Nowoczesna kuchnia z wyspą. Na co zwrócić uwagę?

Nowoczesna kuchnia z wyspą. Na co zwrócić uwagę?

Wyspa kuchenna to niezwykle funkcjonalne i coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacjach wnętrz. Wyspa pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale też szereg funkcji użytkowych. Doskonale prezentuje się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych czy rustykalnych wnętrzach. O czym jednak należy pamiętać urządzając kuchnię z wyspą?

Architekci mawiają, że wyspa kuchenna zastąpiła ognisko, wokół którego niegdyś skupiali się członkowie plemienia. Współcześnie wyspa pozwala nam między innymi spędzić więcej czasu z rodziną. Dzięki wyspie możemy swobodnie przygotowywać posiłki z bliskimi lub w czasie pracy w kuchni mieć kontakt z pozostałymi domownikami. Ponadto, wyspa kuchenna świetnie sprawdza się również podczas spotkań towarzyskich, podczas których możemy wspólnie celebrować gotowanie.

Lokalizacja wyspy kuchennej

Wyspy kuchenne mają jedną podstawową wadę - przeznaczone są raczej do większych pomieszczeń. W małej, zamkniętej kuchni wyspa może ograniczyć i tak niewielką już przestrzeń użytkową i obniżyć walory dekoracyjne wnętrza.

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią, zwróćmy uwagę, by odległość między wyspą, a pozostałymi meblami kuchennymi wynosiła co najmniej 90 centymetrów, przy czym w praktyce najlepiej sprawdza się szerokość 110-120 centymetrów. W przypadku mniejszych odległości poruszanie się po kuchni może być utrudnione, co poddaje w wątpliwość sens tworzenia wyspy. W mniejszych kuchniach takie standardowe wymiary mogą być trudne do zachowania. Dlatego w takich pomieszczeniach warto uwzględnić kilka wskazówek: http://www.vitalogy.pl/zdrowy-styl-zycia,dom,1372,jak-urzadzic-mala-kuchnie-sprawdz-nasze-pomysly.htm

Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Nadrzędną ideą kuchni z wyspą, która jest połączona z salonem, jest zachowanie otwartej przestrzeni i możliwości kontaktu z domownikami. Musimy mieć jednak świadomość, że przy otwartej kuchni wszystkie zapachy będą rozprzestrzeniały się po domu, a ewentualny rozgardiasz panujący w czasie gotowania będzie widoczny dla osób przebywających w salonie.

Jeśli wolisz tego uniknąć, lecz z drugiej strony nie chcesz rezygnować z otwartej kuchni, weź pod uwagę zamontowanie drzwi przesuwnych na wysokości całego wnętrza. Gdy je otworzysz, będą niewidoczne, natomiast gdy je zamkniesz, zredukujesz rozchodzenie się zapachów, a goście nie zobaczą bałaganu powstałego w kuchni w trakcie gotowania.

Jak zagospodarować wyspę kuchenną?

Niezwykle ważnym aspektem jest również właściwe zagospodarowanie wyspy kuchennej. Jeśli wciąż szukasz inspiracji, sprawdź, jak może wyglądać kuchnia z wyspa? w domifikacjach lub sięgnij do naszego krótkiego poradnika. Pomysłów na aranżację wyspy jest kilka, przy czym powinna być ona odpowiedzią na indywidualne potrzeby i preferencje.

Wyspa kuchenna może pełnić funkcję miejsca do jedzenia oraz blatu roboczego, co jest bez wątpienia jednym z najprostszych rozwiązań. W takiej sytuacji wystarczy, gdy z jednej strony znajdą się praktyczne półki, przykładowo na zastawę.

Ciekawym pomysłem jest też zamontowanie na wyspie płyty kuchennej. Dzięki temu zarówno osoba gotująca, jak i jedząca, mogą spędzać czas razem. Pod płytą możemy także zamontować piekarnik, a w szafkach przechowywać niezbędne do przygotowywania potraw naczynia.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie na wyspie zlewozmywaka lub zmywarki pod blatem, co ułatwia porządkowanie naczyń po jedzeniu, bez konieczności wynoszenia ich do innego pomieszczenia. A jeśli rozmiar wyspy na to pozwala, możemy na niej zainstalować nie tylko zlew, ale także płytę kuchenną.

Tagi: kuchnia meble