Wiosenne kwiaty: wybieramy żółte rośliny do ogrodu

Wiosenne kwiaty: wybieramy żółte rośliny do ogrodu

Wiosna w ogrodzie zadomowiła się już od pewnego czasu i można ją zobaczyć między innymi w rozkwitających pąkach kwiatów, liściach i nowych pędach. Uważasz jednak, że na Twojej działce nadal brakuje kolorowych okazów, które ożywiłyby całą przestrzeń? Zobacz, jak za pomocą roślin o żółtych kwiatach wprowadzić słoneczne, kojarzące się z ciepłem akcenty do ogrodu.

Kaczeniec, czyli inaczej knieć błotna czy mniszek lekarski to niejedyne rośliny o żółtych kwiatach. Poza nimi w ogrodzie można sadzić też inne okazy, które w sezonie rozkwitają pięknymi płatkami w kolorze słońca. Zobacz 5 najpiękniejszych wartych wykorzystania w ogrodzie.

Żółte kwiaty do ogrodu: nachyłek wielokwiatowy

  • Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: nasłonecznione

Nachyłek wielokwiatowy to bylina, która osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Swoim wyglądem przypomina astry, tylko zamiast fioletowych czy różowych kwiatów posiada żółte płatki ciemniejące w stronę nasady.

Nachyłek kwitnie od czerwca do sierpnia, choć niektóre odmiany wypuszczają kwiaty nawet do końca października. Możesz je sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. W trakcie umieszczenia nachyłków w doniczkach pamiętaj jednak o wyborze odpowiedniego podłoża np. ziemi do roślin balkonowych od Ziemovit.pl.

Żółte kwiaty do ogrodu: złotlin japoński

  • Gleba: przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: półcieniste lub nasłonecznione

Złotlin japoński to krzew przypominający rosnące w miastach i w dużej części ogrodów forsycje. Najwyższe odmiany osiągają do 2 m wysokości, należy jednak pamiętać, że roślina ta bardzo szybko rozrasta się wszerz. Pod koniec kwietnia warto więc wykonać cięcie prześwietlające, korygujące i sanitarne.

Złotlin japoński kwitnie w maju i w czerwcu. Charakteryzuje się żółtymi i – w niektórych odmianach – pomarańczowymi kwiatami. Wyglądające jak słoneczne kule kwiaty gęsto porastają każdą z gałęzi, dzięki czemu cała roślina prezentuje się bardzo okazale. Zaletą złotlina japońskiego jest także bardzo wysoka odporność na choroby, a zwłaszcza grzyby.

Żółte kwiaty do ogrodu: smagliczka skalna

  • Gleba: przepuszczalna, kamienisko-piaszczysta, sucha
  • Stanowisko: nasłonecznione

Smagliczka skalna jest niską byliną osiągającą maksymalnie 30 cm wysokości. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Karpatach i Pieninach, w przerwach między kamieniami. Smagliczka będzie więc piękną ozdobą założonego w ogrodzie skalniaka. Posiada ona bardzo drobne żółte kwiaty, które jednak występują w licznych gromadach, dzięki czemu wyróżniają się na tle skalnego otoczenia.

Smagliczka skalna kwitnie od kwietnia do maja i przez ten czas wytwarza owoc zwany łuszczynką, występujący u okazów z rośliny kapustowatych. Choć smagliczka nie ma zbyt dużych wymagań dotyczących gleby, na wiosnę warto ją dodatkowo odżywić. Zobacz, które nawozy marki Ziemovit.pl będą odpowiednie dla tej rośliny.

Żółte kwiaty do ogrodu: uczep rózgowaty

  • Gleba: przepuszczalna, wilgotna
  • Stanowisko: nasłonecznione

Uczep rózgowaty to kolejna bylina z rodziny astrowatych. W Polsce osiąga do 70 cm i charakteryzuje się długimi, wiotkimi pędami. Od maja aż do pierwszych przymrozków rosną na nim drobne, żółte kwiaty – najczęściej z 5 płatkami.

Uczep rózgowaty bardzo źle znosi susze. W trakcie bardzo nasłonecznionych dni, a zwłaszcza latem, powinieneś podlewać go codziennie, najlepiej bezpośrednio do gleby w ogrodzie lub doniczki na balkonie. Pamiętaj też o tym, że roślina ta rozrasta się bardzo szybko, dlatego najlepiej sadzić ją koło okazów zajmujących mniej miejsca – np. pelargonii.

Żółte kwiaty do ogrodu: słonecznik

  • Gleba: żyzna, umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: nasłonecznione

Słonecznik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów zdobiących głównie ogrody wiejskie. W zależności od odmiany może osiągać nawet 3 m wysokości. Charakterystycznym elementem słoneczników są ich duże kwiaty otoczone żółtymi płatkami wyglądającymi jak promienie słońca. W ich środku kwitnie natomiast duży owoc składający się z pestek i jadalnej niełupki.

Słoneczniki kwitną od lipca do końca września. Ze względu na swoją wysokość i ciężki owoc kwiaty te nie są odporne na silny wiatr. Powinieneś więc sadzić je w miejscach osłoniętych – np. przy ścianie domu. Jeśli chcesz, aby słoneczniki wydały dużo smacznych pestek, powinieneś też wiosną użyźnić je nawozem lub uzupełnić w ziemię bogatą w liczne makro- i mikroskładniki. Wejdź na stronę www.ziemovit.pl i zobacz, które produkty do ogrodu przydadzą Ci się do pielęgnacji słoneczników.

Tagi: kwiaty