Rodzaje i przyczyny alergii

Rodzaje i przyczyny alergii
fot. pixabay.com

Alergie są coraz częściej pojawiającym się problemem. Reakcje alergiczne są niczym innym, jak nieprawidłową reakcja ludzkiego organizmu na jakąś substancję, która w normalnych warunkach jest całkowicie nieszkodliwa jednak dla alergika może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Alergie mogą przybierać różną postać i objawiać się na wiele sposobów. Jedną z najczęściej występujących grup alergii są alergie skórne. Gdy substancja wywołująca uczulenie wejdzie w bezpośredni kontakt ze skórą może dojść do kontaktowego zapalenia skóry. Jedną z alergii skórnych jest też tzw. pokrzywka, dla której typowe są nagle występujące zmiany skórne, obrzęki i zaczerwienienia, którym może towarzyszyć swędzenie.

Bardziej dotkliwe są alergie oddechowe. Jedną z takich właśnie alergii jest katar sienny, czyli alergiczne zapalenie błon śluzowych nosa. Katar sienny objawia się w pierwszej kolejności swędzeniem oczu oraz gardła, czemu towarzyszy zazwyczaj kaszel, katar oraz kichanie. Jest to bardzo uciążliwy rodzaj alergii, który szczególnie utrudnia życie w okresie wiosennym. Równie uciążliwa, a zarazem bardziej niebezpieczna dla zdrowia, jest astma. Astma może być wywołana takimi alergenami, jak roślinne pyłki czy alergeny pochodzenia zwierzęcego, które unoszą się we wdychanym powietrzu i wraz z nim trafiają do układu oddechowego osoby uczulonej. Astma może być także wywołana roztoczami znajdującymi się w kurzu oraz zarodnikami grzybów i pleśni.

Kolejna ważna grupa alergii to alergie pokarmowe. Tu najczęściej pojawiającymi się alergenami są takie produkty spożywcze, jak mleko, soja, kurze jaja oraz orzeszki ziemne. Co ciekawe, okazuje się, że zdecydowanie najczęściej alergie pokarmowe dotykają dzieci poniżej 6 roku życia. Jagody, kukurydza i skorupiaki to kolejne artykuły spożywcze, po zjedzeniu których mogą wystąpić niepokojące reakcje. Alergie pokarmowe objawiają się zazwyczaj takimi problemami, jak biegunka i nudności.

Ostrożnie postępować należy również z lekami, gdyż i one mogą uczulać. Insulina, środki znieczulające, antybiotyki – te leki uczulają najczęściej. Poważne reakcje alergiczne mogą wystąpić również pod wpływem jadu owadów. Dla osoby uczulonej bardzo niebezpieczne może być ukąszenie osy, pszczoły lub szerszenia.

Tagi: alergia alergie skrne alergie oddechowe astma alergie pokarmowe