Zdrowe oleje roślinne

Zdrowe oleje roślinne
fot. Sophia Winters, Photoxpress.com

Pomimo tego, że wielu ludzi na co dzień nie zwraca raczej na to szczególnej uwagi, to trudno byłoby nie zgodzić się co do tego, że oleje roślinne nierzadko stanowią jeden ze zdecydowanie najważniejszych składników naszej codziennej diety. Są one aktualnie obecne w wielu najróżniejszych potrawach, zatem niezależnie od tego czy tego chcemy czy też nie, spożywamy je niemalże każdego dnia. Równocześnie jednak warto zwrócić uwagę na to, że nierzadko mają one doskonały wpływ na nasz organizm, zatem nie ma niczego złego w tym, że spożywamy je tak często. Co więcej, warto nieco bliżej się nimi zainteresować, bowiem w chwili obecnej są one bardzo zróżnicowane – w sklepach znajdziemy całe mnóstwo ich odmian wykonywanych z zupełnie odmiennych składników. Odpowiednie dobranie ich do swoich potrzeb z pewnością pozwoli nam zatem na znaczne urozmaicenie naszej diety.

W naszych domowych kuchniach prawdopodobnie najczęściej korzystamy z oleju rzepakowego, i to właśnie on jest najłatwiej dostępny w sklepach. Równocześnie jednak wybór jest tutaj o wiele szerszy, a poszczególnie odmiany mogą sprawić, że niektóre potrawy w mgnieniu oka zaczną smakować zupełnie inaczej. Ponadto różne oleje mogą nam zaoferować zupełnie odmienne składniki odżywcze, zatem jeżeli chcemy na przykład stworzyć określoną dietę i osiągnąć za jej pomocą jakiekolwiek cele, to coś takiego z pewnością będzie dla nas bardzo pomocne. Świetnym przykładem mogą tutaj być chociażby oleje wytwarzane z różnych odmian orzechów.

Oleje są bardzo ważne dla absolutnie każdego z nas. Jak najbardziej warto postarać się o to aby te, które obecne są w naszej diecie były dla nas rzeczywiście odpowiednie. Są one przede wszystkim bardzo bogatym źródłem najróżniejszych składników odżywczych, bez których zwyczajnie nie da się naprawdę zdrowo odżywiać. Oprócz tego, jak już powiedzieliśmy przed chwilą, w wielu przypadkach mogą mieć również bardzo istotny wpływ na smak konkretnej potrawy. Warto zatem nieco z nimi poeksperymentować, bowiem ich wybór jest obecnie tak szeroki, że możemy spędzić nawet sporo czasu na samym tylko odkrywaniu poszczególnych ich odmian, co równocześnie z pewnością będzie dla nas doskonałą zabawą.

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy należy w chwili obecnej do zdecydowanie najpopularniejszych olejów roślinnych. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem posiada on szereg bardzo istotnych zalet, dzięki czemu stosowanie go może być doskonałą propozycją dla właściwie każdego z nas. Jeżeli zatem szukamy dla siebie rzeczywiście dobrego oleju do gotowania, to jak najbardziej warto nieco się nim zainteresować – choć równocześnie istnieje ogromna szansa na to, że już teraz korzystamy z niego nieustannie.

Rzepak jest przede wszystkim rośliną bardzo łatwą w uprawie – na terenie dosłownie całej Europy możemy spotkać ogromne jego plantacje, z których często większa część produkcji przeznaczona jest właśnie na wyrób oleju. Olej rzepakowy jest zatem tani, łatwy w produkcji oraz powszechnie dostępny, a ponadto odznacza się zdecydowanie najlepszą wartością odżywczą wśród wszystkich innych olejów tego typu. Jest on przede wszystkim bardzo dobrym źródłem ważnego dla każdego z nas kwasu omega-3, dzięki czemu regularne spożywanie go może mieć doskonały wpływ na nasz układ krążenia i chronić nas przed najróżniejszymi chorobami serca. Sama lista jego zastosowań w sztuce kulinarnej jest bardzo obszerna, co czyni z niego niezwykle uniwersalne rozwiązanie tego typu. Stosowany jest on chociażby do smażenia czy pieczenia, ale równocześnie spotkamy go także w wielu różnych produktach spożywczych, takich jak chociażby majonezy. Ponadto wielu ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że olej rzepakowy ma całe mnóstwo istotnych właściwości leczniczych. Oprócz wspomnianego wcześniej kwasu omega-3 zawiera on również wiele innych nienasyconych kwasów, a także może być bogatym źródłem witamin i innych składników odżywczych. Udowodniono na przykład, że olej rzepakowy jest w stanie skutecznie zapobiegać cukrzycy typu II. Co ciekawe, ze względu na swój skład olej rzepakowy przy regularnym spożywaniu może mieć także pozytywny wpływ na ogólną sprawność naszego mózgu – również i w tym przypadku kluczową rolę odgrywa zawarty w tłuszczu kwas omega-3.

