Meksyk - tortilla i cudowne plaże

Meksyk - tortilla i cudowne plaże
fot. Dan Thornberg//Shutterstock

Meksyk jest krajem położonym w Ameryce Środkowej. Jest państwem wyżynno-górzystym w którym 80% całości powierzchni zajmują tereny powyżej 1000m n.p.m. Ze względu na położenie, klimat, a także obyczajowości jest to kraj bardzo różniący się od tego w którym mieszkamy na co dzień. Warto wiec być świadomym pewnych sytuacji, które mogą wiązać się z turystycznym wyjazdem w tę część świata.

Kraj, który wcześniej nie cieszył się dużą popularnością, w obecnym czasie staje się coraz częściej celem podróży wielu turystów. Także Polaków coraz bardziej fascynuje nietypowość kultury, przepiękne otoczenie górskiej przyrody oraz tak bardzo niepodobne do naszej architektury zabytki. Meksyk od stosunkowo niedługiego czasu jest świadkiem rozwoju cywilizacji. Nie można jednak zapomnieć o jego nieprzeciętnej przeszłości i historii. Stolica kraju Meksyk jest miejscem wartym zobaczenia ze względu na pozostałości budowli azteckich, a także zabytków architektonicznych z okresu nowożytnego. Należą do nich: barokowo-klasycystyczna katedra, ratusz, cytadela oraz liczne kościoły i pałace z XV, XV, i XVIII wieku. W niedalekiej odległości od Meksyku znajdują się pozostałości miasta prekolumbijskiego z piramidą Księżyca, świątynią boga deszczu i rolnictwa Tlaloca, piramidą Słońca oraz ruinami pałaców, domów i grobowców. Nieznajomość historii Ameryki Środkowej przyciąga do Meksyku wielu turystów.

Każdy podróżnik wybierający się do Meksyku powinien zaczerpnąć garści informacji na temat podstawowych zasad poruszania się po kraju oraz przeprawy granicznej.

Załatwianie wizy nie jest konieczne w przypadku turystycznego wyjazdu na okres nie dłuższy niż 90 dni. Konieczne jest jednak posiadanie ważnego paszportu. Na pierwszym lotnisku w Meksyku, nie koniecznie będącym ostatecznym celem naszej podróży, należy także zwrócić się do urzędnika celnego aby zatwierdzić deklarację wyjazdową. Tradycyjna opłata turystyczna zawarta jest zwykle w cenie biletu lotniczego. Istnieje jednak możliwość podróżowania przez Stany Zjednoczone. W takiej sytuacji należy liczyć się z koniecznością zapłaty 25 USD.

Podczas planowania wyjazdy do Meksyku należy także zapoznać się z wymaganiami zdrowotnymi. Konieczne jest posiadanie szczepień aktualnych, co znaczy, że nie ma konieczności dodatkowego szczepienia. Istnieją jednak zalecania. Dotyczą one zaszczepienia się przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu A i B oraz BTP, czyli błonnicy, tężcowi i polio. Konieczne jest wykupienie na taką podróż ubezpieczenia OC. Dobrze jest jednak posiadać także ubezpieczenie medyczne.

Podczas pobytu w Meksyku należy także zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim, ze względu na tropikalny klimat kraju, należy uważać na spożywane posiłki. Szczególnie ważne jest by nie pić nie przegotowanej wody. Można ją ewentualnie uzdatnić do picia poprzez użycie tabletek lub kropli gotas.

Tagi: meksyk tortilla plaże