Hel oczami początkującego windsurfera

Hel oczami początkującego windsurfera

Windsurfing to dyscyplina, której nie trzeba już chyba nikomu przedstawiać. Co prawda jeszcze całkiem niedawno pływających na desce surferów podziwiać można było głównie w filmach na słonecznych plażach Miami. Na szczęście te czasy już dawno za nami i od kilkunastu lat windsurfing z powodzeniem można uprawiać także w Polsce.

Ulubioną „miejscówką” windsurferów jest Półwysep Helski. Dlaczego? Jest to jeden z ciekawszych rejonów naszego kraju. Przez niektórych zwany końcem, a przez innych początkiem Polski. Półwysep Helski to wąska (od 150 do maksymalnie 300 metrów) i długa na 34 kilometry mierzeja, która powstała na skutek prądów morskich, niosących piasek z morskiego dna. W pewnych miejscach jest ona tak wąska, że poruszając się autem wzdłuż wybrzeża widać co dzieje się po jego obu stronach. Wzdłuż całej mierzei zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, a także szkoły kite i windsurfingu.

To właśnie tutaj można stawiać pierwsze kroki w pływaniu na desce z żaglem lub desce z latawcem. Co prawda w Polsce jest jeszcze wiele innych miejsc, w których również można z powodzeniem uprawiać te dyscypliny, jednakże Półwysep Helski uchodzi za najlepsze z nich. Panują tu idealne warunki do upływania windsurfingu, które docenią zarówno początkujący amatorzy tej dyscypliny, jak i bardziej doświadczeni surferzy. Płytka woda (do 250 metrów od brzegu), słabe fale lub ich całkowity brak, piaszczyste dno oraz świetne warunki wietrzne sprawiają, że Hel to idealne miejsce do tego, by popływać sobie na desce.

Na odcinku Półwyspu od Władysławowa do Jastarni oprócz szkół znajdują się również wypożyczalnie sprzętu, można zapisać się na obóz kitesurfingowy lub wykupić indywidualne lekcje przy okazji letniego wypoczynku nad morzem, jest to więc idealna opcja dla każdego, kto kocha polskie morze, ale niekoniecznie marzy mu się leżenie plackiem na plaży. Kursy dostosowane są do wieku oraz poziomu zaawansowania kursantów.

Ucząc się windsurfingu na Helu masz szansę nawiązać znajomości z innymi miłośnikami tej dyscypliny.

Jeśli chcesz uprawiać windsurfing Hel to najlepsze miejsce. Jeśli mimo to masz wątpliwości wybierz się na Hel w sezonie (czyli w okresie od maja do września), a zobaczysz jak Zatoka Pucka pełna jest kolorowych latawców unoszących się nad wodą w widowiskowych akrobacjach oraz surferów pływających na deskach z kolorowymi żaglami.

Tagi: windsurfing