Najsłynniejsze polskie skanseny - skanseny w Polsce

Najsłynniejsze polskie skanseny
fot. Curioso/shutterstock.com

Na ziemiach polskich możemy zwiedzić około 30 skansenów. Każdy z nich jest obiektem oryginalnym i ważnym, każdy z nich odgrywa ogromną rolę w związku z promocją kultury ludowej danego regionu Polski. Kilka z nich zasługuje jednak na wyjątkową uwagę. Są to te skanseny, które wyróżniają się ciekawą historią lub zbiorami, to skanseny największe oraz te o najciekawszych profilach tematycznych. Które z polskich skansenów zasługują zatem na szczególną uwagę? Które z tych muzeów pod gołym niebem warto zwiedzić w pierwszej kolejności?

Skanseny w Polsce

Kaszubski Park Etnograficzny

Koniecznie trzeba odwiedzić Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, który zasługuje na szczególną uwagę chociażby tylko ze względu na swój wiek. Ten skansen powstał w 1906 roku i był pierwszym tego typu obiektem na ziemiach polskich. Można tu zapoznać się z kulturą Kaszub oraz Kociewia, zaś dawną architekturę wsi kaszubskiej reprezentuje tu ponad 40 obiektów. Wśród nich najbardziej atrakcyjne to wiatrak, kościół, karczma oraz dawna szkoła z salą lekcyjną, w której turyści z trudem poznają tajniki kaszubskiego alfabetu. Skansen ten może pochwalić się również własną, ciekawą imprezą o charakterze folklorystycznym. To słynny Jarmark Wdzydzki.

Wielkopolski Park Etnograficzny

Warto odwiedzić jeden z największych w całej Europie skansenów, czyli Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, który jest jednym z ważniejszych punktów na popularnym Szlaku Piastowskim. Najstarsze z prezentowanych na jego obszarze eksponaty pochodzą z XVI wieku, zaś dużą atrakcją może być prowadzona na terenie skansenu hodowla.

Muzeum Wsi Słowińskiej

Jednym z ciekawszych skansenów jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Prezentowane w nim obiekty związane są z Pomorzem Zachodnim oraz z Kaszubami. Samo muzeum ma niezwykły charakter. Jest ono rekonstrukcją dawnej wsi rybackiej. Tu, na powierzchni około 10 ha zgromadzono 20 obiektów związanych z miejscową architekturą. Najstarszy eksponat to chałupa z XVIII wieku. Nie brak tu również obiektów gospodarczych oraz sprzętu, z którego dawniej korzystali rybacy. Dużą atrakcją związaną z tym skansenem są pokazy wypieku chleba oraz wyplatania koszy i sieci rybackich.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Warto odwiedzić również Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tutejsze zagrody oraz wnętrza chat mieszkalnych można było podziwiać w licznych filmach. To właśnie w tym skansenie kręcone były niektóre sceny do „Pana Tadeusza” oraz „Ogniem i mieczem”. Na powierzchni  60 ha zgromadzono liczne zabytki budownictwa typowego dla Mazowsza z okresu XVIII – XX wieku. Obok chłopskich zabudowań i budynków gospodarczych można tu zobaczyć i dawną kuźnię, i zespół dworski. Ze względu na imponującą liczbę eksponatów warto odwiedzić Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Należy on do najstarszych skansenów na terenie Polski, zaś jego historia rozpoczęła się w 1927 roku. Dziś można tu zobaczyć ponad 3000 obiektów, które są związanie z Kurpiowszczyzną oraz ziemią łomżyńską. Prezentowane są tu również eksponaty związane z takimi zajęciami jak bartnictwo oraz rybołówstwo.

Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Wsi Opolskiej

Za jedno z bardziej interesujących uchodzi  znajdujące się w Radomiu Muzeum Wsi Radomskiej. Muzeum to ciągle się rozrasta, a sławę zdobyło głównie dzięki licznym imprezom o charakterze folklorystycznym. Z licznych imprez (a szczególnie z Jarmarków Wielkanocnych) znane jest też Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach. Tu można również zobaczyć cenne zabytki architektury z dawnych wsi Śląska Opolskiego.

Muzeum Rolnictwa

Innym ciekawym skansenem jest Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, które znajduje się w XIX – wiecznym zespole parkowo – pałacowym. Prezentowane tu eksponaty są związane z terenami Wschodniego Mazowsza oraz Podlasia. Muzeum pochwalić się może imponującą kolekcją ponad 27 tysięcy różnego rodzaju eksponatów, przy czym dość liczną grupę zabytków stanowią tu maszyny i narzędzia rolnicze. Muzeum to znane jest z ciekawych imprez, jak z Podlaskiego Święta Chleba czy Ogólnopolskiego Konkursu Gry na Instrumentach Pasterskich.

Górnośląski Park Etnograficzny

Jednym z najbardziej wyjątkowych skansenów jest Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, który może pochwalić się niezwykłym otoczeniem. Leży on na pograniczu dwóch wielkich miast: Chorzowa i Katowic. Znany jest z licznych imprez, jak Święto Kartofla czy Dzień Miodu. Ze względu na tematykę warto udać się do Skansenu Przemysłu Naftowego w Bóbrce koło Krosna. Bóbrka to przede wszystkim najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Dziś największą atrakcją tego skansenu są dawne sprzęty, dzięki którym można było wydobywać ropę oraz szyby naftowe.

Tagi: skansen skanseny