/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Metody alternatywne coraz częściej stosowane są we współczesnej medycynie i mają coraz większą grupę zwolenników. Chętnie korzystają z nich ci, którzy mają problemy z bezsennością i za pomocą odpowiednich metod chcą pokonać ten problem. Które z tak wielu metod alternatywnych są w stanie pomóc w przypadku bezsenności?

Jedną z metod walki z bezsennością jest zmiana nawyków żywieniowych. Zdaniem sporej grupy lekarzy odpowiednia dieta może pomóc w takim przypadku. Szczególnie zalecane są tu zielone warzywa oraz świeże owoce, przydatne okazują się także ziarna zbóż. Dobre wyniki w przypadku osób walczących z bezsennością za pomocą diety przynosi ograniczenie tłuszczów oraz białek zwierzęcych w codziennym menu.

Lekarze zauważyli również, że dość często występującą przyczyną bezsenności są niedobory pewnych składników odżywczych lub zaburzenia związane z procesem ich wchłaniania przez organizm. Tym, którzy mają taki właśnie problem, najczęściej zaleca się stosowanie odpowiednich dodatków żywieniowych. Takim naturalnym dodatkiem może być magnez, który działa na człowieka uspokajająco. Ważną rolę odgrywa również niacyna oraz witamina B, która działa uspokajająco na centralny układ nerwowy. Zaburzenia snu i bezsenność mogą świadczyć również o niedoborach takich składników, jak cynk, miedź oraz żelazo.

Oprócz diety w walce z bezsennością stosowane są i inne metody. Jedną z nich jest program znany jako "terapia ograniczania snu". Jego twórcy twierdzą, że człowiek powinien spędzać w łóżku tylko tyle czasu, ile faktycznie śpi, zatem powinien unikać leżenia w nim wtedy, gdy "próbuje" zasnąć.

W walce z bezsennością wykorzystywana jest również fototerapia. Terapia świetlna może przynieść pozytywne efekty w walce z zaburzeniami snu. Szczególnie zalecane jest przebywanie na dworze, w naturalnym, słonecznym świetle, które wpływa na naturalny zegar biologiczny człowieka. Chętnie stosowane w przypadku zaburzeń snu są również zioła. W ziołolecznictwe znanych jest wiele roślin, które mogą pomóc w zasypianiu. Jednym z takich ziół jest popularny rumianek, który działa uspokajająco. Przydatna jest także waleriana oraz lawenda.

Tagi: ziołolecznictwo bezsenność rumianek leczenie bezsenności