Remont mieszkania

Remont mieszkania
fot. pikowal0, pixabay.com

Solidne przygotowanie do remontu mieszkania pozwala na szybkie i sprawne jego przeprowadzenie w założonym czasie. Osoba chcąca wyremontować swoją nieruchomość powinna określić w pierwszej kolejności, jaki zakres prac ma obejmować remont. Czy ma dotyczyć całego mieszkania czy tylko wybranego pomieszczenia? Istotne jest też to, czy zamierzamy gruntownie wyremontować lokum, a może chcemy odświeżyć aranżację?

Plan działania

Remont mieszkania może być szeroko zakrojonym przedsięwzięciem, wymagającym od domowników niekiedy opuszczenia lokalu mieszkalnego, aby prace mogły być realizowane szybko i sprawnie. Jeśli ma on obejmować swoim zakresem gipsówki ścian, wylewki na podłogach i położenie nowej posadzki, będzie trzeba w ramach przygotowań wynieść z pokoi wszystkie meble. Gdy nie mamy możliwości wyprowadzki na kilka dni, trzeba tak opracować plan działania przy remoncie, aby pogodzić pracę ekipy remontowej z potrzebami mieszkaniowymi domowników. Najtrudniej zawsze przeprowadzić remont łazienki, toalety i kuchni, ponieważ te pomieszczenia są niezbędne do realizacji elementarnych potrzeb fizjologicznych.

Przeprowadzając remont według ustalonego planu będziemy mogli realizować zadania kolejno po sobie, nie zapominając o żadnym działaniu. Usprawnimy pracę i przyspieszymy ją, przybliżając się do finalizacji remontu.

W ramach planu działania musimy zdecydować o kolorach ścian, typach wykończenia podłóg i sufitów czy też o zakupie nowych mebli i innych elementów wyposażenia. Nawet sama zmiana koloru ścian wpływa pozytywnie na całkowitą modyfikację aranżacji naszego mieszkania. Nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów i nakładów pracy, a efekty mogą być wręcz spektakularne.

Dobór kolorystyki pomieszczeń

Dobierając kolor poszczególnych pomieszczeń domowych warto zwrócić uwagę na ich doświetlenie światłem naturalnym. Inaczej kolorowa farba na ścianach będzie się bowiem prezentowała w salonie z dużymi oknami, a inaczej w zacienionej sypialni. We wnętrzach o dużej dostępności naturalnego światła słonecznego dobrze sprawdzą się barwy zimne na ścianach, zaś w pokojach mało nasłonecznionych - farby o barwach ciepłych i jasnych. Barwy jaskrawe, wyraziste można wykorzystywać w dużych pokojach, a w małych pomieszczeniach warto dobierać kolorystykę jasną, optycznie je powiększając.

Zakupy materiałów budowlanych i wykończeniowych

Wiedząc, jaki zakres pracy zamierzamy wykonać w toku remontu mieszkania, przychodzi czas na zakupy. Przedtem musimy jednak wymierzyć ściany, podłogi i sufity, aby wiedzieć, ile kupić farby, ile metrów paneli lub desek podłogowych czy też tapet i innych materiałów. Jeśli ściany posiadają wiele ubytków, należy je wyrównać przy użyciu luźnego tynku lub gładzi szpachlowej. Podobnie z podłogą - najłatwiej można ją wyrównać z wykorzystaniem wylewki samopoziomującej.

Przed przystąpieniem do malowania czy tapetowania ścian, należy je zagruntować, aby farba i tapeta lepiej przylegały do ich powierzchni. Wymusza to zakup środka pod nazwą unigrunt. Przed przystąpieniem do remontu musimy zabezpieczyć mieszkanie - przyda się gruba folia, taśmy maskujące i malarskie czy szary papier.

Tagi: mieszkanie remont