Historia bielizny

Historia bielizny damskiej

Prekursorkami bielizny damskiej były starożytne Egipcjanki, które wykorzystywały dodatkowe tuniki jako bieliznę lecz noszone tylko przez zamożniejsze kobiety. Starożytne Greczynki i Rzymianki owijały biusty pasami tkaniny, aby uwydatnić ich kształt pod wierzchnią szatą.

Historia bielizny sięga drugiej połowy XVIII wieku i od tego czasu rozwijała się w dynamicznym tempie. Pierwsze biustonosze powstały w starożytnej Grecji, gdzie kobietom wolno było uprawiać sport, dlatego też opracowano tu podtrzymujące piersi opaski zwane "apodesmos" lub "mastodeton". Podobno te pierwsze biustonosze zostały wymyślone przez mężczyzn, po to aby zmniejszyć kobiece piersi i uczynić je bardziej podobnymi do męskich.

Pierwszy współczesny odpowiednik biustonosza został opatentowany w 1859 przez Henry'ego Leshera w Nowym Jorku.

Pierwszą rozsławioną po dziś dzień bielizną kobiet były gorsety, które stały się niezwykle popularne w XVIII wieku. Ich popularność wzięła się od panującego trendu na bardzo szczupłą talię. Kolejnym rodzajem bielizny w tamtych czasach była krynolina, którą nosiło się pod odzieżą, a jej zastosowaniem było podtrzymanie sukni za pomocą konstrukcji z wielorybich kości i metalowych prętów. Ośrodkiem produkcji gorsetów stała się Francja, z czasem Niemcy i inne kraje.

Oczywiście przez ten okres czasu również używano podkoszulki i halki o bardzo prostych wzorach. Z czasem starano się wprowadzić zdobienie bielizny koronką i haftem, lecz początkowo spotykało to opór społeczeństwa, tłumacząc się iż wygląda to pretensjonalnie.

Dopiero pod koniec XIX wieku bielizna stała się bardziej upiększona i zdobna przy pomocy koronki, wstążek, haftów oraz głębokich dekoltów. I tak do tej pory jedyną funkcją gorsetu było kształtowanie sylwetki, lecz na początku XX wieku zaczął on pełnić zadanie podtrzymywania biustu. W ten sposób nastąpiła rewolucja w modzie. Głównym celem tej rewolucji miało być uwolnienie kobiet od ograniczeń narzucanych im po przez niewygodny i ciężki strój. W tym celu zaprojektowano wiele nowych, podtrzymujących biust oraz jednocześnie przynoszących ulgę ciału rozwiązań. Lecz ciągle były one tradycyjne, ponieważ posiadały fiszbiny i sznurówki. Początkowo tylko mały odsetek kobiet uwierzyło, iż są w stanie obyć się bez opinającego i usztywniającego gorsetu. Dopiero ok. 1930 roku zapoczątkowany ruch przeciwko gorsetom na dobre doszedł do głosu. I tak powstał nowy wizerunek, który charakteryzował się chłopięcą sylwetką z niewielkim biustem oraz z mało podkreślonymi biodrami. Rozpoczęła się nowa epoka w modzie i stylu życia kobiet. Nadszedł czas krótszych spódnic, przewiewnych tkanin oraz lansowania aktywnego trybu życia. Tym sposobem tradycyjne halki, półgorsety i pantalony zastąpiły niewygodne części bielizny. Oprócz tego kolorystyka bielizny uległa znacznej zmianie, pozbawiając biel dominacji w tej sferze mody. Gorset z czasem był wypierany przez pasy podtrzymujące. Następne lata nadal promowały kobiecość, która charakteryzowała się proporcjonalną sylwetką, wymodelowanym biustem za pomocą półgorsetów i pasów. Moda panująca wymusiła stworzenie bielizny dopasowanej do ciała. W trakcie II wojny światowej bielizna stała się towarem deficytowym, gdyż producenci nie mieli często możliwość jej wytwarzania. Po tym ciężkim okresie, nastąpił czas swobodny co odbiło się również w modzie. Na rynek bieliźniarski weszły bokserki, T-shirty itp.

