Olej arganowy - kosmetyczny i jadalny

Olej arganowy

W polskich sklepach olej arganowy pojawił się zaledwie kilka lat temu, a na wzrost jego popularności pewien wpływ miały wizyty naszych rodaków składane w miesiącach letnich w Maroko. Olej z drzewa arganowego nazywany niekiedy "olejkiem młodości" ma jednak znacznie dłuższą historię. Aby ją poznać musielibyśmy cofnąć się o przynajmniej kilkaset lat i przenieść się do regionu Sus położonego w południowej części Maroko.

Sus to zamieszkany w większości przez Beduinów region położony w południowej części kraju. Sami Marokańczycy z dumą podkreślają, że jest to najbardziej żyzna część ich państwa, dla nas jednak bardziej istotne jest to, że właśnie tam rośnie argania żelazna znana też jako drzewo arganowe. Wiecznie zielone drzewo charakteryzuje się bujną koroną i dużą żywotnością, ponieważ bowiem jego korzenie mogą sięgać bardzo głęboko, mamy do czynienia z okazami, które istnieją już od kilkuset lat. Od tego zresztą czasu kobiety z regionu Sus zajmują się wytwarzaniem oleju arganowego, robią to przy tym w oparciu o ściśle określone procedury, które mają duży wkład w to, że olej arganowy jest tak wyjątkowy. Samo powstawanie oleju nie byłoby możliwe, gdyby nie orzech, który jest sercem owoców arganii żelaznej. To właśnie z niego powstaje olej, on też jest najcenniejszą częścią drzewa, aby bowiem uzyskać litr drogocennej substancji należy zebrać przynajmniej trzydzieści kilogramów owoców drzewa arganowego.

Zadanie, jakie spoczywa na barkach marokańskich kobiet tłoczących olej arganowy nie należy do łatwych, on sam nie byłby więc opłacalny, gdyby nie jego właściwości. Te jednak są na tyle różnorodne i wyjątkowe, że już od dziesięcioleci po "płynne złoto Maroka" zgłaszają się dystrybutorzy z całego świata. Same Beduinki zazwyczaj na pierwszy plan wysuwają walory kulinarne oleju z arganii żelaznej będącego jednym z najważniejszych składników dań serwowanych w kuchni regionu Sus. Olej arganowy jest przy tym nie tylko smaczny, ale również zdrowy, może być więc podawany osobom, które powinny wystrzegać się innych substancji o takim charakterze. Już od dłuższego czasu można jednak przekonać się, że olej arganowy powinien być doceniany nie tylko przez początkujących i zawodowych kucharzy.

Bogaty skład olejku arganowego obejmuje między innymi witaminę E oraz przeciwutleniacze, jest to zatem niezrównany składnik kuracji odmładzających. Jego stosowanie zapobiega procesom starzenia się skóry, przyczynia się przy tym również do tego, że te, które już się dokonały nie są aż tak widoczne. Stosować mogą go również panowie i panie zmagające się z problemami rozdwojonych, łamliwych oraz słabych paznokci, olej arganowy wzmacnia bowiem ich strukturę sprawiając, że już po relatywnie krótkiej kuracji odzyskują one dawny blask. Olej arganowy znany jest również ze swoich właściwości nawilżających, odżywczych oraz regenerujących, stosować go można zatem i wówczas, gdy wygląd naszej skóry pozostawia wiele do życzenia. Stosują go zarówno osoby, które chcą oczyścić dekolt i plecy, jak i ci nabywcy, którzy marzą o zachowaniu jej pięknego odcieniu po zakończeniu opalania. W każdym przypadku efekt przynosi przy tym zadowalające rezultaty.

Olej arganowy kosmetyczny

Osoby sięgające po olej arganowy znany też jako "marokańskie płynne złoto" mają świadomość tego, że jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się znakomitymi walorami smakowymi. Zdecydowana większość nabywców pyta jednak przede wszystkim o olej arganowy kosmetyczny, ich doświadczenia sugerują zaś, że zainteresowanie nim jest w pełni uzasadnione. O popularności oleju arganowego można mówić już od kilkuset lat, poza Marokiem zyskał on jednak na znaczeniu nieco ponad dwadzieścia lat temu. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku marokańska profesor chemii Zoubida Charrouf zainaugurowała badania nad składem oleju, to właśnie jej prace potwierdziły więc, że posiada on wyjątkowo dużą ilość witaminy E, przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obserwacje Marokanek, którym olejek od lat umożliwiał utrzymanie atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego, znalazły więc potwierdzenie w praktyce.

Przegląd jego zastosowań kosmetycznych wypada rozpocząć od przeanalizowania wpływu jaki olej arganowy wywiera na kobiecą oraz męską skórę. Okazuje się, że stosowanie tego specyfiku przyczynia się do jej nawilżenia, ujędrnienia, odżywienia. Olejek arganowy może być więc skutecznym lekiem stosowanym po to, aby zahamować niepożądane procesy starzenia się skóry. Mówiąc o jego wpływie na skórę nie można zapominać o tym, że olej arganowy ma działanie przeciwzapalne. Już choćby z tego powodu może on nieść skuteczną pomoc osobom zmagającym się z problemem trądziku młodzieńczego, jego stosowanie zalecane jest przy tym również alergikom. Olej arganowy łagodzi jednak nie tylko stany zapalne, ale i te podrażnienia skóry, do których doprowadza nasza własna nierozwaga. Właśnie z tego powodu jego stosowanie zalecane jest osobom, które preferują długie przebywanie na słońcu, a potem ubolewają nad tym, że ich skóra traci przez to swój naturalny wygląd.

