Zdrowotne właściwości miodu

Zdrowotne właściwości miodu
fot. Sofiaworld/Shutterstock

Znany i ceniony już od czasów starożytności, jeden z najzdrowszych, naturalnych produktów dostępnych człowiekowi, a mimo to dzisiaj przez wielu zapomniany. Mowa o miodzie, jednym z najstarszych lekarstw. Czy miód rzeczywiście może być lekarstwem? Jak podaje Wikipedia: "Apiterapia to leczenie chorób produktami pszczelimi stosowane w medycynie niekonwencjonalnej", co jednoznacznie świadczy o tym, że miód może być lekarstwem. Zastanówmy się więc jakie są najważniejsze zdrowotne właściwości miodu.

W skład miodu wchodzą przede wszystkim węglowodany proste (monosacharydy), głównie fruktoza i glukoza oraz w mniejszej ilości maltoza. Wartość kaloryczna to niewiele ponad 300 kalorii w 100 gramach produktu. Miód zawiera także wiele witamin i składników mineralnych, jednak ich ilość nie jest zbyt duża i to nie one decydują o jego zdrowotnych walorach. Dzięki zawartym z miodzie kwasom organicznym, olejkom eterycznym, flawonoidom, enzymom posiada on właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Lecznicze działanie miodu bierze się więc z kompleksowego działania wielu składników.

Rodzaje miodu

Miody dzielą się na nektarowe oraz spadziowe. Miód nektarowy pochodzi z nektaru roślin miododajnych, natomiast miód spadziowy pochodzi ze spadzi liściastej bądź iglastej. Bardziej popularne są miody nektarowe, istnieje ich wiele gatunków w zależności od źródła nektaru. W zależności od gatunku miody pomocne są w różnych dolegliwościach i chorobach. Najczęściej spotykane miody nektarowe to:

  • miód rzepakowy - polecany przy schorzeniach wątroby, serca oraz stanach zapalnych dróg oddechowych
  • miód wrzosowy - polecany przy dolegliwościach układu moczowego, a także stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit
  • miód gryczany - dobry na układ krążenia i problemy z wątrobą
  • miód akacjowy - polecany na przeziębienia, korzystnie działa układ pokarmowy i układ moczowy
  • miód lipowy - najlepszy na przeziębienia i stany zapalne dróg oddechowych, polecany też na układ krążenia i układ nerwowy
  • miód wielokwiatowy - dobry na alergie i układ krążenia

Jak kupować miód

Korzyści z dobroczynnego działania miodu odniesiemy wyłącznie wówczas gdy kupimy dobry jakościowo produkt w pewnego źródła. Nie jest to niestety zadanie łatwe, przede wszystkim zapomnijmy o kupowaniu miodu w markecie, tam bowiem kupienie prawdziwego miody graniczy z cudem. Najlepiej jeśli kupimy miód prosto z pasieki lub w sklepie ze zdrową żywnością. Pamiętajmy, że prawdziwy miód krystalizuje się oraz że nie może być zbyt tani. Nigdy nie kupujmy miodów posiadających na etykiecie informację: "mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich ue i spoza ue", będzie to najczęściej głównie tani miód z Chin.

Tagi: miód