Trudno jest zatem nie zgodzić się co do tego, że olej rzepakowy należy do zdecydowanie najlepszych produktów tego typu, z jakich tylko może korzystać każdy z nas. Jeżeli zatem szukamy taniego oraz łatwo dostępnego oleju z którego będziemy korzystali na co dzień w swojej kuchni, to jak najbardziej warto zainteresować się właśnie nim – wybór jest obecnie spory, ale równocześnie żaden produkt tego typu nie będzie w stanie zaoferować nam tak wiele jak olej rzepakowy.

Oliwa z oliwek

Sama nazwa „oliwa z oliwek” jest dość powszechnie znana praktycznie na całym świecie, w tym również i w Polsce. W końcu jest ona często używana chociażby w najróżniejszych reklamach telewizyjnych związanych z kosmetykami służącymi do pielęgnacji ciała – daje nam to przynajmniej podstawowe pojęcie o tym, że może ona mieć doskonały wpływ na naszą skórę. Nie można jednak zapominać o tym, że lista możliwych zastosowań oliwy z oliwek jest znacznie dłuższa, zaś przemysł kosmetyczny to po prostu jedna z jej pozycji. Równie często jest ona wykorzystywana chociażby w szeroko rozumianych kulinariach, gdzie sprawdza się naprawdę doskonale. Jest to powszechnie znany oraz dostępny produkt, zatem jeżeli sami jeszcze z niej nie korzystaliśmy, to jak najbardziej warto nieco się nią zainteresować.

Jak sama nazwa wskazuje, olej ten produkowany jest z oliwy, przez co zdecydowanie największą popularnością cieszy się on przede wszystkim w krajach śródziemnomorskich – to właśnie one są również największymi jego eksporterami. Oliwa z oliwek może być na najróżniejsze sposoby wykorzystywana w sztuce kulinarnej – w regionach z których pochodzi nierzadko stanowi równocześnie jeden z najważniejszych składników konkretnych potraw, ale bez przeszkód może z niej skorzystać każdy z nas w swojej domowej kuchni. Doskonale nadaje się ona zarówno do zwykłego smażenia jak i do najróżniejszych sałatek czy zup – posiada delikatny i unikalny smak, dzięki któremu można z niej korzystać na wiele różnych sposobów. Jest ona również ważnym składnikiem wielu różnych sosów. Oprócz tego oliwa z oliwek doskonale sprawdza się w branży kosmetycznej, o czym wspomnieliśmy przed chwilą. Znana jest przede wszystkim z rewelacyjnych właściwości pielęgnacyjnych ludzkiej skóry – zresztą, obecnie jest ona stosowana w tak wielu różnych kosmetykach stworzonych w takim właśnie celu, zatem praktycznie zawsze istnieje spora szansa na to, że akurat sami z niej korzystamy. Regularne stosowanie oliwy z oliwek może mieć bardzo odmładzające działania, a ponadto często polecana jest ona osobom z suchą oraz zniszczoną skórą.

Oliwa z oliwek jest zatem bardzo wyjątkowym olejem, który pod wieloma względami znacznie różni się od wszystkich innych produktów tego typu. Liczna jej możliwych zastosowań jest tak obszerna, że nie ma żadnego znaczenia to, czy interesują nas akurat jakiekolwiek rozwiązania kulinarne, czy też chcemy skutecznie zadbać o wygląd swojej skóry – oliwa z oliwek dosłownie zawsze będzie nam mogła pomóc.

Olej lniany

Olej lniany z całą pewnością może być zaliczony do zdecydowanie najpopularniejszych, najbardziej znanych oraz najpowszechniej wykorzystywanych olejów roślinnych na całym świecie. Trudno jest się jednak temu dziwić, bowiem ma on tak wiele różnych zastosowań, że w wielu przypadkach może z niego skorzystać dosłownie każdy z nas. Zresztą, w chwili obecnej jest on stosowany w tak wielu produktach z branży spożywczej, kosmetycznej lub farmaceutycznej, że istnieje spora szansa na to, że już teraz korzystamy z niego każdego dnia, choć kompletnie nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Wytwarzany ze specjalnie przetworzonych nasion lnu olej był znany już w starożytności, zatem siłą rzeczy lista jego zastosowań musi być bardzo długa. Pomimo tego, że w przemyśle spożywczym był on stosowany przez całe wieki, to w ostatnich latach jego rola w tym przypadku nieco zmalała. Powodów takiego spadku popularności może być kilka – przede wszystkim olej lniany posiada dość krótki okres przydatności do spożycia, co akurat w przemyśle spożywczym siłą rzeczy stanowi bardzo poważny problem. Oprócz tego jego cena może być dość wysoka, przez co został obecnie wyparty przez tańsze substytuty o podobnych wartościach odżywczych. Mimo wszystko jednak olej lniany wciąż cieszy się naprawdę ogromną popularnością w wielu innych dziedzinach, takich jak medycyna – spotkamy go przede wszystkim w najróżniejszych lekach na oparzenia czy odmrożenia. Olej ten jest również bardzo istotnym składnikiem wielu suplementów diety, przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasu omega-3. Równie ceniony jest on także w przemyśle kosmetycznym – doskonale nadaje się przede wszystkim do pielęgnacji skóry, bowiem ma właściwości odmładzające oraz regenerujące. Olej lniany jako jeden z niewielu produktów tego typu ma również wiele zastosowań w szeroko rozumianym przemyśle – doskonale nadaje się chociażby do konserwacji drewna. Z tego też powodu wykorzystywany jest on także przy pracach konserwacyjnych dzieł sztuki takich jak obrazy czy rzeźby.

