Metody skutecznego relaksu

Metody skutecznego relaksu
fot. Evgeny Atamanenko/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Aby uwolnić się od napięcia i zmniejszyć negatywne skutki stresu, ważny jest relaks. Tradycyjne i nowe metody walki ze stresem można podzielić na pięć grup: trening oddechowy, rozluźnianie mięśni, zmiana postawy ciała, masaż oraz ćwiczenia koncentracji. W większości ćwiczeń relaksujących stosuje się jednocześnie kilka z wymienionych już technik. Podstawowe znaczenie mają tutaj techniki oddechowe, gdyż podstawą relaksu jest prawidłowe oddychanie.

Jak działają poszczególne techniki relaksacyjne?

Trening oddechowy polega na tym, że najpierw świadomie kontrolujemy oddech aby stwierdzić, co w nim jest nieprawidłowe. Czy jest zbyt płytki? A może jest zbyt nerwowy? To musimy ustalić w pierwszej kolejności. Następnie należy się skoncentrować na poszczególnych częściach ciała, tak aby odczuć przepływ powietrza w całym ciele. Oddech można ćwiczyć na siedząco, stojąco, można też się położyć. Najważniejsze jest przybranie takiej pozycji, w której będzie nam wygodnie i w której powietrze będzie mogło swobodnie przepływać.

Skuteczną metodą relaksu jest rozluźnianie mięśni. Metoda ta opiera się na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Skuteczne jest również przeciąganie się.

W walce ze stresem od lat świetnie sprawdza się masaż. Należy on do najstarszych technik relaksacyjnych. Pomaga on rozluźnić napięte ciało i łagodzić ból.

Inna technika to ćwiczenia koncentracji. To ważny element technik relaksacyjnych, działających za pomocą autosugestii. Należy zatem skoncentrować się na tym celu, który zamierzamy osiągnąć.

Dlaczego oddech ma takie znaczenie?

Prawidłowe oddychanie ma ogromne znaczenie przede wszystkim dlatego, że każda komórka ludzkiego ciała potrzebuje określonej ilości tlenu. Bez tlenu nie jest ona w stanie prawidłowo funkcjonować. Bez ciągłego dopływu tleniu nie jest możliwa przemiana materii. Najbardziej wrażliwe na brak tlenu są komórki mózgu. Niedotlenienie organizmu sprawia, że człowiek czuje się słaby i zmęczony, zwiększa się też podatność na różne choroby. To właśnie z tego względu w ćwiczeniach odprężających tak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie.

Tagi: relaks masaż stres techniki relaksacyjne trening oddechowy techniki oddechowe