Ziołolecznictwo i terapie ziołowe

Ziołolecznictwo i terapie ziołowe
fot. pixabay.com

Terapie ziołowe cieszą się coraz większą popularnością. Zioła, tak popularne w medycynie ludowej oraz w medycynie Dalekiego Wschodu, dziś ponownie podbijają rynek. Wielu z nas coraz częściej sięga po ziołowe herbatki mogące poprawić samopoczucie i wygląd, korzystamy tez z ziół jako z naturalnych kosmetyków, które poprawiają nam zadbać o zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Chętnie stosujemy je jako przyprawy do licznych dań, czerpiąc w ten sposób nie tylko z ich leczniczych, ale także smakowych i aromatycznych właściwości. Z każdym rokiem nasza wiedza na temat ziół i ziołowych terapii jest coraz większa, a grono miłośników ziołolecznictwa systematycznie się rozrasta. I bardzo dobrze, bo jak twierdzą zielarze, dobrze wykorzystane rośliny lecznicze są najskuteczniejszym rozwiązaniem na szereg dolegliwości.

Terapie ziołowe bardzo chętnie korzystają z leków opracowanych na bazie roślin o leczniczych właściwościach. Rośliny te zazwyczaj zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, które mogą być przydatne w leczeniu łagodnych schorzeń. Zioła można przygotować samodzielnie w domu, zaś jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy na temat ziołolecznictwa można skorzystać z sklepów zielarskich oraz z ziołowych preparatów dostępnych w aptekach. Szczególnie popularne są napary oraz ziołowe herbatki, które są łatwe w przyrządzeniu, zaś bardzo często zaskakują ciekawym smakiem i zapachem. Leki ziołowe są również dostępne z postaci tabletek i kapsułek, a także nalewek i wyciągów. Kremy i maści ziołowe to jedne ze skuteczniejszych leków na miejscowe problemy związane ze skóra lub obrzęki. Okłady, kompresy… Jak widać terapie ziołowe mogą korzystać z wielu ciekawych metod leczenia i z szerokiego asortymentu produktów ziołowych.  

Choć wiele preparatów ziołowych można kupić bez recepty w aptece lub w sklepie zielarskim warto dla pewności skonsultować wybór ziół ze specjalistą – zielarzem. Niektóre rośliny mogą być toksyczne, niektóre zioła źle stosowane mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dzięki fachowej wiedzy osób, dla których ziołolecznictwo nie ma żadnych tajemnic, można będzie wybrać najlepszą dla siebie terapię oraz najbardziej odpowiedni zestaw ziół.

Tagi: zioła ziołolecznictwo terapie ziołowe zielarstwo