Cera naczyniowa - sposoby na cerę z naczynkami

Cera naczyniowa
fot. Rido/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Pierwszym objawem cery naczyniowej jest rumień - zaczerwienienie, które początkowo mija ale z czasem utrwala się, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych, które są widoczne przez naskórek. Rozszerzenie naczyń krwionośnych może powstać samoistnie (pierwotne) i związane jest najczęściej z wrodzonym zespołem, dotyczącym samej skóry lub narządów wewnętrznych. Wtórne (nabyte) jest wynikiem działania czynników zewnętrznych, chorób ogólnoustrojowych czy chorób skóry. Odmianą występująca na kończynach dolnych są żylaki.

Cera z problemami naczyniowymi

W zależności od wyglądu naczyń wyróżniamy liniowe rozszerzenie naczyń krwionośnych – rozszerzenia nie tworzą połączeń między sobą. Inny rodzaj to rozszerzenia drzewkowate. Rozszerzenia pajączkowate (promieniste) rozchodzą się promieniście od głównego, najszerzej rozszerzonego naczynia. Guzkowate są rozsiane punktowo. Przylegające rozszerzenia dają efekt jednolitego zaczerwienienia. Warto pamiętać, że cera naczyniowa wykazuje skłonności do dziedziczenia.

Przyczyną występowania rozszerzeń naczyń w postaci wtórnej może być nadmiar estrogenów – żeńskich hormonów płciowych działających rozluźniająco na ścianę naczynia, kuracje hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne), długotrwałe miejscowe stosowanie sterydów, zwłaszcza na twarzy i szyi, a także zaburzenia naczyniowe związane z układem nerwowym. Inne przyczyny to promieniowanie UVA zarówno słoneczne jak pochodzące z lamp w solarium, promieniowanie podczerwone, gorące i ostre potrawy, alkohol, peelingi ziarniste na bazie pestek z owoców, sauna i gorące kąpiele.

Pielęgnacja cery naczyniowej polega na unikaniu mycia twarzy chlorowaną, twardą wodą, unikaniu mydeł zapachowych czy z zawartością alkoholu. Ponadto zaleca się unikanie ekspozycji na światło, stresu, gorących napojów, sauny czy wychodzenia z domu bez nałożenia kremu ochronnego. Należy stosować łagodne, bezzapachowe kosmetyki, kremy z filtrem UVA i UVB, kremy chroniące przed zimnem i wysuszenie, peeling enzymatyczny. Dodatkowo można zażywać witaminę C, stosować nalewkę z kasztanowca oraz preparaty z ginko biloba. Składnikami pożądanymi w pielęgnacji cery naczyniowej są witamina C i witamina K oraz PP. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i wspomaga ich regenerację, a witamina K przyspiesza gojenie popękanych naczynek oraz reguluje proces krzepnięcia krwi. Witamina PP również uszczelnia naczynia chroniąc je dodatkowo przed pękaniem, zmniejsza łamliwość, kruchość i przepuszczalność naczyń. Wspomniany już wyciąg z kasztanowca poprawia mikrokrążenie, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, a wyciąg z miłorzębu japońskiego uelastycznia naczynia krwionośne i poprawia krążenie.

Z profesjonalnej pielęgnacji można wybrać wszelkiego rodzaj maski zmniejszające rumień i uszczelniające naczynia. Ponadto można zdecydować się na zamykanie naczyń krwionośnych. Do zamykania wykorzystywany jest np. prąd stały, prąd zmienny , podtlenek azotu lub laser.

8 sposobów na cerę z naczynkami

Skłonność do pajączków ma, co trzecia z nas. Delikatna skórę można wzmocnić. Oto najlepsze metody na pielęgnację, ochronę, kamuflaż naczynkowej cery.

  1. Wzmacniające serum

    Intensywna kuracja uszczelni naczynka i rozjaśni karnację. Jeśli twoja cera się czerwieni, a na skrzydełkach nosa pojawiły się pajączki, to sygnał, aby przez cztery tygodnie wzmacniać ścianki naczynek krwioniośnych za pomocą skoncentrowanego serum. Do wyboru masz m.in. emulsje z wyciągami roślinnymi tradycyjnie stosowanymi na kruche naczynka. Należą do nich: arnika, kasztanowiec itd.