Jak zatem widać, olej lniany z powodzeniem może być wykorzystywany na całe mnóstwo różnych sposobów. Śmiało możemy powiedzieć, że należy on do zdecydowanie najważniejszych olejów roślinnych na świecie, a jego dobroczynne właściwości są wręcz nie do przecenienia. Z tego też powodu każdy z nas powinien nieco dowiedzieć się na jego temat, bowiem w końcu nigdy nie wiemy, czy któregoś dnia sami nie będziemy musieli z niego skorzystać w jakimkolwiek celu.

Olej z orzecha włoskiego

Orzechy włoskie od bardzo długiego czasu są powszechnie cenione we wszystkich krajach, w których tylko można się z nimi spotkać. Trudno jest się jednak temu dziwić, bowiem mogą one stanowić chociażby bardzo istotny element naszej codziennej diety, i to nie tylko ze względu na swoje doskonałe walory smakowe – zawierają one przede wszystkim mnóstwo ważnych składników odżywczych, wśród których wystarczy tylko wspomnieć niezbędny dla każdego z nas kwas omega-3. Równie dużą popularnością cieszy się obecnie olej z orzecha włoskiego, który jest niesamowicie wręcz ceniony w kuchniach całego świata. Trzeba przyznać, że ze względu na swój wyjątkowy smak i aromat rzeczywiście doskonale może się on sprawdzać w przypadku wielu różnych potraw.

Pomimo tego, że lista możliwych zastosowań oleju z orzecha włoskiego jest bardzo długa, to jednak zdecydowanie największą popularnością cieszy się on właśnie w szeroko rozumianej sztuce kulinarnej. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem olej tej odznacza się naprawdę unikalnym aromatem – z jednej strony dominuje w nim oczywiście orzechowy posmak, ale z drugiej można w nim doszukać się pewnej nuty karmelu. Z tego też powodu doskonale nadaje się przede wszystkim na przyprawę do zup czy sałatek – jest on również obowiązkowym składnikiem wielu potraw pochodzących z krajów takich jak Francja czy Włochy, gdzie cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Warto przy okazji zwrócić uwagę na to, że olej z orzecha włoskiego jest w Polsce dość kosztowny, przez co mało kto korzysta z niego na szerszą skalę. Olej ten – podobnie jak i same orzechy włoskie – może mieć liczne właściwości lecznicze. Ze względu na zawartość wspomnianego wyżej kwasu omega-3 doskonale wpływa on na ludzki układ krążenia, a ponadto działa uspokajająco oraz przeciwstresowo. Jest on bogatym źródłem wielu innych składników odżywczych oraz witamin, przez co często polecany jest osobom które chcą rzeczywiście zdrowo się odżywiać.

Olej z orzechów włoskich może być również wykorzystywany na bardzo wiele innych sposobów – powszechnie stosuje się go chociażby w malarstwie, służy także do konserwacji drewna. Wszystko to czyni z niego jeden ze zdecydowanie najważniejszych oraz najczęściej wykorzystywanych olejów roślinnych na świecie. Fakt, w Polsce dostępny jest on w dość wysokich cenach, ale i tak jak najbardziej warto nieco się nim zainteresować, bowiem może on być niesamowicie wręcz przydatnych chociażby w samym tylko gotowaniu.

Olej sezamowy

Olej sezamowy jest stosunkowo słabo znany w Polsce, choć w wielu regionach świata – szczególnie zaś w Azji – cieszy się on naprawdę ogromnym uznaniem, nierzadko stanowiąc jeden z najważniejszych składników w lokalnej sztuce kulinarnej. Mimo wszystko jest on obecnie dość łatwy do zdobycia, zatem jeżeli szukamy naprawdę ciekawych rozwiązań kulinarnych, to jak najbardziej warto nieco się nim zainteresować. Ponadto ma on szereg innych, równie interesujących zastosowań, zatem z pewnością będzie on doskonałą propozycją w wielu różnych sytuacjach.

Olej ten wytwarzany jest z nasion rośliny zwanej sezamem indyjskim – jak sama nazwa wskazuje, pochodzi on zatem z Azji. Jeśli chodzi o jego zastosowania w sztuce kulinarnej, to ogromną rolę odgrywa on przede wszystkim w kuchni chińskiej, gdzie stanowi bardzo istotny element wielu różnych potraw. W odróżnieniu od wielu innych olejów roślinnych, nie nadaje się on do pieczenia ani smażenia, zatem stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa do zup lub sałatek. Co więcej, ze względu na zawartość wielu istotnych składników odżywczych regularne spożywanie go może mieć doskonały wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim zalecany jest on ludziom cierpiącym na nadciśnienie oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu, choć równie ceniony jest w przypadku niektórych innych chorób. Oprócz tego zdobył on ogromne uznanie w branży kosmetycznej, przede wszystkim ze względu na swój dobroczynny wpływ na ludzką skórę. Używa się go chociażby do masażu, w sklepach znajdziemy go również pod postacią specjalnych olejków do kąpieli. Równie dobrze sprawdza się w przypadku pielęgnacji suchych włosów, pozwalając na szybkie odzyskanie przez nie pełnej sprawności. Oprócz tego olej sezamowy jest istotnym składnikiem wielu różnych kremów przeciwsłonecznych. Znany jest ze swojego oczyszczającego działania i ogromnego udziału jaki może mieć w wydalaniu przez nasz organizm najróżniejszych toksyn.

