Kupujemy przydomowy pojemnik na odpady

Kupujemy przydomowy pojemnik na odpady
Fot. Eco - Market

Wybór pojemnika na odpady wydaje się błahostką. Jednak to tylko pozory. W rzeczywistości śmieci wynosimy niemal codziennie. Ważne jest, aby pojemnik na śmieci był odpowiedniej wielkości, miał łatwo otwieralną klapę oraz aby można było łatwo wyjechać z nim poza posesję gdy nadejdzie termin odbioru odpadków przez firmę do tego zobowiązaną. Jak wybrać dobry pojemnik na śmieci oraz gdzie go ustawić?

Jakiej wielkości powinien być przydomowy pojemnik na śmieci?

Wybór kosza odpowiedniej wielkości nie jest prosty: jeśli nie mamy w tym doświadczenia, wówczas trudno będzie nam oszacować ile odpadów generujemy. Niemniej ocenia się, że przeciętna rodzina czteroosobowa zapełnia dwa lub trzy pojemniki 110-litrowe przez dwa tygodnie.

Ilość generowanych śmieci zmniejsza się, jeśli odpadki organiczne wyrzucamy do przydomowego kompostownika lub jeśli mamy w zwyczaju ograniczanie się z kupowaniem nadmiernej ilości produktów opakowanych w niepotrzebne materiały lub jeśli zgniatamy wyrzucane puszki/butelki plastikowe. 

Przeciętna rodzina potrzebuje jednego 110-litrowego pojemnika na odpady.

Fot. 120-litrowy kontener na odpady, zdj.: strona eco-market.pl


Z jakiego materiału powinien być kosz na odpady?

Najpopularniejsze są kosze na śmieci z tworzyw sztucznych. Zdają one egzamin niemal w stu procentach, gdy mają służyć jako zbiorniki na śmieci selekcjonowane. Odpady z tworzyw sztucznych są czyste, nie wydzielają substancji toksycznych i tym samym nie doprowadzają do ryzyka uszkodzenia wnętrza kosza. Sprawy mają się nieco inaczej, gdy zakładamy, że do pojemnika na śmieci trafiać będzie na przykład gorący popiół, szkło lub odpady uznane ogólnie jako toksyczne. Wówczas najlepiej sprawdzą się pojemniki metalowe. 

Niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie pojemnik na śmieci, należy zwrócić uwagę, aby był on łatwo otwierany, aby można było go z łatwością przesunąć - nawet wówczas, gdy będzie w całości zapełniony. Ponadto, kosz na śmieci powinien stać stabilnie na podłożu. Logiczną koleją rzeczy jest, że producenci oferują kontenery na śmieci, które powstały w oparciu o sensowne wyliczenia, projekty i próby trwałości. Mimo to, kosze mogą różnić się od siebie wymiarami i wielkością kół. Model wysoki, wąski i z wysokimi cienkimi kołami nie spełni się na działce, na której nie ma chodników, a podłoże jest nierówne i pełne kamieni.

Pojemnik na odpady Weber: wysoki, wąski i z wysokimi cienkimi kołami.

Pojemność: 1100 l. Fot. Eco - Market


Poza tym, ważna jest pokrywa: powinna być na tyle stabilna i trwała, aby nie zdmuchnął jej wiatr oraz aby nie podnosiła się pod niewielkim nadmiarem śmieci wewnątrz pojemnika. Nie może też być to pokrywa, którą z łatwością przesunie szwendający się po okolicy kot. Z drugiej jednak strony, jeśli wybierzemy kontener, w którym pokrywa jest na tyle ciężka i na tyle trudno otwieralna, że nie będziemy mogli jej obsługiwać jedną ręką, wówczas szybko  stanie się ona uciążliwa w codziennym życiu.

Gdzie ustawić kosz na odpady?

Pojemniki na odpady należy ustawiać w miejscach, do których mamy łatwy dostęp jako domownicy. Często zdarza się, że duże zewnętrzne pojemniki na odpady są ukrywane w najgłębszych zakamarkach ogrodu lub z tyłu domu. Należy wziąć jednak pod uwagę to, że pojemnik z całą zawartością musi być dość często przetransportowany na ulicę, aby firma odbierająca odpadki mogła go opróżnić. Dlatego warto postawić go w miejscu znajdującym się przy ciągu komunikacyjnym na działce: przy ścieżce, podjeździe lub chodniku posesyjnym. Wówczas łatwiej będzie nam manewrować nim po nierównym terenie. Jeśli przeszkadza nam widok i zapach kosza, warto pomyśleć o zaaranżowaniu przestrzeni w taki sposób, aby miejsce na pojemnik było ładnie zarośnięte krzakami lub zabudowane najróżniejszymi elementami małej architektury, które są dostępne w każdym markecie budowlanym. Może to być płotek drewniany, pergola, plastikowa skrzynia ogrodowa otwierana z trzech stron lub wnęka w ogrodzeniu. Niektórzy także decydują się na zbudowanie specjalnego boksu: z desek, prętów metalowych lub z cegieł. 

 

Kosz na śmieci powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu


Jak zadbać o higienę przydomowego pojemnika na śmieci?

Pamiętajmy, że zapachy można ograniczyć poprzez wydzielanie z odpadów części organicznych. Resztki jedzenia można wyrzucać do oddzielnego domowego zamykanego kosza na śmieci i zadbać oto, aby nie trafiały na długi czas do ogólnego pojemnika na odpady zmieszane, który znajduje się w naszym ogrodzie. Bywa tez tka, że nieprzyjemne zapachy powstają, gdy do pojemnika na śmieci dostają się zwierzęta lub jeśli zostawiamy otwartą klapę, pozwalając w ten sposób na gromadzenie się w środku wilgoci. 

Pojemniki na odpady powinny być okresowo czyszczone od środka: możemy użyć w tym celu zwykłego detergentu, lub preparatów  bakteryjnych, bogatych w enzymy pomocne w usuwaniu bakterii. Warto wybierać takie środki, które nie doprowadzają do niszczenia ścianek kosza. Firmy, które wydzierżawiają pojemniki na odpady często używają przestarzałych i toksycznych środków do czyszczenia, warto zwrócić na to uwagę. 

Pojemnik na śmieci należy umyć wodą pod ciśnieniem, z użyciem detergentu.

Temperatura wody powinna wynosić co najmniej 20 st. Celsjusza, fot. Eco-Market


Niektóre firmy odbierające odpady życzą sobie, aby część odpadków segregowanych gromadzona była w workach na śmieci. Dotyczy to szczególnie odpadów z tworzyw sztucznych, które co do zasady mają być czyste. Dlatego w stosunku do nich nie powinno być obaw o wydostawanie się nieprzyjemnych zapachów. Niemniej jednak należy zwracać uwagę, że stojące przez kilka godzin worki na śmieci mogą być atakowane przez koty lub ptaki. 

Jak widać, nad wyborem kosza należy zastanowić się i poświęcić odpowiednią ilość czasu na przejrzenie ofert sklepów, które takie pojemniki sprzedają. Na szczęście, jest w czym wybierać. W dzisiejszych czasach można dostać pojemnik w pełni wpisujący się w nasze domowe potrzeby. 

Tagi: pojemnik na odpady pojemnik na śmieci