Mylą się jednak osoby uważające, że zastosowania oleju arganowego kończą się na pielęgnacji twarzy. Jego składniki przyczyniają się do tego, że ma on znakomite działanie w odniesieniu do całego ciała, nie powinno nas zatem zaskakiwać to, że olej z drzewa arganowego jest częstym składnikiem kremów na noc, maseczek, a także mydeł i szamponów. Coraz częściej możemy mieć z nim do czynienia również w centrach SPA i salonach masażu, tam bowiem wykorzystuje się bowiem zarówno jego właściwości odżywcze, jak i działanie relaksujące. O zakupie oleju arganowego powinny pomyśleć również osoby, których włosy i paznokcie pozostawiają wiele do życzenia i które nie mogą mówić o ich atutach nawet pomimo stosowania kuracji upiększających. Już po kilku tygodniach intensywnego stosowania można zauważyć rezultaty kuracji, włosy stają się bowiem bardziej gęste, mocniejsze i bardziej lśniące, a paznokcie przestają się rozdwajać zwiększając swoją wytrzymałość. Co ważne, tak w jednym, jak i w drugim przypadku olej arganowy nie pozostawia żadnych ubocznych skutków swojego oddziaływania, można korzystać więc z niego nawet wówczas, gdy zmagamy się z problemem skóry nadwrażliwej, negatywnie reagującej na inne kosmetyki.

Olej arganowy jadalny

Kuchnia marokańska wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród entuzjastów smacznego jedzenia, chwalona jest przy tym zarówno ze względu na swoje wartości odżywcze, jak i dlatego, że charakteryzuje ją niepowtarzalny smak. Jednym z jej najbardziej interesujących składników wydaje się być jadalna wersja oleju arganowego, warto zatem zastanowić się nad tym, czy nie włączyć go również do naszego menu.

O pozytywnym wpływie oleju arganowego na ludzkie zdrowie decyduje przede wszystkim jego skład. Ponad cztery piąte jego składników to nienasycone kwasy tłuszczowe, nie można jednak nie docenić również znakomitego wpływu na organizm, jaki posiada obecna w nim witamina E nie bez powodu nazywana "witaminą młodości" oraz ponad sto substancji czynnych, spośród których można wskazać zarówno te, które poprawiają stan naszego zdrowia, jak i te, które sprawiają, że zyskuje nasz wygląd zewnętrzny.

Osoby, które wykorzystują olej arganowy jako składnik wzbogacający smak potraw zazwyczaj zwracają przede wszystkim uwagę na typowy dla niego gorzkawo-orzechowy smak i zapach. Walory smakowe nie są jednak jedynymi, które powinniśmy mieć na uwadze sięgając po ten cenny dodatek do potraw. Wśród właściwości prozdrowotnych olejku arganowego na pierwszy plan wysuwa się oczywiście jego wpływ na obniżenie poziomu tłuszczu we krwi, warto wspomnieć jednak również o korzystnym wpływie na ludzki układ immunologiczny, którego nie można nie docenić zwłaszcza w czasie mroźnej zimy, poprawie krążenia, regulacji ciśnienia oraz o regeneracji zniszczonych i chorych komórek. Obecność oleju arganowego w naszej codziennej diecie zmniejsza ryzyko pojawienia się zawału serca i miażdżycy, lekarze coraz częściej wspominają przy tym i o tym, że może być on stosowany w profilaktyce antynowotworowej. Pacjenci chwalą również możliwość łagodzenia bólu stawów i mięśni, jaką otwiera przed nimi olej arganowy, nie brakuje więc argumentów przemawiających za zakupem jego jadalnej odmiany.

Zalety oleju arganowego w jego jadalnej wersji są niemożliwe do przecenienia, warto jednak podjąć również próbę odpowiedzi na pytanie o to, jak z niego korzystać, aby cieszyć się pełnią posiadanych przez niego zalet. Najwięcej korzyści odniosą oczywiście entuzjaści kuchni orientalnej, wiele przepisów pochodzących z państw Afryki Północnej przewiduje bowiem odwołanie się do możliwości oleju arganowego. Nawet użytkownicy, którzy nie przepadają za kuchnią orientalną mogą jednak cieszyć się korzystnym wpływem na zdrowie, jakie posiada olej arganowy. Jego lekko orzechowy smak sprawia, że sprawdza się on przede wszystkim jako dodatek do dań mięsnych. Z powodzeniem możemy jednak włączać go również do surówek i sałatek, w przypadku których nie ma znaczenia to, czy powstają one z wykorzystaniem świeżych, czy też gotowanych warzyw. Zwolennicy kulinarnych eksperymentów powtarzają zresztą, że na tym nie kończą się wcale jego zastosowania, olej arganowy może być bowiem stosowany wszędzie tam, gdzie do tej pory korzystaliśmy ze wsparcia oliwy z oliwek, oleju rzepakowego lub słonecznikowego.

Tagi: olej arganowy maroko