Paryż stolica miłości i ludzi zakochanych

Paryż stolica miłości i ludzi zakochanych
fot. Ioan Panaite/Shutterstock

Paryż po francusku Paris to stolica i największa aglomeracja Francji, położony nad piękną rzeką Sekwaną. Miasto niezmiennie jest ważnym centrum politycznym, ekonomicznym i kulturalnym tego kraju. Paryż to przede wszystkim światowa stolica mody, gdzie można znaleźć liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Taki stan rzeczy powoduje, iż Paryż co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby pojechać do tego miasta, zwanego stolicą miłości i ludzi zakochanych.

Historia Paryża jest niezwykle bogata i jego powstanie datuje się 52 rok p.n.e., kiedy to została założona tu pierwsza osada przez plemię Paryzjów. Dopiero od XIII-XIV wieku n.e. nastąpił znaczny rozwój miasta. Historyczną kolebką Paryża jest wyspa Île de la Cité na Sekwanie, na której położony jest m.in. Palais de Justice czy katedra Notre-Dame de Paris. Wyspa Île de la Cité połączona jest z mniejszą wyspą Île Saint-Louis, gdzie można znaleźć piękne XVII i XVIII-wieczne kamienice.

Paryż to niezwykle romantyczne miasto, do którego przybywają zakochani ze wszystkich zakątków świata, pragnąc spędzić kilka romantycznych chwil w otoczeniu pięknych zabytków i niesamowitej kultury. To niezwykła mieszanka kultury, historii i kuchni świata.

Niewątpliwie symbolem tego miasta jest piękna i dumnie wznosząca się Wieża Eiffla (La tour Eiffel), nazywana również Damą Paryża. Wieża znajduje się u południowego krańca Pola Marsowego w centrum Paryża, nad rzeką Sekwaną. Będąc w Paryżu nie sposób nie wejść na nią i nie podziwiać niesamowitych widoków jakie się roztaczają niemal na cały Paryż.

Będąc w Paryżu należy również zobaczyć: Katedrę Notre-Dame, Łuk Triumfalny - pomnik upamiętniające francuskie zwycięstwa, Bazylikę Sacré Coeur, Sorbonę, Les Invalides - muzeum i mauzoleum francuskich żołnierzy, także miejsce pochówku Napoleona, Panteon - kościół, gdzie pochowani są francuscy bohaterowie narodowi, Conciergerie - dawne więzienie, wzgórze Montmartre, Luwr - jedno z największych muzeów sztuki na świecie, w jej zbiorach znajduje się m.in. Mona Lisa oraz Wenus z Milo, Centre Georges Pompidou - muzeum sztuki współczesnej oraz centrum kultury, znany ze względu na swoją ciekawą architekturę z rurami na zewnątrz budynku, Aleję Pól Elizejskich - najbardziej znana ulica Paryża, Montmartre - dzielnicę bohemy artystycznej, Dzielnicę Łacińską, Rue de Rivoli - ulicę handlową z luksusowymi sklepami dla milionerów, Plac Zgody, Place de la Bastille - miejsce, gdzie stała Bastylia, a obecnie znajduje się tu opera paryska, La Défense - dzielnicę biznesowo-handlowo-mieszkalną, skupisko szklanych wieżowców, itd.

Pięknych i historycznych miejsc jest wiele i nie sposób ich wszystkich wymienić, lecz z całą pewnością w Paryżu każdy znajdzie coś dla siebie. Warto również zwiedzić Paryż z perspektywy Sekwany wykupując rejs statkiem. W ten sposób możemy podziwiać to piękne miasto, słuchając nastrojowej francuskiej muzyczki. To niesamowite przeżycie, które na długo utkwi w pamięci. Poza tym osoby, które uwielbiają jeść, muszą koniecznie odwiedzić wąskie i stare uliczki Dzielnicy Łacińskiej, gdzie będą mogli skosztować wszystkich kuchni świata w uroczych kafejkach, barach, knajpach i restauracjach.

Tagi: paryż francja