Testy alergiczne i odczulanie – czy warto?

Testy alergiczne i odczulanie
fot. pixabay.com

Alergie atakują nas coraz częściej i coraz trudniej się przed nimi bronić. Jednak alergia nie jest wyrokiem do końca życia ani tym bardziej wyrokiem, z którym trzeba się pogodzić. Pomocą mogą okazać się testy alergiczne i odczulanie. Na czym polegają te zabiegi i kiedy warto je zrobić?

Testy alergiczne – dla kogo i po co?

Testy alergiczne służą przede wszystkim ustaleniu, co konkretnie w naszym otoczeniu wywołuje reakcję alergiczną. Diagnostyka tego typu jest niezwykle przydatna, bo dzięki odkryciu alergenów można ich unikać i w ten sposób radzić sobie z chorobą. Po wykonaniu testów można też przedsięwziąć bardziej zaawansowane kroki, czyli na przykład podjąć leczenie przez odczulanie.

Na czym polegają testy alergiczne? Wykonuje się je trzema metodami, są to testy skórne, testy prowokacyjne i testy z krwi.

Testy skórne przeprowadzane są poprzez naniesienie na wybraną część skóry (najczęściej przedramienia lub pleców) alergenów rozprowadzonych w płynie, mogą być nimi na przykład substancje pozyskane z pyłków uczulających roślin. Po naniesieniu alergenu, skórę należy nakłuć. Jeśli alergen uczula po 15 do 20 minut w miejscu jego naniesienia i nakłucia pojawi się odczyn zapalny i bąbel wypełniony płynem surowiczym.

W podstawowych zestawach do testów skórnych znajduje się od 15 do 20 alergenów. W razie potrzeb zestawy rozszerza się i / lub dopasowuje na potrzeby badania.

Testy prowokacyjne są najczęściej pierwszym etapem odczulania, przeprowadza się je w celu doboru właściwej terapii odczulającej. Polegają one wprowadzeniu alergenów do nosa, co umożliwia stosunkowo łatwą ocenę stopnia agresywności alergenów i intensywności reakcji alergicznej.

Testy z krwi wykonywane są najczęściej u dzieci przed ukończeniem 3 roku życia i / lub osób, które cierpią na intensywne alergie. Testy z krwi są też rozstrzygające w razie niezgodności wyników tekstów skórnych z informacjami pozyskanymi z wywiadu z pacjentem.

Kto może się odczulić?

Nie wszystkie alergie można leczyć odczulaniem. Nie przeprowadza się go między innymi u osób cierpiących na alergie pokarmowe, jednak w przypadku alergii wziewnych i alergii na jad owadów odczulanie może przynieść, i niezwykle często przynosi, pożądane efekty.

Odczulanie jest immunoterapią, która polega na wprowadzeniu do organizmu odpowiednio dużych dawek alergenu tak, by organizm w pewnym sensie poznał go i zaakceptował, a układ immunologiczny (odpornościowy) przestał go zwalczać.

Kiedy i dla kogo?

Immunoterapię należy przeprowadzić u osób w odpowiednim do tego wieku. Stosuje się ją u osób w wieku od 5 do 45 lat, tak więc przed ukończeniem piątego roku życia i po ukończeniu 45 roku nie można się jej poddać. W przypadku alergii wziewnych i uczuleń na pyłki roślin terapię należy zacząć i ukończyć przed rozpoczęciem okresu pylenia alergenów. W przypadku uczuleń na drobnoustroje (np. roztocza) obecne w kurzu, immunoterapię można przeprowadzić w dowolnym okresie.

Na czym to polega?

Immunoterapię można porównać do szczepienia, przy czym dla uzyskania pełnej skuteczności zabiegu konieczna jest seria szczepień. W trakcie kuracji co tydzień do dwóch tygodni lekarz wstrzykuje pacjentowi coraz większe dawki alergenu. Terapia zasadnicza trwa od 2 do 3 miesięcy, po czym konieczne jest podtrzymanie efektów odczulania poprzez leczenie podtrzymujące, które również wymaga regularnych iniekcji co 4 do 6 tygodni. Cała terapia może trwać nawet 3 do 5 lat.

Immunoterapia, czyli odczulanie, jest w tej chwili najskuteczniejszą metodą zwalczania alergii.

Tagi: alergia testy alergiczne odczulanie