Trudno byłoby zatem dziwić się temu, że olej sezamowy jest tak bardzo popularny, i to już od wielu wieków. Jak już powiedzieliśmy, w Polsce wciąż jest on stosunkowo mało znany, ale nie oznacza to, że nie można go u nas kupić – przeciwnie, wystarczy tylko nieco poszukać w internecie aby szybko znaleźć sporo ofert. Warto nieco się nim zainteresować, nie tylko ze względu na walory kulinarne, bowiem korzystając z niego możemy zrobić coś naprawdę dobrego dla całego swojego organizmu.

Olej słonecznikowy

Wśród wielu różnych olejów roślinnych które są obecnie powszechnie stosowane zarówno w przemyśle jak i w zwykłych domowych kuchniach do tych zdecydowanie najważniejszych z całą pewnością zalicza się olej słonecznikowy. Posiada on całe mnóstwo ciekawych zalet które czynią z niego doskonałą propozycją dla niemalże każdego z nas – jest on ponadto tani oraz łatwo dostępny, co również jest bardzo ważnym powodem dla którego decyduje się na niego tak wielu ludzi.

Słonecznik sam w sobie jest rośliną bardzo rozpowszechnioną zarówno w samej tylko Polsce jak i w wielu innych krajach europy, zatem trudno jest dziwić się temu, że produkowany z niego olej jest tak łatwo dostępny. Olej słonecznikowy jest przede wszystkim bardzo uniwersalny – z powodzeniem można go wykorzystywać zarówno do smażenia jak i pieczenia najróżniejszych potraw, choć znacznie lepiej nadaje się na dodatek do sałatek czy innych dań tego typu. Co bardzo ważne, jest on również zdrowy – w przeciwieństwie do wielu innych olejów tego typu nie zawiera on większej ilości tłuszczy, co jest tutaj niesamowicie wręcz istotną cechą. Oprócz tego olej słonecznikowy może być także bogatym źródłem witaminy E, która jest niezwykle ważna dla absolutnie każdego z nas. Wszystkie te cechy sprawiły, że olej słonecznikowy zyskał spore uznanie zarówno wśród klientów indywidualnych jak i u firm zajmujących się produkcją różnego rodzaju produktów na masową skalę. Olej słonecznikowy jest obecnie wykorzystywany przy produkcji niektórych najbardziej znanych produktów na rynku – do korzystania z niego przyznają się chociażby najsłynniejsze marki chipsów. Podobnie jak i wiele innych olejów roślinnych, olej słonecznikowy jest także powszechnie stosowany w branży kosmetycznej. Co ciekawe, w niektórych regionach świata cieszy się także specjalne masło słonecznikowe, którego olej ów jest jednym z głównych składników – zdaniem wielu ludzi jest to doskonała propozycja dla każdego, kto chce rzeczywiście zdrowo się odżywiać.

Nie ma zatem absolutnie niczego dziwnego w tym, że olej słonecznikowy jest w chwili obecnej jednym ze zdecydowanie najważniejszych olejów roślinnych na świecie. Jest on po prostu bardzo uniwersalny, a przy tym może każdemu z nas zaoferować całe mnóstwo korzyści w kwestii naszego zdrowia. Szukając odpowiedniego dla siebie oleju jak najbardziej warto zatem zwrócić uwagę właśnie na niego, bowiem z pewnością będzie on doskonałą propozycją również i dla nas samych.

Olej z pestek winogron

Olej z pestek winogron z pewnością może być doskonałą propozycją dla każdego, kto z jednej strony szuka dla siebie rzeczywiście ciekawych rozwiązań kulinarnych, a z drugiej chciałby po prostu zadbać o odpowiednią oraz zdrową dietę. Produkt ten może nam zaoferować absolutnie wszystkie cechy tego typu, zatem bez żadnego problemu zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby. Jest on obecnie polecany z bardzo wielu różnych powodów, zatem jak najbardziej warto samemu przyjrzeć mu się nieco bliżej.

Olej z pestek winogron od dawna jest doskonale znany we wszystkich krajach świata, w których tylko powszechnie występuje winorośl. Na samym początku musimy wspomnieć o tym, że cieszy się on w sztuce kulinarnej niektórych regionów naprawdę ogromną popularnością – obecnie trudno byłoby sobie bez niego nawet wyobrazić wiele różnych dań. Szczególnie często jest on wykorzystywany do najróżniejszych sałatek czy też zup, bowiem dzięki swojemu unikalnemu posmakowi staje się on doskonałą propozycją dla każdego, kto tylko chce podczas gotowania sięgać po oryginalne rozwiązania. Nie można zapominać również i o tym, że olej z pestek winogron jest bardzo ceniony ze względu na swój dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Odznacza się on przede wszystkim wysoką zawartością kwasów nienasyconych, dzięki czemu włączenie go do swojej codziennej diety może być doskonałą propozycją chociażby dla osób cierpiących na najróżniejsze dolegliwości układu krwionośnego. Oprócz tego olej z pestek winogron zawiera mnóstwo witaminy E, dzięki czemu doskonale nadaje się do pielęgnacji naszej skóry. Zresztą, stosuje się go obecnie w bardzo wielu różnych kremach przeznaczonych właśnie do czegoś takiego. Oprócz tego olej ten jest również bardzo bogatym źródłem kwasu linolowego, który jest z kolei niesamowicie wręcz istotny dla każdego z nas – regularne spożywanie go może być między innymi pomocne w przypadku cukrzycy.

