Organizacja ślubu cywilnego i kościelnego

Organizacja ślubu cywilnego i kościelnego
fot. Ersler Dmitry/Shutterstock

Organizacja uroczystości zaślubin to dla pary młodej jest podniosłym i ważnym wydarzeniem. Obecnie młodzi mogą dokonać wyboru między ślubem kościelnym a ślubem cywilnym. Dla osób wierzących pozostaje tylko i wyłącznie ta pierwsza forma zaślubin. Niektórzy ludzie z przyczyn religijnych lub poglądowych decydują się na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Każdy ślub jest na swój sposób jedynym i najpiękniejszym wydarzeniem w życiu dwojga kochających się ludzi. Często rodzina młodej pary ma ogromny wpływ na to w jakiej formie odbędzie się uroczystość. Jeśli zdecydowaliście się zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego, należy złożyć następujące dokumenty: dowód osobisty, akt urodzenia oraz dowód wpłaty opłaty za uroczystość ślubną. Co do daty ślubu to trzeba ją zarezerwować przynajmniej na sześć miesięcy wcześniej, jeśli chcemy wziąć ślub w swoją wymarzoną datę. Ceremonię zaślubin prowadzi Urzędnik Stanu Cywilnego, który prosi młodą parę o złożenie sobie przysięgi małżeńskiej przy świadkach i rodzinie. Świadkami muszą być dwie osoby, nie jest wymagane pokrewieństwo świadków z Państwem Młodym, mogą to być dowolnie wybrane osoby. Na ogół są to osoby bliskie naszemu sercu, o bycie świadkiem to wielki zaszczyt.  Świadkowie muszą pamiętać o zabraniu ze sobą dowodów osobistych! Uroczystość zaślubin trwa około pół godziny w trakcie, których para młoda składa przysięgę i wymieniają się obrączkami. Na koniec ceremonii świeżo poślubieni małżonkowie zobowiązani są do podpisania aktu zawarcia małżeństwa wraz ze świadkami. Po uroczystym podpisani aktu małżeństwa Urzędnik Stanu Cywilnego składa małżonkom życzenia. Potem wzruszeni goście czynią to samo. Po uroczystości ślubnej zazwyczaj organizowany jest mały poczęstunek oraz symboliczny toast lampką szampana. Potem wszyscy zebrani mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na ogół po opuszczeniu USC młodą parę obsypują się pieniędzmi i ryżem na szczęście. Według większości par mimo wszystko ślub kościelny to szczególna okazja oraz wielkie przeżycie dla pary młodej i ich rodziców. Para młoda najczęściej bierze ślub w parafii panny młodej, a uroczystość ślubną prowadzi proboszcz parafii. Przebieg takiej uroczystości podobny jest do zwykłej niedzielnej mszy.

Oczywiście przygotowania do ślubu należy zacząć przynajmniej na sześć miesięcy przed wyznaczoną datą. Aby wziąć ślub kościelny należy złożyć następujące dokumenty: akt chrztu świętego i akt bierzmowania. Poza tym narzeczeni muszą uczęszczać na nauki przedmałżeńskie trwające przez trzy kolejne niedziele. Następnie ksiądz poprosi o podanie nazwisk dwojga świadków, którzy. muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt, iż mogą być świadkami na ślubie. Kolejnym etapem jest przejście sakramentu spowiedzi zarówno przez młodych jak i świadków. Ślub kościelny po wprowadzeniu konkordatu zwalnia małżonków z obowiązku brania ślubu cywilnego. W obowiązku proboszcza danej parafii jest poinformowanie w ciągu dwóch tygodni Urząd Stanu Cywilnego o fakcie, iż para zawarła związek małżeński w kościele. Tym samym podpisała akt ślubny potwierdzający ważność małżeństwa wedle prawa. Ślub kościelny jest bardziej doniosły i uroczysty od tego cywilnego. Na pewno ma wartość duchową, a ksiądz błogosławi związek w imieniu Boga. Po przysiędze, gdzie następuje uroczysta wymiana obrączek przez państwa młodych. Po uroczystej mszy ślubnej ksiądz składa małżonkom życzenia wraz z gośćmi. Po wyjściu z kościoła nowożeńcy zostają obsypani ryżem lub pieniędzmi na szczęście, aby zawsze żyli w dostatku. Oprócz papierkowych formalności ważnym akcentem jest również dekoracja kościoła. Odpowiednio udekorowana świątynia na tę szczególną ceremonię jeszcze bardziej pomoże oddać podniosły charakter ślubu.

Tagi: organizacja ślubu ślub cywilny ślub kościelny