Sok z buraków - właściwości zdrowotne

Sok z buraków - właściwości zdrowotne
fot. pixabay.com

W soku z buraków znajdziemy wiele ważnych dla zdrowia witamin i minerałów, które pomogą nam utrzymać dobre zdrowie i nienaganną sylwetkę. Sok ten polecany jest więc każdemu, a w szczególności osobom cierpiącym na niedokrwistość oraz kobietom ciężarnym.

Właściwości zdrowotne soku z buraka

Buraki są warzywem często niedocenianym. Wiele osób nie uważa więc, że picie przyrządzonego z nich soku może pomóc w leczeniu chorób czy też w ich profilaktyce. Pomimo to sok ten wspiera leczenie nadciśnienia, chorób układu pokarmowego, anemii, a także pomaga w stanach obniżonego nastroju.

Buraki posiadają ogromne ilości kwasu foliowego - już 200 g warzywa pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania na związek. Ponadto w burakach znajduje się znaczna ilość potasu i żelaza, mangan, kobalt, a także witaminy z grupy B oraz A i C. Kwas foliowy reguluje funkcjonowanie komórek w organizmie, a wraz z witaminą B12 wspiera wytwarzanie czerwonych krwinek. Dzięki regularnemu piciu soku z buraków możliwe jest więc zahamowanie anemii. Ponadto kwas foliowy wspiera wytwarzanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, poprawia odporność, jak również zmniejsza ryzyko pojawienia się raka szyjki macicy.

Istotne jest także, że w buraku znajduje się aż 5 witamin z grupy B - B1, B2, B3, B5 i B6, dzięki którym łatwiej uporać się ze stresem, depresją i nerwicami. Witaminy te poprawiają też pamięć i koncentrację oraz regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Sok z buraka jest dodatkowo bogaty w błonnik, przyspieszający i ułatwiający trawienie. Błonnik zaleca się spożywać wszystkim osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Dla kogo sok z buraków?

Choć sokiem z buraków powinni delektować się wszyscy, kilku grupom osób jest on szczególnie polecany. Dotyczy to zwłaszcza ciężarnych, które spożywając go dostarczają do organizmu kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu. Ponadto pomaga on uzyskać noworodkom prawidłową wagę oraz bierze on udział w zachowaniu kodu genetycznego.

Sok z buraka powinny też pić osoby mające nadciśnienie oraz nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Sok ten ułatwia przepływ krwi oraz pozwala uzupełnić niedobory tlenu w komórkach. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko wystąpienia chorób serca oraz udaru mózgu.

Ciekawostką jest fakt, że sokiem z buraka można zastąpić popularne napoje energetyczne. Napój ten poprawia wytrzymałość, spowalnia procesy utleniania w organizmie oraz zwiększa zdolność do oszczędniejszego wydatkowania energii, ułatwiając tym samym pokonywanie długich tras biegaczom czy długie trenowanie na siłowni.

Tagi: buraki sok z buraków