Olej z pestek winogron jest zatem z powodzeniem wykorzystywany na wiele sposobów w różnych regionach świata. Obecnie nie ma ponadto żadnych problemów ze zdobyciem go w Polsce, zatem jak najbardziej warto nieco się nim zainteresować, bowiem wprowadzenie go do swojej codziennej diety przyniesie nam mnóstwo fantastycznych korzyści. Jego dobroczynne właściwości są znane już od bardzo dawna, zatem jest to doskonała wiadomość dla każdego, kto po prostu chce rzeczywiście dobrze się odżywiać, nie wspominając już nawet o tym,jak wiele dobrego taki olej może zrobić również dla naszego wyglądu.

Olej z pestek dyni

Dynia niewątpliwie zalicza się do zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionych warzyw na świecie – trudno byłoby nawet opisać wszystkie sposoby, na które może ona być obecnie wykorzystywana. Warto przy okazji zwrócić uwagę na wytwarzany z niej olej z pestek dyni, który już od dawna cieszy się na całym świecie nie mniejszą popularnością niż sama dynia. Również i on może być wykorzystywany na wiele sposobów w najróżniejszych branżach, co w niektórych sytuacjach czyni z niego doskonałą propozycję dla absolutnie każdego z nas. Jak najbardziej warto zatem nieco się nim zainteresować, bowiem z pewnością sami zdziwimy się na jak wiele różnych sposobów możemy obecnie z niego korzystać.

Olej z pestek dyni ma brązowy odcień, odznacza się nieco orzechowym aromatem i zawiera sporą ilość kwasów nienasyconych. Oczywiście, takie dane same w sobie raczej niewiele nam mówią, zatem przejdźmy lepiej do konkretów na jego temat. Wielu ludzi z pewnością zgodzi się co do tego, że olej z pestek dyni jest doskonałą propozycją dla wszystkich miłośników interesujących rozwiązań w szeroko rozumianych kulinariach. Olej doskonale sprawdza się jako przeprawa zarówno do sałatek i do zup – jak już wspomnieliśmy, ma on lekko orzechowy posmak, dzięki czemu może w ogromnym stopniu urozmaicić właściwie każde danie tego typu. Olej z pestek dyni jest również bardzo ceniony w medycynie, a jego zbawienne właściwości są znane już od długiego czasu. Jest ona szczególnie ceniona przede wszystkim w przypadku najróżniejszych dolegliwości związanych z pęcherzem oraz drogami moczowymi, a także w leczeniu miażdżycy. Oprócz tego nie bez znaczenia jest rola, jaką olej ten ogrywa w przemyśle kosmetycznym. Doskonale wpływa on przede wszystkim na ludzką skórę – ma działanie wygładzające i pielęgnujące, skutecznie może również likwidować rozstępy, dzięki czemu spotkamy go zarówno w różnych kosmetykach jak i samych zakładach kosmetycznych. Olej ten często wykorzystywany jest również do masażu, choć w tym przypadku nierzadko miesza się go z innymi olejami roślinnymi.

Jeżeli zatem chodzi o samą liczbę możliwych zastosowań, to olej z pestek dyni z całą pewnością zalicza się do zdecydowanie najlepszych produktów tego typu na świecie. Na różne sposoby może z niego skorzystać właściwie każdy z nas, zatem jak najbardziej warto dowiedzieć się nieco na jego temat – tym bardziej, że obecnie jest on bardzo powszechnie dostępny w całej Polsce.

Olej arganowy

Nikomu nie musimy chyba mówić o tym, że najróżniejsze oleje stanowią niemalże podstawowy element naszej codziennej diety – są one wykorzystywane zarówno do gotowania czy smażenia niektórych potraw jak i jako zwykłe przyprawy do sałatek. Skoro są one aż tak istotne dla każdego z nas, to trudno raczej byłoby dziwić się temu, że obecnie są one również bardzo zróżnicowane – wystarczy tylko zajrzeć do jakiegokolwiek sklepu aby szybko przekonać się, jak wiele różnych produktów tego typu możemy tam znaleźć. Na pewno warto nieco się tym zainteresować, bowiem wielu ludzi ogranicza się zazwyczaj wyłącznie do tych najbardziej znanych z nich, zupełnie zapominając równocześnie o tym, jak bardzo szerokim wyborem obecnie dysponujemy.

