Kasza jaglana - cenne wartości odżywcze kaszy jaglanej

Kasza jaglana
fot. Aljna/Shutterstock

Specjaliści żywienia wskazują często na walory prozdrowotne różnego rodzaju kasz, podkreślając jednocześnie, że ciągle zbyt małe ich ilości przewiduje codzienne menu Polaków. Za najzdrowszą ze wszystkich kasz uchodzi kasza jaglana, którą warto spożywać jak najczęściej, nawet codziennie, ponieważ jest nie tylko smaczna i można ją przyrządzać na różne sposoby - na słodko, słono, a nawet pikantnie - ale także ma wyjątkowy wpływ na organizm. Nie bez powodu powstała dieta oczyszczająca oparta na tym właśnie składniku. Niezależnie jednak od niej warto włączyć ten rodzaj kaszy do swoich posiłków.

Cenne wartości kaszy jaglanej

Częste spożywanie kaszy jaglanej pomaga walczyć z zakwaszeniem organizmu, które ma wiele negatywnych skutków, przede wszystkim jeśli chodzi o gorsze samopoczucie i funkcjonowanie organizmu praktycznie we wszystkich wymiarach. Kasza ta działa bowiem alkalizująco (odkwaszająco), co jest ewenementem jeśli chodzi o kasze - pozostałe rodzaje zakwaszają organizm.

Poza tym rozgrzewa organizm, warto więc spożywać przygotowane z niej posiłki w jesienne i zimowe miesiące tak samo jak lekkie dania, które chętnie spożywa się latem. Dla osób z nietolerancją glutenu ważny będzie fakt, że kasza ta nie zawiera owego składnika, bez przeszkód mogą ją zatem jeść wszyscy. Jej zalety na tym się nie kończą, jednak jeśli chodzi o kulinarne właściwości, to przede wszystkim jest to doskonały smak, łatwość i szybkość przyrządzenia, a także wiele wariantów dań, jakie można z niej przygotować. Jeśli dodać do tego niską cenę kaszy i doskonałą dostępność, nie trzeba więcej pytać, dlaczego warto jeść ją tak często, nawet codziennie.

Co przyrządzać z kaszy jaglanej?

Choć kasza jaglana nie jest pokarmowym hitem, jej zwolennicy, którzy za nią wprost przepadają, są w stanie przyrządzić z jej dodatkiem niemal wszystko, od zup, przez dania obiadowe, aż po desery. Można więc śmiało jeść kaszę jaglaną, czy to ze względu na jej wyjątkowy smak, czy wartości zdrowotne, codziennie i nie trzeba się nią znudzić, gdyż zawsze mogą to być inne dania.

Kaszę jaglaną z powodzeniem można dodać do krupniku zamiast kaszy jęczmiennej, wzbogacić nią ryżankę, a nawet rosół czy zupę pieczarkową, wszystko zależy od upodobań kulinarnych. Świetnie smakuje także zupa z kaszy i wywaru z warzyw, a przy tym jest lekka i zdrowa. Kaszą można także zagęszczać inne zupy zamiast mąki czy zasmażki, na przykład jarzynową.

Jeśli chodzi o dania obiadowe, to jest ich naprawdę mnóstwo i nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie wymyślać nowe połączenia. Doskonale smakuje na przykład potrawka z kaszy jaglanej, kurczaka i dowolnych warzyw, pizza z kaszy z dodatkiem kalafiora czy brokuła. Kaszę ugotowaną na sypko można podać na przykład z rukolą, suszonymi pomidorami, serem feta i grillowaną cukinią. Świetnie będzie smakować z różnego rodzaju sosami - mięsnym, pieczarkowym czy warzywnym. Z kaszy tej można też zrobić kotlety, placuszki i placki - wytrawne lub na słodko, te ostatnie np. z twarogiem i brzoskwiniami.

Najwięcej jednak jest przepisów na desery z kaszy jaglanej, gdyż jej delikatny smak i konsystencja świetnie do nich pasują. Godne polecenia są desery z kaszy z dodatkiem różnego rodzaju owoców, jak tarta owocowa z kremem jaglano - kokosowym.

Tagi: przepisy kulinarne kasza jaglana wartości odżywcze