Wpływ kofeiny na sen

Wpływ kofeiny na sen
fot. keko64/Shutterstock

Powszechnie wiadomo, że kofeina skutecznie pobudza i dodaje energii do działania. Wiele osób bez porannej filiżanki kawy nie jest w stanie normalnie funkcjonować, zaś większość z nas z dobrodziejstw małej czarnej chętnie korzysta przez cały dzień. Dzięki kawie i zawartej w niej kofeinie możemy zwalczyć pojawiające się w ciągu dnia uczucie senności i zwiększyć swą koncentrację. Wiadomo jednak, że nadmierne spożywanie kawy może niekorzystnie wpływać na nasz sen i stać się przyczyną problemów z zasypianiem.

Od lat toczy się burzliwa dyskusja związana z kofeiną, jej wpływem na zdrowie i ludzki organizm. Są tacy, którzy dopuszczają umiarkowane spożywanie kawy, nie brak jednak i takich, którzy namawiają do całkowitej rezygnacji z kofeiny. Co warto wiedzieć na temat kofeiny? W jaki sposób wpływa ona na nasz organizm i czy faktycznie może prowadzić do zaburzeń snu?

Kofeina wpływa przede wszystkim na pracę serca i znacznie pobudza jego czynności. Wpływa również na ludzki układ oddechowy oraz na system nerwowy. Kofeina stymuluje pracę prawie wszystkich układów ludzkiego organizmu, a badania udowodniły, że może ona jednocześnie zwiększać wydolność i wytrzymałość. Poranna kawa skutecznie pobudza, jednak wypijana po południu lub wieczorem może w istotny sposób odbić się na jakości naszego snu. Choć nie brak osób, które mogą wypić filiżankę kawy nawet tuż przed snem i nie ponieść przykrych konsekwencji, u wielu z nas występuje w takiej sytuacji problem związany z zasypianiem. Są to problemy z zasypaniem lub znaczne skrócenie czasu snu. Kofeina może sprawić, że sen będzie zbyt płytki, co w efekcie znacznie obniża jego jakość. Osobom, które na kofeinę reagują w taki właśnie sposób, zazwyczaj zaleca się ograniczenie ilości wypijanej kawy i do całkowitej rezygnacji z tego napoju w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Warto posłuchać lekarzy i ostrożnie postępować z kofeiną. Jej nadmiar może nie tylko doprowadzić do bezsenności, ale i do innych problemów zdrowotnych. Udowodniono już, że nadmierne spożywanie kofeiny może wywoływać takie efekty uboczne, jak nerwowość, uczucie ciągłego niepokoju oraz kołatanie serca czy też bóle głowy. Choć zazwyczaj jednorazowe przedawkowanie kofeiny nie powoduje poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, jest problemem bardzo nieprzyjemnym i dokuczliwym. Zbyt częste przypadki przedawkowania kofeiny mogą prowadzić już do poważniejszych zaburzeń, jak jadłowstręt czy też zaburzenia rytmu serca. Często u osób, które przesadziły z kawą, pojawiają się takie dolegliwości, jak wymioty lub nudności.

Tagi: kawa kofeina