Lampa na biurko – jaka sprawdzi się najlepiej?

Lampa na biurko – jaka sprawdzi się najlepiej?

W sklepach możemy znaleźć wiele różnych lamp biurkowych – zarówno tych przeznaczonych do pokoju dziecięcego, jak i do domowego gabinetu osoby dorosłej. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Lampy biurkowe kupimy zarówno za kilkanaście, jak i za kilkaset złotych. Wielu z nas pod uwagę przy poszukiwaniu odpowiednich lamp na biurko bierze jedynie ich wygląd, aby pasowały do aranżacji całego pokoju. Gdy chcemy być całkowicie zadowoleni z zakupu, pamiętajmy o tym, jak ważne są też kwestie techniczne – mobilność lampy, jej budowa, regulacja i moc.

Mobilność

Dobra lampa biurkowa powinna być zbudowana tak, aby można było łatwo umieścić ją w każdym miejscu na biurku, a w razie potrzeby przesunąć. Zwróćmy przy tym uwagę na długość kabla, aby lampa mogła być podpięta do gniazdka. W przeciwnym przypadku będziemy musieli zaopatrzyć się w przedłużacz.

Budowa

Lampy na biurka najczęściej wytwarzane są z elementów metalowych. Możemy też znaleźć modele wykorzystujące szkło, papier czy tworzywa sztuczne, na przykład lampy Philips, które wyróżniają się efektownym designem. Zwróćmy uwagę na rodzaj materiału. Czy jest on łatwy do utrzymania w czystości? Czy lampa jest narażona na uszkodzenia, na przykład ma klosz z delikatnego szkła lub papieru? Gdzie znajduje się włącznik?

Regulacja

Dobra lampa biurkowa powinna być regulowana, aby można było skierować snop światła w odpowiednim kierunku. Wtedy będziemy mogli łatwo oświetlić miejsce pracy. Najlepiej, aby lampa posiadała zarówno regulowane ramię, jak i regulowany klosz z żarówką czy żarówkami.

Moc

Do lamp biurkowych najczęściej wykorzystuje się żarówki o mocy od 40 do 100 W. Teraz jednak zamiast zwykłych żarówek żarowych najczęściej stosuje się żarówki halogenowe lub nowoczesne żarówki LED. Są one nie tylko bardziej energooszczędne, ale też świecą dłużej. W przypadku żarówek LED to nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin, więc jedna żarówka ledowa będzie mogła posłużyć nam na kilka lat!

Tagi: lampa biurkowa