  2. Nawilżające maski z alg

    Niezawodna pomoc, gdy na twarzy pojawia się rumień. Choć maski na twarz z czerwonych i brunatnych alg są hitem salonów kosmetycznych w domowej pielęgnacji cery naczynkowej stosowałyśmy je dotąd rzadko. Tymczasem dzięki bogactwu mikroelementów i aminokwasów doskonale nawilżają i likwidują rumień.

  3. Kojąca lukrecja

    Wyciąg z korzeni tego zioła podrażnienia. Zawiera ona minęły, flawoidy i silnie nawilżający kwas glicyryzynowy - enzym odpowiedzialny za czerwienienie się skóry. Gdy podrażniona np. klimatyzacja naczyniowa cera piecze, pomoże jej np. krem przecie zaczerwienieniom.

  4. Cenny ruszczyk

    Krem na dzień z wyciągiem z ruszczyka obkurczy naczynka. Ekstrakt z tej rośliny jest bogaty w substancje aktywne, pomocne w pielęgnacji cery ze skłonnością do pajączków. Zawiera ruskogeninę, która łagodzi obrzęki i zmniejsza przepuszczalność naczynek. Poprawia mikrokrążenie, pobudzając przepływ krwi. Jeśli będziesz stosować go regularnie np. w kremie na dzień, cera wyraźnie się poprawi. Warto wypróbować krem o kamuflującym zaczerwienienia zielonym zabarwieniu.

  5. Łagodzące toniki

    Dzięki tonizacji naczyniowa cera będzie mniej wrażliwa. Jeśli w ciągu dnia twoja cera jest napięta i piecze nawet przed nałożeniem make-upu, warto rano odświeżyć ją specjalnym łagodzącym tonikiem z dodatkiem aktywnych ekstraktów, np. z miłorzębu japońskiego, kasztanowca, arniki górskiej. Preparat przywróci wrażliwej, naczynkowej cerze naturalne pH i przez kilka godzin zapobiegnie podrażnieniom.

  6. Zabiegi w gabinecie

    Pęknięte naczynka można zamknąć laserem. Nie ma, bowiem szans, żeby same zniknęły. Najlepiej nadają się do tego lasery diodowe, które zlikwidują nawet większe naczynka. Do każdego z nich lekarz przykłada końcówkę urządzenia, co wywołuje delikatne pieczenie. Zabieg nie należy, więc do bezbolesnych. Zostają po nim niewielkie strupki, skóra jest zaczerwieniona, ale szybko wraca do dobrej kondycji. A pajączki znikają. Jesień to idealny czas na taką kurację, bo po niej można się opalać. Gdy zmiany są rozległe, zabieg wymaga powtórzenia. Cena zależy od ilości zmian naczyniowych, od 150 zł.

  7. Uelastyczniające witamina

    Przywróci naczynkom sprężystość. Zdarza się, że wrażliwa cera przechodzi kryzys: delikatne naczynka stały się słabsze i bardziej kruche. Wtedy najlepiej sięgnąć bez wahania po witaminę C. Pomoże je szybko uszczelnić, przywróci im elastyczność. Może nawet uchronić naczynka przed pękaniem. Do tego natomiast rozjaśnia skórę. Dlatego jesienią preparaty z witaminą C to dobra inwestycja. Nie tylko poprawiają koloryt naczynkowej cery, ale także ją wygładzają. Ponieważ witamina C szybko się utlenia, warto zastosować skoncentrowaną kurację w ampułkach lub fiolkach.

  8. Odżywczy makijaż

    Podkład, który łagodzi podrażnienia. Jeśli do tej pory stosowałaś mocno kryjący kosmetyk, czas zmienić przyzwyczajenia. Jest za ciężki dla twojej delikatnej skóry i niepotrzebnie nadmiernie ją wysusza. Znacznie lepiej posłuży jej podkład stworzony specjalnie z Myśla o skórze naczynkowej. W jego recepturze sa składniki idealnie maskujące zaczerwienienia. Można także zastosować korektor wzmacniający naczynka. Gdy pojedyncze naczynka mają intensywny czerwony kolor, trudno ukryć je pod warstwą podkładu. Wtedy pomoże Ci specjalny, zielony korektor. Zawarty w nim ekstrakt z kasztanowca dodatkowo poprawia ukrwienie skóry i likwiduje obrzęki. Uszczelnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza kruchość i przywraca im elastyczność, dzięki czemu zapobiega ich dalszemu pękaniu.

Tagi: cera naczyniowa cera naczynkowa