Laserem w pajączki! Jak wygląda laserowe zamykanie naczynek?

Laserem w pajączki! Jak wygląda laserowe zamykanie naczynek?

Laserowe zamykanie naczynek to coraz bardziej popularny zabieg w gabinetach medycyny estetycznej. Największym problemem są tzw. pajączki na twarzy, ale wiele osób decyduje się również na laserowe usuwanie naczynek na nogach. Na czym polega zabieg? Czy jest bezpieczny? Jakich efektów można się spodziewać?

Czym są rozszerzone naczynka?

Rozszerzone naczynka – potocznie nazywane pajączkami, a fachowo teleangiektazjami – to trwale rozszerzone naczynia włosowate zlokalizowane tuż pod skórę, przez co są bardzo widoczne. Długo nieleczone rozszerzone naczynka rozprzestrzeniają się i tworzą rumień (jednorodne zaczerwienienie skóry). Na występowanie rozszerzonych naczynek szczególnie narażona jest skóra wrażliwa, cienka. Największy problem estetyczny stanowią pajączki, które pojawiają się na twarzy – najczęściej w okolicy nosa, policzków i brody. Można je oczywiście zamaskować makijażem, ale dużo lepiej jest się ich po prostu pozbyć.

Najczęstsze przyczyny rozszerzania naczynek:

  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
  • nadciśnienie,
  • wrodzona wrażliwość naczyń krwionośnych,
  • zmiany hormonalne.

Laserowe zamykanie naczynek – przebieg zabiegu

Laserowe zamykanie naczynek to skuteczne, medyczne rozwiązanie problemu pajączków. Zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonych lekarzy za pomocą najnowocześniejszych urządzeń, tak jak w katowickim Centrum DER-MED, gdzie laserowe zamykanie naczynek wykonuje się laserem Alma Harmony XL PRO. Jest to wielofunkcyjne i bardzo precyzyjne urządzenie, które umożliwia nie tylko zamykanie naczynek na nogach i twarzy, ale też usuwanie rumienia, przebarwień czy odmładzanie skóry.

Zabieg jest praktycznie bezbolesny, więc nie wymaga znieczulenia. Trwa zaledwie 15-30 minut. Moc lasera dobierana jest indywidualnie do każdego przypadku, co jest najlepszą gwarancją skuteczności. Rozszerzone naczynka zamykane są za pomocą specjalnej głowicy, która emituje światło o odpowiedniej częstotliwości. Laser wywołuje w naczynkach proces fototermolizy – światło dociera w głąb naczynka i zostaje pochłonięte przez hemoglobinę. Światło lasera zamienia się w skórze w energię, która powoduje trwałe zamknięcie rozszerzonego naczynka. W niektórych przypadkach (zmiany zaawansowane) konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu – o liczbie i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz podczas konsultacji. Najczęściej wykonuje się serię co najmniej 3 zabiegów w odstępach 4-tygodniowych.

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – bezpieczeństwo i efekty

Skóra po zabiegu jest lekko zaczerwieniona, jednak podrażnienia te szybko znikają. Zabieg jest bezpieczny i nie stwarza ryzyka powstawania blizn ani innych zmian na skórze. Moc lasera jest kontrolowana, dlatego nie trzeba obawiać się o uszkodzenie sąsiadujących tkanek.

Efekty zabiegu:

  • obkurczenie i trwałe zamknięcie rozszerzonego naczynia krwionośnego,
  • redukcja rumienia i zaczerwienienia skóry.

Należy pamiętać, że laseroterapia usuwa objawy, a nie przyczyny rozszerzonych naczynek. Podczas zabiegu zostaną usunięte naczynka, ale nie zapobiegnie on powstawaniu nowych pajączków. Aby jak najdłużej cieszyć się efektem laserowego zamykania naczynek, należy stosować się do zaleceń lekarza, właściwie pielęgnować cerę i unikać pokarmów i napojów, które mogą przyczyniać się do pękania naczynek, m.in. gorące napoje, alkohol, pikantne potrawy. Osoby mające skłonności do rozszerzania naczynek powinny również unikać gwałtownych zmian temperatur i niekorzystnych warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, intensywne promieniowanie słoneczne).

Masz problem z pajączkami na twarzy lub nogach? Dowiedz się więcej na temat laserowego zamykania naczynek: https://katowice.dermed.pl/pl/zabiegi/laserowe-zamykanie-naczynek/

Tagi: medycyna estetyczna zamykanie naczynek