Dieta chronometryczna - zasady diety chronometrycznej, menu w diecie chronometrycznej

Dieta chronometryczna
fot. Olga Miltsova/Shutterstock

Królewskie śniadanie, książęcy obiad i bardzo skromna, godna żebraka kolacja – to podstawowe założenie diety chronometrycznej. Chudniemy powoli, ale skutecznie, a przy okazji wyrabiamy sobie nawyki niezbędny przy prawidłowym odżywianiu. Dieta ta bazuje przede wszystkim na zmianach zachodzących w aktywności organizmu, które są związane z porą dnia. Zgodnie z tym ważnie jest nie tyle to, co jemy, a bardziej – w jakich porach jemy poszczególne potrawy.

Do południa można pozwolić sobie na bardziej kaloryczne potrawy, natomiast uważać trzeba już po godzinie 14-ej. Do tej pory nasz organizm powinien przyjąć 70% dziennej porcji kalorii.

Nasz organizm ma wówczas więcej czasu na spalenie dostarczonych mu kalorii. Szczególnie uważać należy wieczorem. To, co zjemy na 2-3 godziny przed snem powoduje silniejsze magazynowanie się tłuszczu, zatem wieczorny posiłek powinien być lekki i niskokaloryczny.

Podstawowe zasady diety chronometrycznej

Zasady diety chronometrycznej są dziecinnie proste. Jemy w dzień, a wieczorem i nocą unikamy spożywania pokarmów, zwłaszcza tłustych i kalorycznych. Im później jemy – tym większa szansa na to, że nasz posiłek przemieni się w tkankę tłuszczową.

Jemy trzy posiłki dziennie i żadnego z nich sobie nie odpuszczamy, zaś posiłki układamy tak, by ostatnie z nich były lekkie i łatwo strawne.

Co i kiedy wolno jeść?

Do 10:00 rano możemy pozwolić sobie na jedzenie pieczywa, tłustego mięsa oraz wędlin. Do południa w naszej diecie mogą pojawiać się wysokokaloryczne owoce: zarówno te świeża, jak i te suszone. Do godziny 16:00 możemy jeść produkty zbożowe. Później najlepiej ograniczyć się do chudych wędlin, jajek, produktów mlecznych oraz warzyw.  

Przykładowe menu w diecie chronometrycznej

Podstawa diety to śniadanie. Zjadamy je między 7:00 a 10:00, a proponowany zestaw śniadaniowy może składać się z ciemnego pieczywa, wędliny, sera oraz soku owocowego. Inny proponowany zestaw to jajka na miękko i ciemne pieczywo z białym serem. Do śniadania oprócz soku ze świeżych owoców można wypić kawę lub herbatę. Osoby prowadzące bardziej aktywny tryb życia mogą skorzystać z drugiego śniadania – najlepiej jeśli będzie to owoc. Obiad powinniśmy zjadać miedzy 13:00 a 14:00. Co na obiad? Można pozwolić sobie np. na cielęcy kotlet podany z warzywną sałatkę lub risotto z warzywami. Około 16:00 zalecany jest lekki podwieczorek – najlepiej jeśli będzie to jakiś owoc. Na ostatni posiłek w ciągu dnia, czyli na kolację można przygotować rybę z ruszty lub pierś z kurczaka z dodatkiem gotowanych warzyw. Na kolację można również przyrządzić zupę mleczną lub gotowane na miękko jajka. Ważne, by nie jeść tuż przed pójściem spać.

Tagi: obiad dieta chronometryczna śniadanie kolacja