Najpopularniejsze rodzaje masażu

Najpopularniejsze rodzaje masażu
fot. Syda Productions/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Najczęściej spotykanym rodzajem masażu jest masaż klasyczny, który można podzielić na masaż ogólny i masaż częściowy. Masaż ogólny to masaż całego ciała, natomiast częściowy dotyczy poszczególnych części ciała. Ponadto można wyróżnić takie rodzaje masażu jak leczniczy, sportowy i kosmetyczny. Masaż leczniczy stosowany jest w celu usunięcia następstw choroby lub zabezpieczenia przed jej dalszym rozwojem. Można go stosować w przypadku złamań, zwichnięć oraz w celu rozmasowania złogów artretycznych.

W masażu sportowym najważniejszym celem jest utrzymanie sportowca w pełnej kondycji. Lekki masaż stosowany jest przed startem w zawodach, natomiast po ich zakończeniu wykonywany jest masaż mający na celu usunięcie z mięśni produktów zmęczenia. Masaże można wykonywać również w przerwie między kolejnymi etapami zawodów.

Dość często wykonywanym rodzajem masażu jest masaż kosmetyczny. Ma on głównie działanie profilaktyczne. Jego głównym celem jest utrzymanie skóry oraz mięśni w elastycznym stanie oraz zapobieganie powstawaniu zmarszczek. Dodatkowo taki masaż rozluźnia i odpręża.

Masaże w celach profilaktyczno-pielęgnacyjnych powinny być stosowane w regularnych odstępach. Zazwyczaj wykonuje się je dwa, trzy razy w tygodniu. Przeciętna seria wynosi 10-15 zabiegów. Jej długość oraz częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie. Tego typu masaże zalecane są osobom będącym w trakcie kuracji odchudzającej – regularny masaż zapobiega powstawaniu zwiotczeń i ujędrnia skórę. Masaż taki zastosować można także w celach korekcyjnych, na przykład przy podwójnym podbródku lub zbytniej otyłości twarzy. Aby stosunkowo szybko osiągnąć oczekiwane efekty, powinien być on wykonywany co drugi dzień.

Popularne są również masaże regenerujące (relaksowe). Ich celem jest przyspieszenie regeneracji organizmu. Można je stosować u osób przemęczonych pracą umysłową lub fizyczną, u osób po silnych przeżyciach psychicznych. W przypadku takiego masażu stosuje się więcej ruchów uspokajających.

Można wyróżnić jeszcze takie formy masażu, jak masaż wodny, aromaterapeutyczny czy drenaż limfatyczny.

Tagi: masaż