Ogród wiosną - pierwsze prace

Ogród wiosną - pierwsze prace
fot. Skitterphoto, pixabay.com

Przed nastaniem sezonu wiosennego warto posprzątać w swoim ogrodzie i przygotować się do pierwszych prac - siania i sadzenia roślin. Jakie prace powinniśmy w pierwszej kolejności zrealizować w ogrodzie na wiosnę?

Przygotowanie do nowego sezonu

Po jesieni i zimie ogród wymaga licznych prac, które pozwolą na doprowadzenie go do odpowiedniego stanu. Przede wszystkim powinniśmy zacząć od prac porządkowych w ogrodzie. Należy oczyścić ogród ze zwiędłych liści i niepotrzebnych rzeczy. Przyda się zakonserwowanie elementów wyposażenia ogrodu - drewnianych mebli ogrodowych, altany czy płotu. Meble z tworzywa sztucznego trzeba dokładnie umyć wodą z dodatkiem detergentu, ale takiego, który nie zniszczy plastiku. Jeśli są mocno zabrudzone, można je umyć myjką ciśnieniową samą wodą.

Warto dokładnie umyć i zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych deski tarasowe albo nawierzchnię ścieżek. Ewentualne tłuste plamy z oleju silnikowego usuniemy strumieniem wody pod ciśnieniem lub preparatem do czyszczenia wybranego typu nawierzchni. Do czyszczenia nawierzchni najlepiej użyć szczotki i wody z dodatkiem detergentu.

Przy kostce brukowej musimy zadbać o usunięcie mchów i porostów z łączeń bruku, aby nie zarosły one całej brukowanej ścieżki lub podjazdu. Podobnie w przypadku ceglanych i betonowych nawierzchni, jakie można wykorzystać w wystroju ogrodu.

Kolejnym krokiem po posprzątaniu ogrodu będzie wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych związanych z roślinami.

Pielęgnacja roślin

W zależności od tego, jakie rośliny, krzewy i drzewa posiadamy w swoim ogrodzie, inny będziemy mieli zakres obowiązkowych prac do wykonania na wiosnę. Drzewa ogrodowe liściaste wymagają przycięcia. Należy usunąć stare, suche i chore gałęzie. Aby drzewo rosło w zharmonizowany sposób można wyciąć krzyżujące się pędy, co pobudzi drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych gałęzi. Można w ten sposób świadomie i celowo kształtować koronę drzew.

Pielęgnacji wymagają także krzewy ogrodowe. Najlepiej już z końcem marca zdjąć osłony roślin, jakie chroniły je przed mrozem i wiatrem w czasie zimy. Podobnie jak w przypadku drzew, będą one wymagały usunięcia starych, suchych i uszkodzonych pędów. Dodatkowo, warto skrócić zdrowe gałęzie o 3 długości, co umożliwi wypuszczenie dużej ilości młodych pędów z pąkami kwiatów.

Obiektem naszego zainteresowania na wiosnę w ogrodzie powinien być także trawnik. Po pierwsze musimy go starannie wygrabić po zimie, usuwając z niego suchą trawę, liście, połamane gałązki i śmieci. Ten prosty zabieg pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Ważne jest, aby grabić z należytą ostrożnością i nie oderwać namokniętej darni od podłoża.

Kolejną pracą do wykonania jest odsłonięcie roślin na rabatach kwiatowych. Na ściółkę wokół kwiatków można wyłożyć torf i korę, zaś liście i słomę, którymi były przykryte rośliny trzeba usunąć. Byliny oczyszczamy z zaschniętych liści, wycinamy przekwitłe kwiatostany. Tak przygotowane do wiosny rośliny szybciej zaczną rosnąć i kwitnąć.

Tagi: ogród krzewy ogrodowe pielęgnacja roślin