Joga - sposób na zdrowie i piękne ciało

Joga - sposób na zdrowie i piękne ciało
fot. AlexAnnaButs/Shutterstock, Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Joga słynie z tego, że uspokaja nerwy, pozwala odzyskać równowagę wewnętrzną, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ma ona również pozytywny wpływ na zdrowie.

Doskonałe zdrowie dzięki jodze

Systematyczne praktykowanie jogi może zwiększyć siłę, sprawność oraz elastyczność mięśni. tego rodzaju ćwiczenia usprawniają także pracę serca i płuc, a także wzmacniają kości. Mają one także wpływ na układ pokarmowy, ponieważ normalizują i poprawiają pracę jelit, regulują poziom cholesterolu i dobrze wpływają na metabolizm. Joga ma także korzystny wpływ na cały układ odpornościowy człowieka. Ma to związek z hormonami i tym, że systematyczne zajęcia uczą radzić sobie z problemami, nowymi wyzwaniami i codziennym zdenerwowaniem. W organizmie nie wytwarza się więc wtedy tak dużo "hormonu stresu" czyli kortyzolu. U osób starszych ćwiczenie jogi może złagodzić objawy artretyzmu i osteoporozy, a u wszystkich objawy: astmy, chorób serca,  bólu pleców, kolan, ale też problemów z zatokami czy częstym bólem głowy. Uspokajający wpływ jogi pomaga także osobom cierpiącym na depresję. Bezwysiłkowe wykonywanie niektórych póz pozwala zniwelować napięcie w mięśniach, co prowadzi do ogólnego rozluźnienia. Warto także zwrócić uwagę na to, ze joga poprawia krążenie, a co za tym idzie powoduje dokrwienie mózgu.

Piękne ciało bez wysiłku

Joga jest doskonałym sposobem na utrzymanie ładnej i smukłej sylwetki. Praktykując ją angażuje się do pracy wszystkie mięśnie ciała. Rozciąganie sprawia, że mięśnie wydłużają się i zyskują smukły kształt, co bardzo trudno osiągnąć wykonując inną aktywność fizyczną. Pozycje odwrócone jogi (np. świeca), zwiększają ukrwienie płuc i mózgu a zarazem odciążają serce i nogi, a nacisk jamy brzusznej na przeponę wzmacnia oddychanie i pracę układu krwionośnego. Wpływa to na lepszą jakość snu, lepsze odprężenie, a co za tym idzie - na poprawne funkcjonowanie organizmu. Ćwiczenia skrętne stymulują organy i mięśnie, dotleniają krew, dostarczają jej składników odżywczych, a oczyszczają z toksyn, a zarazem wpływając na mięśnie brzucha doskonale wyszczuplają talię. Podobnie działają skłony w przód, które powodują ucisk jamy brzusznej, co ma świetny wpływ na przemianę materii i oczywiście zmniejszenie obwodu talii. Takie ćwiczenia rozciągają też tylne organy, co oznacza, że równoważą pracę całego ciała. Prawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływa pozytywnie na cerę i stan skóry. Nie można zapominać także o tym, że regularne ćwiczenia odmładza ciało i zapobiegają starzeniu. Widać więc wyraźnie, że joga ma jest doskonałym sposobem zarówno na poprawę stanu swojego zdrowia, jak i wpływa na modelowanie sylwetki.

Tagi: joga