Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
fot. Adam J/Shutterstock

Sytuacja na rynku pracy sprawia, że wiele osób nie mogąc znaleźć pracy w swoim zawodzie decyduje się na podjęcie działalności gospodarczej. Po pokonaniu skomplikowanej biurokracji i załatwieniu wszystkich formalności stają przed dylematem pozyskania kapitału. Rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju dotacje.

Dotacje na założenie firmy

Założenie działalności wymaga kapitału. Nie ma znaczenia branża, miejsce, grupa docelowa, własne umiejętności. Na początku zawsze trzeba zainwestować i od razu płacić państwu haracz. W Anglii ubezpieczenie płaci się dopiero po 3 miesiącach, u nas już po miesiącu. Nie ma znaczenia, czy osiągnęło się zyski, czy nie. Pieniądze są więc potrzebne także na bieżącą obsługę młodej firmy.

Na szczęście jest kilka sposobów pozyskania funduszy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, bez konieczności korzystania z drogich kredytów. Oczywiście podstawowym warunkiem jest opracowanie dobrego biznesplanu, który wykazuje opłacalność przedsięwzięcia. Źródeł dofinansowania może być kilka i najważniejsze z nich postaram się opisać.

Urzędy Pracy

Działalność gospodarcza może być dofinansowana w ramach aktywizacji zawodowej. Z tego tytułu można uzyskać dofinansowanie w wysokości 6-krotnej przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Trzeba jednak pamiętać o konieczności spełnienia wielu warunków formalnych.

Fundusze europejskie

Dotacje z funduszy europejskich były do tej pory znacznie wyższa niż z UP, ale w tym roku ma być zrównana do wysokości 6-krotnej przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkową korzyścią tej formy dofinansowania jest możliwość uzyskania dodatkowego comiesięcznego wsparcia. Wsparcie takie można otrzymywać przez pół roku, a czasami nawet przez rok.

Pożyczki zwrotne

Jest wiele programów, które oferują niskooprocentowane kredyty na rozpoczęcie działalności. Jednym z nich jest program rządowy „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Także banki mają specjalną ofertę na rozpoczęcie działalności, trzeba jednak pamiętać, że wysokość zależy od wysokości poręczenia i raty muszą być spłacane systematycznie. Można wtedy liczyć na dodatkowe bonusy w formie zapłaconych składek ZUS, umorzenia części rat.

Konkursy na biznesplany

Niektóre czasopisma, fundacje organizują coroczne konkursy na najlepsze pomysły biznesowe. Nagrody sięgają kilkudziesięciu zł, a dodatkowo można zyskać jeszcze kontakty (w biznesie najważniejsze) i wsparcie merytoryczne.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Co prawda AIP nie udzielają dotacji na działalność, ale dzięki nim można znacznie obniżyć koszty działalności gospodarczej. Nie ponosimy składek ZUS, kosztów za wynajem biura i obsługi księgowej, to znaczące kwoty, które można przeznaczyć na rozwój firmy.

Aniołowie Biznesu

To ludzie, którzy odnieśli już swój sukces w biznesie i chcą wspierać młodą przedsiębiorczość. Biznes plan musi być rzeczywiście innowacyjny i zwiastujący sukces. W zamian za wsparcie finansowe sponsor zastrzega sobie udział w zyskach.

Finansowanie społecznościowe

To dość nowa forma pozyskiwania funduszy na różne cele. Pomysł umieszcza się na Internecie i prosi o jego dofinansowanie. Jeśli jest atrakcyjni finanse od internautów będą spływać szybko. Bez względu na to jaką formę działalności wybierzemy i jakie źródło jej finansowania wymaga to ogromnej pracy i zaangażowania.

Tagi: działalność gospodarcza dotacje