Bardzo ciekawą propozycją dla każdego z nas może być chociażby olej arganowy, który zaczyna cieszyć się w naszym kraju coraz to większą popularnością. Trudno jest się jednak temu dziwić, bowiem z bardzo wielu różnych powodów olej ten rzeczywiście zasługuje na uwagę. Na samym początku wspomnijmy jednak nieco o jego pochodzeniu, bowiem sam w sobie jest to bardzo ciekawy temat. Olej arganowy jest produktem znanym od całych wieków przez Berberów z Afryki Północnej – wytwarza się go z Arganii Żelaznej, która występuje głównie w Maroku. Co ciekawe, sam sposób jego wytwarzania nie zmienił się szczególnie od wielu wieków, co sprawia, że sama jego produkcja może być dość czasochłonna. Niemniej jednak stosowanie oleju arganowego w niektórych potrawach może być doskonałą propozycją z bardzo wielu różnych powodów. Przede wszystkim zostało już udowodnione, że ma on doskonały wpływ na ludzki organizm. Jest to świetna propozycja szczególnie dla osób cierpiących na najróżniejsze choroby układu krążenia i podwyższony poziom cholesterolu. Ma on również wiele zastosowań w szeroko rozumianym przemyśle kosmetycznym, bowiem ze względu na swoje dobroczynne właściwości stanowi on obecnie podstawowy składnik wielu różnych kosmetyków. Nie bez znaczenia są również same walory smakowe oleju arganowego. Doskonale sprawdza się on w gotowaniu, ale równocześnie cieszy się sporą popularnością jako przyprawa do sałatek – odznacza się on wyjątkowym, nieco orzechowym aromatem.

Olej arganowy wciąż jest stosunkowo mało znany w Polsce, ale z roku na rok jego popularność rośnie. Jak najbardziej warto zatem nieco zainteresować się nim już teraz, bowiem ma on tak wiele ciekawych zalet, że możemy z niego korzystać na mnóstwo najróżniejszych sposobów – w dosłownie każdym przypadku będzie on dla nas naprawdę doskonałą propozycją.

Olej z czarnuszki

Różnego rodzaju oleje dość powszechnie kojarzone są wyłącznie z przemysłem spożywczym. Fakt, pełnią one bardzo istotną funkcję w codziennej diecie wielu ludzi, ale nie można zapominać o tym, że równocześnie liczba możliwych ich zastosowań jest znacznie szersza. Wielu z nas nie zdaje sobie na przykład sprawy z tego, że są one powszechnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym lub nawet farmaceutycznym – oczywiście, w większości przypadków są to inne ich odmiany niż te, z których korzystamy w celach spożywczych. Doskonałym przykładem może tutaj być olej z czarnuszki, który od długiego już czasu cieszy się sporą popularnością w przemyśle farmaceutycznym, i wykorzystywany jest do produkcji wielu różnych leków.

Olej ten otrzymywany jest z ziaren rośliny o nazwie czarnuszka siewna – jej właściwości lecznicze były znane już w starożytności. Występuje ona głównie na terenie Europy Południowej oraz Azji, i sama w sobie ma również kilka ciekawych zastosowań w kulinariach. Sam olej z czarnuszki jest jednak stosowany praktycznie tylko w przemyśle farmaceutycznym, gdzie odgrywa istotną rolę w produkcji kilku różnych leków. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w przypadku najróżniejszych alergii oraz zapaleń. Olej jest bardzo istotny również w przypadku specjalnych terapii aromatycznych, przy których sprawdza się naprawdę doskonale – obecnie uważany jest on za jedno z najskuteczniejszych lekarstw na dolegliwości takie jak chociażby kaszel. Jego działanie w znacznym stopniu może powstrzymywać rozwój takich właśnie chorób i stabilizować cały organizm. Doskonale sprawdza się również jako skuteczny środek przeciwbólowy. Co ciekawe, olej może być stosowany również w ginekologii – często jest on wykorzystywany w przypadku suchości narządów płciowych u kobiet. Zewnętrzne stosowanie jest również zalecane chociażby w celu lepszej pielęgnacji włosów, skóry lub paznokci.

Olej z czarnuszki ma zatem bardzo wiele interesujących zastosowań, dzięki czemu na różne sposoby może z niego korzystać praktycznie każdy z nas. Jak najbardziej warto zatem wiedzieć o wszystkich jego fantastycznych właściwościach, bowiem jeżeli były one znane i cenione już w czasach starożytnych, to obecnie tym bardziej może on być świetną propozycją dla każdego z nas. W chwili obecnej cieszy się on sporą popularnością zarówno w Polsce jak i na świecie, dzięki czemu dodatkowo nie będziemy mieli raczej żadnych większych problemów z jego kupieniem.

Olej konopny

O tym, że najróżniejsze oleje roślinne mogą mieć długą listę zastosowań we współczesnej medycynie oraz szeroko rozumianym przemyśle farmaceutycznym lub kosmetycznym wie chyba każdy z nas. Produkty tego typu są obecnie tak bardzo zróżnicowane, że bez problemu znajdziemy wśród nich coś odpowiedniego dla siebie, niezależnie od tego, czego tak właściwie akurat potrzebujemy. Doskonałym przykładem może tutaj być tak zwany olej konopny, który cieszy się obecnie sporą popularnością przede wszystkim we wspomnianym przed chwilą przemyśle kosmetycznym, bowiem ze względu na jego właściwości może być w nim wykorzystywany na wiele różnych sposobów.

