Zaćma, czyli soczewka do wymiany

Zaćma, czyli soczewka do wymiany

Wydaje się, że ze wszystkich swoich zmysłów człowiek w dzisiejszych czasach najczęściej i najintensywniej korzysta ze zmysłu wzroku. Z tego też powodu wszelkie zaburzenia i dolegliwości związane z narządem wzroku okazują się niezwykle uciążliwe. Na szczęście z wieloma z nich udaje się skutecznie walczyć – pozytywnym przykładem jest zaćma. Jakie są jej przyczyny, objawy i możliwości leczenia?

Zaćma – co to za choroba?

O zaćmie słyszy się dosyć często, ale w rzeczywistości mało kto potrafi wyjaśnić, na czym polega ta choroba. Okazuje się jednak, że mechanizm jej powstawania jest dość prosty – chodzi o mętnienie soczewki oka. Soczewka to przypominający kształtem i rozmiarem ziarno soczewicy dyskowaty element oka. Umiejscowiona jest na przedniej części oka, między tęczówką a ciałem szklistym. Ten elastyczny i przezroczysty narząd, choć niewielki, odgrywa w procesie widzenia kluczową rolę. Jego zadaniem jest ogniskowanie promieni świetlnych tak, by tworzyły odwrócony i pomniejszony obraz na siatkówce.

U pacjenta z rozwijającą się zaćmą proces ten zostaje zaburzony. Ciało soczewki stopniowo coraz bardziej mętnieje i nie przepuszcza promieni świetlnych z dawną łatwością. Nie jest też w stanie dokładnie skupiać ich na ścianie siatkówki. Czym zaćma różni się od innych problemów ze wzrokiem? Przede wszystkim faktem, że w jej przypadku wzroku nie udaje się skorygować za pomocą okularów. Postępująca zaćma bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. W późniejszych stadiach chory jest w stanie odróżnić jedynie światło od cienia.

Jakie są podstawowe objawy zaćmy?

Najłatwiej rozpoznawalnym objawem zaćmy jest, jak już zostało to wcześniej wspomniane, pogarszająca się ostrość widzenia w dali, która nie daje się skorygować przy pomocy okularów. Poza tym niepokojące powinny wydać się następujące symptomy:

  • łzawienie
  • „dwojenie się” w oczach
  • rozmazywanie się tekstu podczas pisania i czytania
  • zmęczenie podczas czytania
  • słabsze widzenie w słoneczne dni.

Koniecznie należy skonsultować się z okulistą, jeżeli zauważysz u siebie lub członków rodziny przynajmniej 3 z wymienionych objawów. Nie ma na co czekać!

Jak leczy się zaćmę?

Zabieg chirurgiczny to obecnie właściwie jedyny sposób, by pozbyć się zaćmy i znów funkcjonować normalnie. Należy po prostu usunąć zmętniałą soczewkę z osłaniającej ją torebki i wstawić w to samo miejsce nową, sztuczną. Operacja trwa kilkadziesiąt minut i przez niektórych jest uważana za jeden z najbardziej spektakularnych zabiegów medycznych. Osoba, która przed poddaniem się interwencji chirurgicznej nie widzi prawie nic, odzyskuje pełną sprawność oka zaraz po niej.

Gdzie najlepiej poddać się zabiegowi? Refundowane przez NFZ zabiegi to tylko jedna z możliwości. W tej chwili na operację usunięcia zaćmy w całym kraju czeka ok. 540 tys. pacjentów – średni czas oczekiwania to 18 miesięcy. Tymczasem w przypadku zaćmy liczy się szybka reakcja – im bardziej zaawansowana choroba, tym trudniej się jej pozbyć.

Warto więc rozważyć zabieg odpłatny. Najczęściej udaje się go wykonać do trzech tygodni po podjęciu decyzji o operacji. Ważną zaletą jest to, że chory może wybrać rodzaj soczewki, jaka zostanie mu wszczepiona. Jakie są koszty operacji zaćmy w tym systemie? Cena waha się od 3000 do 10000 zł w zależności od wybranego implantu i kliniki, w której zdecydujemy się poddać zabiegowi. Co więcej, zazwyczaj istnieje możliwość rozłożenia tej kwoty na przystępne dla pacjenta raty, więc staje się ona dostępna dla każdego.

Powodzenia!

Tagi: zaćma