Farbowanie wcześniej rozjaśnianych włosów na ciemno

Farbowanie wcześniej rozjaśnianych włosów na ciemno

Kobieta zmienną jest, dlatego też tak bardzo lubimy zmieniać nasze uczesanie i kolor włosów. Często zdarza się, że chcemy zmienić kolor dość drastycznie i tak, gdy rozjaśnimy włosy do nawet bardzo jasnego blondu, to nagle zamarzy się nam na powrót stać się szatynką lub brunetką. Taka zmiana koloru oczywiście jest możliwa, jednak należy pamiętać, że nie należy ona do łatwych i aby prawidłowo przebiegła warto zastosować się do kilku wskazówek ułatwiających przyciemnianie rozjaśnianych włosów.

O czym należy pamiętać przyciemniając włosy?

Przyciemnianie włosów należy do zdecydowanie mniej niszczących zabiegów koloryzacyjnych niż chociażby rozjaśnianie. Warto jednak pamiętać, że sytuacja zmienia się, gdy chcemy przyciemnić wcześniej rozjaśnione włosy. Jeśli zauważymy, że mamy bardzo zniszczone kosmyki to warto udać się w celu przyciemnienia do fryzjera, co z pewnością nie zniszczy włosów tak bardzo jak samodzielna koloryzacja.

Wybierając ciemną farbę, warto pamiętać, że wcześniej tlenione włosy bardzo silnie pochłaniają barwnik zawarty w farbie. Dlatego aby uzyskać poprawny kolor trzeba wybrać taką z kolorem o ton jaśniejszym niż chcemy uzyskać.

Na czym polega pigmentacja włosów?

Włosy, które mają już za sobą rozjaśniane pozbawione są swojego naturalnego barwnika, który został wytrącony w wyniku zabiegów fryzjerskich lub farbowania. Woda utleniona stosowana przy rozjaśnianiu bardzo skutecznie pozbywa się naturalnego pigmentu zawartego we włosach. Poprzez takie osłabienie włosa, bardzo często zdarza się, że przy koloryzacji na ciemny odcień w wyniku otrzymamy szarobury lub zielonawy brąz. Aby tego uniknąć warto postawić na zabieg pigmentacji, który przygotuje włosy na przyciemnienie po uprzednim rozjaśnieniu. W wyniku pigmentacji barwnik zostaje wprowadzony do wnętrza włosa, dzięki czemu unikniemy wcześniej wspomnianego niepożądanego odcienia. Warto jednak nadmienić, że pigmentacja pozwala na koloryzację jedynie o 2 tony ciemniejszą niż obecnie posiadany kolor. Dlatego jeśli należymy do platynowych blondynek, to kolor możemy przyciemnić do ciemnego blondu bądź maksymalnie jasnego brązu.

Farbowanie włosów na ciemno w domu

Najpierw należy wykonać zabieg pigmentacji. Wybieramy do tego farbę o jak najbardziej możliwym naturalnym odcieniu tj. beż żadnych odcieni, jedynie z gamy podstawowych kolorów np. granatową czerń, ciemny brąz, średni blond, jasny blond itd. Farbę pigmentującą powinnaś utrzymać na włosach przez ok. 20 minut.

Kolejna farba to już ta przeznaczona do właściwej koloryzacji. Jej podstawowy kolor powinien pokrywać się z tym samym wybranym do pigmentacji. Teraz jednak można również dobrać odcień, który finalnie chcemy mieć na włosach.

Warto zwrócić uwagę na oksydant dołączony do zakupionej farby. Lepiej, jeśli będzie on niższy niż zazwyczaj dołączany, czyli ten o 6% stężeniu. Najlepszy będzie ten o wskaźniku 3%. Zbyt mocny oksydant ma działania rozjaśniające, a kupując ciemną farbę w żadnym przypadku nie zależy nam na rozjaśnieniu włosów, a jedynie ułatwieniu ich przyciemnienia. Dlatego czasem lepiej jest kupić oddzielnie oksydant lub ewentualnie rozcieńczyć ten zbyt mocny zwykłą wodą z kranu.

Fakty na temat pigmentacji

  1. Do jej prawidłowego przeprowadzenia należy zakupić oddzielną farbę i dopiero po jej zastosowaniu nałożyć kolejną przeznaczoną do właściwej koloryzacji.
  2. Nie jest to zabieg bardzo niszczący włosy, ale jeśli są one w złym stanie powinnyśmy powstrzymać się od jego wykonania.
  3. W wyniku pigmentacji otrzymamy aksamitny i trwały kolor, który pozostanie na dłużej niż w przypadku zwykłego farbowania.
  4. Do obu zabiegów używaj zawsze podobnych produktów, najlepiej tego samego producenta i o tym samym kolorze podstawowym.

Tagi: rozjaśnianie włosów