Jak sama nazwa wskazuje, olej konopny wytwarzany jest ze specjalnej odmiany konopi – konopie siewne, bo taka jest ich nazwa, występują przede wszystkim w Azji środkowej. Sam olej jest bardzo ceniony w przemyśle kosmetycznym, choć z racji swoich dość specyficznych właściwości musi być wykorzystywany w odpowiedni sposób. Doskonale wpływa on przede wszystkim na ludzką skórę, świetnie sprawdzając się chociażby w walce z trądzikiem. Co ciekawe, przy regularnym stosowaniu może on w znacznym stopniu zwiększyć odporność naszej skóry na najróżniejsze zapalenia oraz inne dolegliwości charakterystyczne właśnie dla niej. Oprócz tego jest on również powszechnie stosowany podczas masażu, choć w tym przypadku często miesza się go także z innymi olejami roślinnymi – posiada on charakterystyczny, korzenny zapach, co w tym przypadku jest istotnym jego atutem. Bardzo ważną cechą – i przy okazji wadą – jest jego krótka ważność; zazwyczaj po upływie około 4 tygodni od otwarcia nie nadaje się on już do użycia. Z tego też powodu trzeba bardzo ostrożnie dodawać go do kosmetyków, bowiem one również muszą mieć z jego powodu znacznie krótszy termin przydatności. Właśnie dlatego zdecydowanie najczęściej stosowany jest on bezpośrednio na skórę, choć oczywiście możemy spotkać go w wielu różnych kosmetykach.

Rola, jaką olej konopny ogrywa we współczesnym przemyśle kosmetycznym jest trudna do przecenienia. Obecnie jest on bardzo łatwo dostępny w całej Polsce jak i wielu innych krajach świata, zatem jeżeli cierpimy akurat z jakiegokolwiek z wyżej wymienionych powodów, to z pewnością powinniśmy zainteresować się nim nieco bliżej, bowiem będzie on dla nas rewelacyjną propozycją. Warto oczywiście pamiętać o jego właściwościach oraz krótkim czasie ważności, bowiem tylko dzięki temu będziemy mogli skorzystać z niego w rzeczywiście właściwy sposób.

Olej jojoba

W chwili obecnej tak zwany olej jojoba cieszy się naprawdę ogromną popularnością w szeroko rozumianej branży kosmetycznej – wystarczy tylko obejrzeć w telewizji dosłownie jakąkolwiek reklamę dotyczącą tego typu produktów, aby w zdecydowanej większości przypadków móc usłyszeć właśnie jego nazwę. Równocześnie jednak chyba mało kto do końca zdaje sobie tak właściwie sprawę z tego, czym w ogóle jest taki olej. Warto zatem przynajmniej trochę się tym zainteresować, bowiem obecnie korzysta z niego całe mnóstwo ludzi, równocześnie nie mając o nim żadnego pojęcia. Ponadto taka wiedza zawsze pozwoli nam na o wiele skuteczniejsze z niego korzystanie, co również powinno być bardzo ważne.

Na samym początku warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że olejek jojoba pochodzi z Ameryki Północnej. Wykonywany jest z nasion krzewu rosnącego na terenie Meksyku oraz południowej części Stanów Zjednoczonych – Simondsja Kalifornijska. Co bardzo ważne, powszechnie przyjęta nazwa „olej” nie jest tu do końca na miejscu, bowiem jojoba to w rzeczywistości wosk. Jojoba bardzo szybko po swoim odkryciu zdobył naprawdę ogromną popularność w całym przemyśle kosmetycznym, bowiem faktycznie może on zaoferować ogromną skuteczność. Przede wszystkim doskonale wpływa on na ludzką skórę. Dzięki błyskawicznemu i całkowitemu wchłanianiu się sprawia, że nawet najbardziej wysuszona skóra w mgnieniu oka może stać się znacznie bardziej nawilżona, co z kolei nadaje jej młodszego i bardziej świeżego wyglądu. Oprócz tego świetnie sprawdza się chociażby w przypadku trądziku czy poparzeń słonecznych. Polecany jest również kobietom w ciąży, bowiem potrafi skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów. Równocześnie olej jojoba praktycznie w ogóle nie sprawdza się w kulinariach, co znacznie odróżnia go od innych olejów roślinnych. Jest zupełnie pozbawiony smaku, zatem pomimo tego, że sam w sobie nie jest raczej szkodliwy – choć czasami może wywoływać pewne komplikacje żołądkowe – to trudno za jego pomocą odnieść podczas gotowania jakikolwiek efekt.

Z olejkiem jojoba spotkamy się obecnie w bardzo wielu różnych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Jak najbardziej warto zatem posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na jego temat, abyśmy wiedzieli, z czego tak w ogóle korzystamy. Tak ogromna popularność jaką cieszy się on obecnie jest jednak w stu procentach zasłużona, bowiem korzystanie z niego rzeczywiście może przynieść naprawdę widoczne efekty.

