Pomysły na ekologiczne dekoracje

Uwielbiasz przyozdabiać swój dom, ale twój budżet nie pozwala ci na tą przyjemność? Nowoczesne ozdoby cieszą twoje oko? A może po prostu lubisz tworzyć i majsterkować? Nie musisz wcale dysponować wielkimi nakładami finansowymi, aby z materiałów, które na co dzień traktujemy jako bezużyteczne śmieci wyczarować coś wspaniałego! Wystarczy trochę makulatury, puszek aluminiowych, szklanych opakowań oraz szczypta fantazji i cierpliwości, aby śmieci zamienić w ekologiczne skarby. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż stworzyć coś ładnego, jednocześnie ocalając planetę.
Poniżej przedstawiam kilka sprawdzonych pomysłów na eko-dekoracje.

Gazeta codzienna w wydaniu pudełkowym

Stylowe i jednocześnie nowoczesne pudełko do przechowywania różnych drobiazgów uzyskasz, oklejając pudełko po butach czarno-białą gazetą. Wybierając arkusze gazety do oklejania, staraj się, aby nie było na nich zdjęć (tekst i nagłówki wyglądają znacznie lepiej na powierzchni pudełka). Jeśli twoje pudełko ma matową, pozbawioną lakieru powierzchnię, do przyklejenia gazety w zupełności nada się porządny biurowy klej w sztyfcie. W innym wypadku lepiej zaopatrzyć się w mocniejszy klej do papieru. W przypadku pudełka o jasnym kolorze powinna wystarczyć jedna warstwa gazety. Gdyby jednak wzór i kolor pudełka prześwitywały spod naklejonej gazety, po prostu naklej jej kolejną warstwę. Dla utrwalenia i nabłyszczenia pudełko możesz też polakierować - bezbarwny lakier w sprayu (nie mylić z lakierem do włosów!) jest nieoceniony w produkcji własnych dekoracji.

Aluminiowe doniczki w nowych ubrankach

Z aluminiowych puszek z powodzeniem zrobisz oryginalne doniczki na niewielkie sadzonki. Wystarczy, że taką puszkę pomalujesz farbą przeznaczoną do powierzchni metalicznych, o wybranym kolorze (jeśli masz zręczne palce, możesz na niej nawet namalować wzór). Równie dobry efekt uzyskasz, oklejając puszkę paskiem sztywnego papieru - jednokolorowego lub we wzory. Jeśli dobrze radzisz sobie z komputerem, możesz pobrać darmowy wzorek z Internetu lub stworzyć go sama za pomocą programu graficznego, np. darmowego programu GIMP, a następnie wydrukować i okleić nim puszkę. Aby papier nie poddał się przypadkowemu działaniu wody, na koniec pracy warto spryskać gotową puszkę lakierem.

Szklane wazony z odzysku

Smukłe szklane butelki łatwo przerobisz na eleganckie wazony. Aby nadać im charakteru, możesz wykleić wzór na ich powierzchni za pomocą samoprzylepnych wycinanek (polecam te z odrywanym podkładem z folii). Jeśli dysponujesz odrobiną czasu i cierpliwości, możesz przyozdobić butelkę za pomocą kolorowej włóczki. Wystarczy pokryć butelkę klejem, a następnie, zaczynając od szyjki lub denka, przyklejać paski wełny dookoła butelki, jeden obok drugiego. Najdroższym, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych sposobów dekoracji butelek jest namalowanie na jej powierzchni wybranego deseniu za pomocą farb witrażowych. Do wyboru mamy dwa rodzaje farb do malowania na szkle: wyciskane w tubkach, dla mniej wprawnych i początkujących, lub w słoiczkach, do precyzyjnego malowania pędzelkiem. Oba rodzaje dają wyśmienite rezultaty!
Wszystkie przedstawione w tym punkcie sposoby dekoracji możesz z powodzeniem zastosować również w przypadku słoików oraz innego rodzaju szkła.

Samodzielne tworzenie dekoracji nie tylko pomoże ci uratować budżet i przyczyni się do podratowania planety, ale także sprawi ci nieopisaną frajdę i powód do dumy w gronie przyjaciółek. Nic tak przecież nie pochlebia jak uznanie w oczach znajomych, gdy pytając o adres sklepu, w którym kupiłaś wykonaną własnoręcznie ozdobę, usłyszą: "To moje własne dzieło".

Tagi: aranżacja wnętrz dekoracje ozdoby