Egzotyczny Cypr

Egzotyczny Cypr
fot. Marcin Krzyzak/Shutterstock

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Wielu ludzi twierdzi, że jest to także miejsce, które może poszczycić się najzdrowszym na świecie klimatem. Już choćby z tego powodu warto wybrać na wakacyjną wyprawę właśnie ten rejon świata. Cypr ma jednak swoim turystom do zaoferowania dużo więcej atrakcji. Jest ich tak dużo, że nie sposób wyliczyć wszystkich zalet i powodów, dla których jest to tak chętnie odwiedzana wyspa.

Mieszkańcy tego zakątka świata mają czym pochwalić się swoim gościom i zachęcić ich do przyjazdu do siebie. Poza tym są to ludzie niezmiernie gościnni i można powiedzieć, że przyzwyczaili się już do ciągłego przebywania obcokrajowców w ich kraju. Ta swoboda z jaką odbywa się życie na Cyprze, niezmącona nawet letnimi tłumami przyjeżdżających z Europy turystów, prawdziwie zaskakuje i porusza przyjezdnych.

Cypr to miejsce pełne atrakcji, wśród których każdy turysta wybierze coś dla siebie. Najwięcej gości wabią na tę wyspę przepiękne długie plaże, na których nigdy nie braknie parzącego słońca. Malownicze góry zaspokoją ciekawość tych, który uwielbiają obcowanie z surową przyrodą i wyzwania górskich wędrówek. Cypr jest także pełen przepięknych zabytków architektury, która jest odzwierciedleniem długiej historii cypryjskiej wyspy. Smakosze nietypowych dań znajdą coś dla siebie w niezwykle bujnej, i jakże odmiennej od znanej nam na co dzień, kuchni cypryjskiej. Także turyści uwielbiający wypoczynek aktywny znajdą tu wiele miejsc, w których udostępnia się im korzystanie z najbardziej atrakcyjnych pomysłów takiego spędzania wolnego czasu. Te wszystkie zalety sprawiają, że turystów, choć i tak jest już bardzo wiele, wciąż jeszcze przybywa.

Niemal każde miasto jakie spotkamy na Cyprze może poszczycić się kilkusetletnim rodowodem. Zawsze towarzyszą mu ciekawe zabytki o najwyższej klasie. Warto wiedzieć, że architektura cypryjska łączy w sobie wiele stylów i elementów różnych kultur. Nie można więc oprzeć się pokusie obejrzenia tej różnorodności, która skumulowana na niewielkiej przestrzeni zdała się już do siebie przyzwyczaić i poczęła tworzyć nowy twór.

Najczęściej odwiedzanym miejscem turystycznym jest stolica Cypru, Nikozja. Tu można zobaczyć całą kwintesencję postmodernizmu. Nowoczesna aglomeracja wymusza istnienie luksusowych, budowanych przy pomocy nowych technologii budynków. Wiele tutaj także centrów handlowych, które także skutecznie przyciągają turystów. Obok nich natomiast widać wiele budowli średniowiecznych, a nawet z czasów starożytnych. Centrum miasta natomiast otoczone jest weneckim murem, pochodzącym z wieku szesnastego.

Pośród miejsc, które trzeba zobaczyć odwiedzając stolicę Cypru, wymienia się: Katedrę Świętego Jana z siedemnastego wieku, Kościół Chrysaliniotissa z wieku piętnastego, utrzymany w stylistyce bizantyjskiej. Warto także odwiedzić muzea. Najciekawszymi z nich są: Muzeum Cypru, w którym można zapoznać się z długą historią wyspy oglądając dzieła sztuki poszczególnych epok, Muzeum Bizantyjskie oraz Muzeum Sztuki Ludowej.

Tagi: wyspa plaże cypr morze śródziemne zabytki nikozja muzeum cypru muzeum bizantyjskie