Olej kokosowy

Wytwarzany z orzechów kokosowych zdobył naprawdę ogromną popularność właściwie na całym świecie, i obecnie wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów. Śmiało można powiedzieć, że przynajmniej kilka branż współczesnego przemysłu spożywczego zwyczajnie nie mogłoby bez niego istnieć, nie mówiąc już o innych jego zastosowaniach w dzisiejszym przemyśle. Oprócz tego może on być po prostu doskonałą propozycją dla każdego z nas, bowiem ma do zaoferowania całe mnóstwo ciekawych możliwości zarówno w kwestii gotowania jak i na przykład pielęgnacji swojego ciała, zatem jak najbardziej warto nieco dowiedzieć się na jego temat.

Olej kokosowy jest właściwie produktem narodowym w krajach takich jak Seszele czy Indonezja – to właśnie one należą do największych jego eksporterów na świecie. Jeżeli chodzi o jego zastosowania w szeroko rozumianych kulinariach, to ogrywa on przede wszystkim bardzo ważną rolę w przemyśle cukierniczym, bowiem w wielu przypadkach jest to podstawowy składnik przy produkcji ciast czy czekolady, a ponadto nierzadko stosowany jest również w margarynie. Jak już jednak powiedzieliśmy, na nieco mniejszą skalę może z niego korzystać absolutnie każdy z nas, bowiem doskonale nadaje się on nawet do zwykłego, domowego smażenia różnych potraw. Siłą rzeczy musi odznaczać się on dość wyjątkowym i niespotykanym aromatem, zatem może być świetną propozycją dla osób szukających rzeczywiście ciekawych rozwiązań w gotowaniu. Olej kokosowy jest produktem bardzo uniwersalnym, i nie stosuje się go wyłącznie w gotowaniu. Bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym, bowiem pod wieloma względami ma wprost zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Znany jest ze swoich właściwości odmładzających, dzięki czemu doskonale sprawdza się zarówno jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry jak i olejek do masażu. Często wykorzystuje się go również w przemyśle, gdzie służy chociażby do produkcji świec.

Olej kokosowy zalicza się obecnie do zdecydowanie najważniejszych olejów roślinnych na świecie. Pomimo tego, że pochodzi on z nieco bardziej „egzotycznych” regionów naszej planety, to jednak obecnie nie będziemy mieli raczej żadnych większych problemów z kupieniem go również i w Polsce. Równocześnie w wielu przypadkach jest on wykorzystywany na tak szeroką skalę, że śmiało można powiedzieć, że odgrywa naprawdę ważną rolę we współczesnym przemyśle.

Olej palmowy

Olej palmowy już od wielu lat systematycznie zdobywa coraz to większą popularność w naszym kraju, co jest doskonałą wiadomością dla każdego z nas. Dzięki czemuś takiemu staje się on również coraz bardziej dostępny – warto przy okazji zauważyć, że korzystanie z niego może być świetną propozycją, bowiem posiada on całe mnóstwo istotnych dla nas składników odżywczych. Jeżeli zatem szukamy dla siebie rzeczywiście dobrego oleju do codziennego gotowania, to z pewnością warto nieco zainteresować się właśnie nim, bowiem może się okazać, że akurat dla nas będzie on doskonałą propozycją.

Jak łatwo można się domyśleć, olej palmowy wykonywany jest z nasion plamy – konkretnie olejowca gwinejskiego, występującego w centralnej i wschodniej Afryce, choć równocześnie można go spotkać również i w innych krajach leżących w podobnej strefie klimatycznej. Obecnie olej palmowy cieszy się ogromną popularnością w szeroko rozumianej branży spożywczej. Bardzo powszechnie stosuje się go przede wszystkim do produkcji margaryny, a równocześnie może służyć także jako zwykły olej do smażenia czy pieczenia. Co ciekawe, olej palmowy cieszy się także ogromną popularnością w przemyśle, i to właśnie w nim ma praktycznie najwięcej różnych zastosowań. Na przykład, w niektórych częściach świata wykorzystuje się go do produkcji rzeczy takich jak chociażby mydło, świece czy przede wszystkim najróżniejsze smary. Dość powszechnie można go także spotkać w różnych kosmetykach. Warto zwrócić przy okazji uwagę na to, że opinie dotyczące wpływu oleju palmowego na ludzkiego zdrowie są dość podzielone na całym świecie. Z jednej strony teoretycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania jeżeli chodzi o codzienne korzystanie z niego, ale równocześnie wielu ekspertów ostrzega, że może to być szkodliwe dla naszego organizmu, przede wszystkim ze względu na obecność kilku substancji.

Mimo wszystko jednak olej palmowy z pewnością zasługuje na uwagę każdego z nas. Nigdy oficjalnie nie potwierdzono jakiegokolwiek szkodliwego wpływu jaki mógłby on mieć na nasze zdrowie, a równocześnie jest on obecnie stosunkowo tani, łatwo dostępny i naprawdę doskonale może sprawdzać się w naszych kuchniach. Jak najbardziej warto zatem nieco się nim zainteresować, bowiem być może okaże się on doskonałą alternatywą dla standardowych olejów roślinnych, z jakich powszechnie korzysta się w naszym kraju.

Tagi: zdrowe odżywianie oleje roślinne omega-3