Najpopularniejszy szczep świata

Najpopularniejszy szczep świata

Kiedy mamy do czynienia z jakimś bardzo znanym, polecanym czy popularnym winem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że jest to wino cabernet sauvignon, czyli wino reprezentujące obecnie najpopularniejszy szczep winogron czerwonych na całym świecie.

Znajdziemy je wszędzie


We wstępie warto zauważyć, że wina cabernet sauvignon są bardzo popularne niekoniecznie tylko ze względu na znakomitą jakość produktu uzyskiwanego z tego szczepu. Tak się bowiem składa, że cabernet sauvignon jest bardzo odpornym rodzajem winorośli. Pochodzi z Francji, czyli z kraju o klimacie bardzo sprzyjającym dla produkcji winiarskiej, ale znajdziemy go praktycznie na całym globie. Jest to wino, które zadomowiło się bardzo mocno na górzystych terenach Nowego Świata, wraz z nielicznymi Brytyjczykami gustującymi w winach trafiło do Oceanii, zarówno na niewielkie wysepki, jak i na stepy Australii, a do tego cabernet sauvignon można spotkać nawet w tak ze wszech miar nie pasujących do wina krajach, jak nasza ojczyzna.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że chociaż cabernet sauvignon jest wciąż winem najczęściej uprawianym na świecie, to pod względem ilości nowych upraw przegrywa dzisiaj z merlotem.


Wytrzymała mieszanka o intrygującym smaku


Cabernet sauvignon to stosunkowo nowy szczep. Powstał dopiero w XVII wieku, kiedy w południowo-wschodniej Francji zmieszano ze sobą szczepy cabernet franc oraz sauvignon blanc. Dążono do uzyskania wytrzymałej rośliny z dużymi jagodami, które będą bogate w taniny. W szczególności ważne było to, by cabernet sauvignon pączkował trochę później, niż popularne wtedy odmiany. Było to odpowiedzią na małą epokę lodowcową, która nawiedziła średniowieczną Europę. Cabernet sauvignon powstał na długo po zakończeniu średniowiecza, ale pamięć ówczesnych problemów była bardzo żywa, a wiosenne przymrozki wciąż nie były niczym nadzwyczajnym nawet na południu Francji.
W smaku cabernet sauvignon także prezentuje się bardzo dobrze. Bez tego jego popularyzacja byłaby w zasadzie niemożliwa. W chłodniejszych regionach wina cabernet sauvignon oferują zazwyczaj posmak czerwonej porzeczki. W rejonach cieplejszych najczęściej można w nich wyczuć paprykę, miętę oraz cedr, którym wina nasiąkają w czasie dojrzewania. Jeśli wina cabernet sauvignon miały w czasie dojrzewania dostęp do dużej ilości słońca, poczujemy w nich nuty czarnej porzeczki oraz wiśni. Z kolei winorośle uprawiane w gorących zakątkach świata zaoferują nam bardzo ciężki posmak przejrzałych owoców, przypominający nieco marmoladę.

www.faktoriawin.pl

Tagi: wino