Podawanie wina w restauracji

Podawanie wina w restauracji

Wino momentalnie budzi skojarzenia z wytworną restuacją i wspaniałym smakiem. Jak należy odpowiednio podawać wino, by klienci mogli się czuć komfortowo?

Najważniejsze zasady

Na początek należy dobrać wino do danego menu w taki sposób, aby jego smak współgrał ze smakami serwowanych przez lokal potraw.
Kluczowy jest także dobór wina do zamówienia. Lekkie wina pasują do ryb, wędlin oraz serów, zaś czerwone do dziczyzny i mięs w ogóle. Słodkie wina znakomcie podkreślają smak deserów. W przypadku kuchni lokalnych można podawać wina z danego regionu. Białe wina pasują do kurczaka, białego mięsa, delikatnych serów oraz makaronów.
Bardzo ważna jest także odpowiednia temperatura. Słodkie wina najlepiej smakują w temperaturze od 6-8°C. Białe wina należy podawać schłodzone, a ich temperatura powinna wynosić do 12°C. Do wina czerwonego zaleca się temperaturę 14-18°C.
Wina należy podawać w szerokich kieliszkach, wykonanych z półprzezroczystego szkła.

Rytuał podawania wina

Wina wytrawne należy podawać przed słodkimi.
Wina lekkie podaje się przed cięższymi.
Wina białe umiejscawiamy przed czerwonymi.
Wina młode przed starymi.
Na samym początku kelner powinien podejść do gości i zaprezentować im butelkę zamówionego alkoholu. Wino powinno się otwierać na stole lub specjalnym, ruchomym stoliku. Należy otwierać je przy użyciu korkociągu z nożykiem, dźwignią i rączką. Gdy kelner otworzy wino z górnej etykiety, następnie powinien wytrzeć szyję serwetką. W dalszej kolejności trzeba dyskretnie wyjąć korek. Nalewanie wina należy rozpocząć od jego niewielkiej ilości do degustacji. Klienci mają wówczas okazję sprawdzić smak wina i podjąć decyzję, czy przy nim pozostaną. Gdy goście zaakceptują trunek, kelner może nalać wino do ich kieliszków.

Atmosfera w lokalu

Oprócz wszystkich podstawowych zasad podawania wina bardzo istotna jest również atmosfera panująca w danej restauracji. Kategorycznie powinno być zabronione w niej palenie, które zabije aromat wina. Należy także zadbać o odpowiedni wystrój miejsca, aby od samego początku klient mógł poczuć, że znalazł się w wyjątkowym miejscu i miał ochotę wrócić do nas ponownie. Pamiętajmy, że nie każdy gość jest znawcą wina i zamierza nas w ten sposób sprawdzać - do lokali często przychodzą zwyczajni ludzie, którzy chcą próbować nowych smaków i miło spędzić czas z najbliższymi. Zadbajmy zatem nie tylko o doskonałość smaku naszych trunków, ale także o profesjonalną obsługę oraz elegancką, a jednocześnie ciepłą i przytulną atmosferę w naszej restauracji. Te wszystkie czynniki składają się bowiem na to, jak dany lokal zostanie odebrany przez jego gości.

https://www.faktoriawinalacarte.pl/o-nas/idea

Tagi: wino restauracja