Lata 60-te to prawdziwy przełom przemysłu bieliźniarskiego, wynaleziono lycrę oraz rajstopy. Jednocześnie młodzież przeciwstawiła się noszeniu biustonoszy, a producenci przed obawą załamania się tego rynku zaczęli produkować coraz swobodniejsze i lżejsze modele. Co za tym idzie halki, podkoszulki oraz pantalony cieszyły się minimalnym zainteresowaniem. Kolejny element bielizny jakim są majtki przekształcił się do formy bikini. Pod koniec lat 90-tych niezwykle popularne stały się majtki typu ?string? i ich popularność trwa po dziś dzień. Współczesne kobiety mają do wyboru wiele rodzajów staników takich jak: push up (wypełnione miękkim wkładem z materiału lub silikonu podnoszącym piersi, które wydają się większe), bardotka (biustonosz bez ramiączek), półsztywny (dolna część biustonosza jest usztywniona, stworzony dla kobiet o większych piersiach), usztywniany (cała miseczka jest usztywniona), miękki (przeznaczony dla kobiet o większym biuście, w części dolnej wkomponowane są druty podtrzymujące konstrukcję) oraz bezszwowy (miseczki stanowią całość bez widocznych szwów, zakładany pod obcisłe ubrania).

Obecnie panuje wiele trendów, a kobiece ciała zostały wyzwolone i bardziej uwodzicielskie. Z jednej strony dominuje moda na bieliznę kuszącą, uwodzicielską, lecz także wygodną oraz dla kobiety aktywnej, a z drugiej strony stworzoną na potrzeby korygowania niedoskonałości kobiecej sylwetki.

Historia bielizny męskiej

Zalążki powstania męskiej bielizny jak naukowcy wskazują sięgają ponad 5000 lat temu. Wtedy to mężczyźni używali skórzanej przepaski lędźwiowej. Przez wieki "brzydka" płeć nosiła w roli bielizny długi pas wykonany z miękkiej i wyprawionej skóry. Dopiero w późniejszych czasach zaczęto w tym celu używać tkanin, które owijano wokół bioder i przekładano przez krocze. Jednak rozwój tej części męskiej garderoby posuwał się niezwykle wolno.

Od XV wieku mężczyźni nosili obcisłe pludry, które swym wyglądem przypominały rajstopy. Ów pluder noszono wraz z dopasowanym kaftanem, który z czasem modyfikowano. I tak jego długość uległa skróceniu, a na pludry zakładano krótkie spodenki.

Kolejnym etapem ewolucji męskiej bielizny było przekształcenie się pludrów w kalesony. Początkowo wytwarzano je z lnu, a następnie z bawełny oraz jedwabiu. Kalesony pełniły w XVIII i XIX wieku ważną rolę w męskim ubiorze, mianowicie wygładzały męską sylwetkę, bowiem ówczesne stroje były obcisłe. Produkcja przemysłowa bawełny oraz wynalezienie maszyny do szycia odegrała istotną rolę w masowej produkcji bielizny męskiej. Te istotne zmiany zaszły na przełomie XVII I XVIII wieku. To właśnie wyroby z dzianiny zrewolucjonizowały rynek bielizny męskiej i rozpowszechniły się na cały świat. W XIX wieku zaprojektowano po raz pierwszy dwuczęściowy model bielizny męskiej. Był to kolejny krok w rewolucji tej części garderoby męskiej, w której po raz pierwszy wprowadzono odpinane z przodu i z tyłu klapki a także rozporek zapinany na guziki. Początek XX wieku to bielizna znacznie dostosowana do potrzeb mężczyzny, którzy nosili anatomicznie dopasowane kalesony z guzikami. Stały się na tyle funkcjonalne i wygodne, że stały się hitem tamtych czasów. Kolejnym krokiem było wprowadzenie męskich slipek z przodem w kształcie litery Y, które dokonały niesamowitej rewolucji o czym świadczy fakt, iż marka bielizny zachowała się po dziś dzień. Po tym bumie nastąpił kolejny krok w stronę wygodny mężczyzn. Wprowadzono gumkę w miejsce guzików, dzięki temu powstały słynne bokserki. Pod koniec lat 90-tych na rynek weszły także stringi w męskim wykonaniu, które nie zrobiły furory jak przypuszczali producenci tej branży.

Obecnie mężczyźni mają do wyboru szeroki wachlarz wyrobów bieliźnianych. Począwszy do bokserek, koszulek, slipów aż po stringi. Wzornictwo także stało się bardziej śmiałe i kolorowe.

Mężczyźni XXI wieku są świadomi swej seksualności, która przekłada się w zakupie bielizny. Nie jest to temat tabu, lecz nadal najważniejsze, aby bielizna była wygodna i odpowiednio dopasowana do ubioru.

Tagi: bielizna