Jakie badania wykonać w 20 tygodniu ciąży? Zobacz

Jakie badania wykonać w 20 tygodniu ciąży? Zobacz

Zbliża się 20 tydzień ciąży? To znaczy, że musisz zgłosić się na kolejne badania rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (dawniej Polskie Towarzystwo Ginekologiczne). Poznaj listę niezbędnych w tym okresie badań i dowiedz się, w jakim terminie należy je przeprowadzić.

Zgodnie z polskimi standardami opieki okołoporodowej, każda ciężarna kobieta jest objęta bezpłatną opieką medyczną, która polega nie tylko na comiesięcznych wizytach u lekarza ginekologa, ale również na regularnych badaniach przez cały okres oczekiwania na dziecko.

20 tydzień ciąży – badania obowiązkowe

Lista badań przypadająca na 20 tydzień ciąży nie jest długa. Ogranicza się zaledwie do kilku podstawowych, które powinny być wykonane nie wcześniej niż w 19 tygodniu i nie później niż w 22 tygodniu ciąży.

  • Badanie ginekologiczne ogólne

To rutynowe badanie, które jest przeprowadzane podczas standardowej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Na tym etapie ciąży pozwala ono ocenić stan szyjki macicy, np. pod kątem jej skracania, dzięki czemu można wychwycić ryzyko przedwczesnego porodu i mu zapobiec. Ponadto lekarz jak zawsze sprawdza, czy nie doszło do infekcji pochwy lub stanu zapalnego.

Badanie ginekologiczne jest całkowicie bezpieczne – nie wywołuje skurczów i nie grozi infekcją płodu ani przedwczesnym porodem.

  • Badania laboratoryjne: morfologia i badanie ogólne moczu

Morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu to badania, które w ciąży wykonuje się kilkakrotnie. Są bardzo ważne, bo dają podstawową wiedzę na temat stanu zdrowia kobiety i przebiegu ciąży. Mniej więcej na 20 tydzień ciąży przypada kolejny termin ich wykonania – skierowanie na nie powinnaś dostać od ginekologa podczas ostatniej wizyty.

  • Badanie USG płodu

Chociaż drugie obowiązkowe badanie USG płodu, tzw. połówkowe, należy wykonać między 18 a 22 tygodniem ciąży, u większości kobiet przeprowadza się je ok. 20 tygodnia. Jest to najlepszy moment na wykrycie lub wykluczenie wad budowy oraz nieprawidłowości rozwojowych u dziecka.

Podczas USG połówkowego dokonuje się biometrii płodu (mierzy się m.in. długość ciała płodu, kości ramiennej czy kości udowej, obwód brzuszka oraz szerokość główki) oraz ocenia jego narządy wewnętrzne. Na życzenie oraz za zgodą rodziców podczas tego badania można też już z dużą dozą prawdopodobieństwa określić płeć.

Na to badanie należy zgłosić się niezależnie od tego, jak wyszło tzw. USG genetyczne płodu, przeprowadzane między 11 a 14 tygodniem ciąży. Niektóre wady płodu, np. wady serca lub układu pokarmowego, są możliwe do zdiagnozowania dopiero w późniejszym okresie.

20 tydzień ciąży – badania zalecane

Na liście badań, które należy wykonać w 20 tygodniu ciąży, znajduje się również badanie cytologiczne. Dotyczy tych pacjentek, którym lekarz nie zlecił przeprowadzenia cytologii na pierwszych wizytach w ciąży. Cytologia, tak samo jak zwykłe badanie ginekologiczne, na tym etapie ciąży jest bezpieczna, a pobieranie wymazu nie ma żadnego wpływu na rozwój i zdrowie płodu.

Jeżeli jesteś w ciąży, musisz systematycznie poddawać się obowiązkowym badaniom, zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa. Pozwalają na systematyczną kontrolę stanu zdrowia matki i płodu, a w razie ewentualnych nieprawidłowości – na podjęcie szybkiego działania.

Tagi: ciąża badania