Dobieramy meble łazienkowe do wykończenia

Dobieramy meble łazienkowe do wykończenia

Urządzanie łazienki przebiega w kilku etapach – jednym z ostatnich jest dobór odpowiednich mebli. Ich kolorystyka i forma mają niebagatelne znaczenie dla ostatecznego efektu aranżacyjnego. Jak dopasować je do wykończenia, by całość łączyła się w miły dla oka wystrój?

Funkcjonalność jest ważna, ale…

Meble łazienkowe musimy w pierwszej kolejności dopasować do gabarytów naszego pomieszczenia. Jest to szczególnie ważne w małych łazienkach, w których źle dobrane szafki mogą stanowić przeszkodę w codziennym korzystaniu z urządzeń sanitarnych i poruszaniu się po wnętrzu. Ponadto szuflady, słupki i komody powinny być na tyle pojemne, byśmy bez przeszkód zmieścili w nich wszystkie potrzebne nam środki higieniczne, detergenty i akcesoria. Praktycznym dodatkiem jest także system cichego domku, który spowoduje, że raz na zawsze zapomnimy o dźwięku trzaskających drzwiczek. W końcu przychodzi czas na estetykę – nawet najbardziej funkcjonalne meble okażą się nietrafione, jeśli nie dopasujemy ich do kolorów i wzorów obecnych we wnętrzu za sprawą zastosowanych materiałów wykończeniowych.

Jak dobrać meble do wykończenia

Podczas urządzania domowych wnętrz, także łazienki, powinniśmy najpierw podjąć decyzję dotyczącą tego, czy chcemy, aby aranżacja oparte była na zasadzie kontrastu czy harmonii. W pierwszym wypadku poszczególne elementy obecne w pomieszczeniu mogą zdecydowanie odbiegać od siebie pod względem kolorystycznym, w drugim – utrzymane są w jednej tonacji. Ostatnie z rozwiązań jest bezpieczniejsze i nietrudno sprawić, by było udane. W przypadku łączenia ze sobą odmiennych kolorów łatwo o popełnienie błędu, polegającego np. na nadmiarze zastosowanych odcieni, ale też faktur i deseni. Czym więc kierować się podczas dopasowywania szafek łazienkowych do wnętrza?

Wygląd ścian i podłóg – kolor, wzór, faktura

To płaszczyzny, które w zależności od tego, jak zostały wykończone, mogą stanowić tło dla mebli bądź być główną ozdobą wnętrza. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ich kolor. Jeśli nasze ściany i podłogi zdobią np. jasne, stonowane płytki łazienkowe, możemy śmiało zdecydować się na meble w ciemniejszych oraz kontrastowych odcieniach, np. turkusowym. Dobrze sprawdzą się tu także szafki o wyglądzie imitującym drewno. Miłośnikom minimalizmu i eleganckiej prostoty spodobają się natomiast zestawy zbliżone barwą do koloru ścian lub podłogi, co w efekcie pozwoli na wykreowanie monochromatycznej aranżacji, którą będzie można dowolnie uzupełnić dodatkami. Jeśli z kolei zdecydowaliśmy się na pokrycie ścian i podłóg płytkami w ciemnych kolorach, najlepiej dopasować do nich meble jasne, by wnętrze nie stało się zbyt przytłaczające.

Gdy naszą łazienkę zdobią różne kolory, ornamenty, przeplatające się dekory czy odmalowane wzory, dopasujmy do nich gładkie meble w jednolitym kolorze nieposiadającym wzoru. Inaczej ryzykujemy spowodowanie dekoracyjnego chaosu.

W końcu przyjrzyjmy się fakturze zastosowanych płytek – jeżeli mają one ozdobne żłobienia i nietypową fakturę wybierzmy meble o prostej geometrycznej bryle w podobającym nam się kolorze.

Tagi: meble łazienkowe łazienka meble