Najlepsze trawy ozdobne do ogrodu na sezon 2023r.

Najlepsze trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu estetyki ogrodu. Ich różnorodność form, kolorów i tekstur umożliwia tworzenie unikalnych kompozycji, które przyciągają wzrok i zapewniają doskonałe tło dla innych roślin. W sezonie 2023r. niektóre trawy ozdobne wydają się szczególnie popularne wśród ogrodników. W poniższym artykule przedstawiamy wybór tych niezwykle atrakcyjnych gatunków.

Acorus gramineus 'Ogon' (Tatarak trawiasty)

Tatarak trawiasty, znany również jako Acorus gramineus, to niewielka, ale wyrazista trawa ozdobna, której zielone, paskowane liście tworzą efektowną, gęstą kępkę. Często używany do obsadzania brzegów oczek wodnych i strumieni, ze względu na swoje naturalne preferencje do wilgotnych warunków. Wysokość tej trawy wynosi zwykle około 30-40 cm, co czyni go doskonałym wyborem dla mniejszych ogrodów lub jako element niskiego, przedniego planu w większych kompozycjach krajobrazowych.

Pennisetum alopecuroides (Perłowiec japoński)

Pennisetum alopecuroides, znane również jako perłowiec japoński, jest fantastycznym wyborem dla ogrodów, które potrzebują ciepłych, czerwonawych akcentów. Te rośliny osiągają wysokość do 1,2 metra i tworzą imponujące kępy o długich, łukowatych liściach.

Festuca glauca (Kostrzewa sina)

Kostrzewa sina, znana również jako Festuca glauca, to kolejna popularna trawa ozdobna, która wyróżnia się swoim niebieskim odcieniem. Ta niewielka roślina, osiągająca wysokość do 30 cm, jest idealna do tworzenia kontrastów kolorystycznych w ogrodzie.

Stipa tenuissima (Stypa drobna)

Stipa tenuissima, zwana także stypą drobną, to trawa o delikatnym, "puchowym" wyglądzie, która swobodnie faluje na wietrze. Jej delikatne liście i kłosy nadają ogrodowi niezwykłego uroku i lekkości.

Miscanthus sinensis (Miskant chiński)

Miskant chiński, znany również jako Miscanthus sinensis, jest wysoką trawą, która tworzy eleganckie, kępiaste klomby. Jego wysokie, cienkie liście i pióropusze dodają ogrodowi wrażenia głębi i struktury.

Sklepy z trawami ozdobnymi

Zakup wybranych traw ozdobnych można zrealizować w wielu sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Należą do nich m.in. "Ogrody Marzeń", "Zielony Raj" czy "E-trawa". Każdy z nich oferuje szeroki asortyment traw ozdobnych do ogrodu, dzięki czemu każdy ogrodnik znajdzie coś dla siebie.

Podsumowując

Bez względu na to, jaki styl ogrodu preferujesz, trawy ozdobne zawsze dodają mu uroku i wyrazistości. Ich różnorodność kształtów, wielkości i kolorów sprawia, że możemy tworzyć niepowtarzalne kompozycje, które zaspokoją nawet najbardziej wyrafinowane gusta. W sezonie 2023r. warto zwrócić uwagę na takie gatunki jak perłowiec japoński, kostrzewa sina, stypa drobna czy miskant chiński - to one właśnie mogą stać się prawdziwymi gwiazdami Twojego ogrodu.

Warto pamiętać, że zakup najlepszych gatunków traw ozdobnych jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek, dzięki szerokiej ofercie sklepów ogrodniczych. Z pewnością zainwestowanie w te rośliny przyniesie wiele radości i satysfakcji, zarówno podczas pielęgnacji, jak i podziwiania efektów naszej pracy. Trawy ozdobne to doskonały wybór dla każdego ogrodnika - zarówno profesjonalisty, jak i amatora - i z pewnością warto je wziąć pod uwagę przy planowaniu ogrodu na nadchodzący sezon.

Tagi: ogród trawy ozdobne