Yerba mate - paragwajska herbata

Yerba mate - paragwajska herbata
fot. eAlisa/Shutterstock

Yerba mate produkuje się z liści wiecznie zielonego krzewu "ostrokrzewu paragwajskiego" dlatego też nazywana jest również " herbatą paragwajską". Na terenach Ameryki Południowej znali i sporządzali napar z listków i gałązek ostrokrzewu tamtejsi tubylcy jeszcze w czasach przed kolonialnych. Swoją obecną nazwę yerba mate zawdzięcza jezuitom, którzy w XVII w. dotarli do zamieszkujących dorzecze rzeki Parna Indian Guarani (pierwszych degustatorów yerba mate). Yerba oznacza od słowa łacińskiego -ziele, a mate - tykwę w której parzy się to ziele. Zainteresowani niezwykłą mocą naparu jako pierwsi założyli plantację ostrokrzewu paragwajskiego i zajęli się produkcją i dystrybucją yerba mate. Yerba mate jest napojem bardzo popularnym w krajach Ameryki Południowej. Yerba mate jest tam napojem narodowym ale zapotrzebowanie na nią poza Ameryką też ciągle rośnie. A to ze względu na niezwykłe właściwości yerba mate. Napar z yerba mate likwiduje zmęczenie, w naturalny sposób podnosi kondycję, niweluje uczucie głodu.

Yerba mate pobudza na dłużej niż kawa, poprawia koncentrację, oczyszcza organizm z toksyn, podnosi odporność, zwalcza senność i zmęczenie.

Do tradycyjnego przyrządzania yerba mate potrzebne jest odpowiednie naczynie. Nie musi to być tykwa, mogą to być inne naczynia specjalne do yerba mate ( drewniane, porcelanowe,i.t.p.). Niezbędna jest też bombilla - jest to długa, bambusowa albo metalowa (stal nierdzewna, srebro i.t.p.) rurka zakończona filtrem, aby fusy nie zatykały słomki. Parzenie yerba mate zaczynamy od włożenia do naczynia bombilli i wsypania suszu yerba mate do wys. 3/4 naczynia. Następnie zalewamy susz gorącą wodą o temperaturze od 70-80 st.C. Nie należy zalewać yerba mate wrzątkiem. Czekamy chwilę aż się napar zaparzy nie mieszając bombillą i wypijamy. Wody można dolewać ok.5-6 razy aż zioło straci smak. Jest to oczywiście najprostszy sposób przygotowania naparu z yerba mate. W zależności od zaawansowania, przyzwyczajeń można yerba mate przyrządzać na wiele innych sposobów. Ostrokrzew paragwajski z którego produkuje się yerba mate potrzebuje ściśle określonego rodzaju ziemi i warunków klimatycznych. Dlatego też yerba mate uprawiana jest tylko w Ameryce Południowej.

Tagi: herbata yerba mate