Jean Paul Gaultier - historia marki

Jean Paul Gaultier - historia marki

Jean Paul Gaultier to buntownik, który pokochał klasykę. Znany jest przede wszystkim ze szpiczastych gorsetów, bretońskich pasków i perfum w kształcie ciała. Awangarda i szaleństwo Jean Paul Gaultier znane jest na całym świecie. Jak wyglądała jego droga do sukcesu?

Jean Paul Gaultier urodził się w podparyskim Arcueil 24 kwietnia 1952 roku. Od małego przejawiał nietypowe, jak na chłopców zainteresowania. Zamiast grać w piłkę, wolał spędzać czas z ukochaną babcią – kosmetyczką, tarocistką i wielką miłośniczką gorsetów. To właśnie te ostatnie budziły największe zainteresowanie małego Jean Paula. Potajemnie rozpruwał je, aby sprawdzić, jak są uszyte i skonstruowane. Zachwycony gorsetami zaczął szyć własne, za modela mając ulubionego misia. Zadowolony z efektów Jean Paul Gaultier tworzył kolejne szkice nowych kolekcji i nowe projekty. Namówiony przez sąsiadkę przesłał swoje prace do atelier paryskich projektantów. Niestety żaden wtedy nie odpisał.

Telefon, który zmienił wszystko

Wszystko zmieniło się, kiedy Jean Paul Gaultier miał 18 lat. Wtedy to jego matka odebrała telefon od Pierre'a Cardina. Nastolatek został zaproszony na rozmowę do wielkiego projektanta. Tak mu się spodobał, że od razu został zatrudniony, a w krótkim czasie awansował na bliskiego współpracownika Cardina. Talent młodego projektanta sprawił, że Cardin dawał mu wielką swobodę w projektowaniu i eksperymentowaniu. Doprowadziło to do tego, że Jean Paul Gaultier stworzył własną kolekcję w paryskim Palais de la Découverte. Ekscentryczne projekty szybko zyskały sławę i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ich niecodzienność i niesztampowość sprawiły, że projektant zyskał przydomek l’enfant terrible de la mode – niesfornego dziecka mody.

Muza Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier, który obecnie bardzo często kojarzony jest z perfumami https://www.perfumeria.pl/collections/jean-paul-gaultier, przez całą swoją karierę inspirował się swoimi muzami. Pierwszą z nich był jego długoletni partner Francis Menuge. To on zachęcał projektanta do wyrażania własnego „ja” w projektach i odejścia od standardowych rozwiązań w modzie. Niestety pod koniec lat 80. XX wieku zmarł pokonany przez AIDS. Jego śmierć zdruzgotała Jean Paula do tego stopnia, że zastanawiał się on nad zakończeniem kariery. Wtedy to na scenę wkroczyła Madonna. Piosenkarka zgłosiła się do Gaultiera, aby zaprojektował dla niej kostiumy na potrzeby światowego tournée „Blond Ambition”. Praca nad projektami sprawiła, że Jean Paul Gaultier wyszedł z depresji, a jego kariera ponownie nabrała rozpędu. Sławny stał się przede wszystkim złoty gorset ze stożkowatym biustonoszem. Kolejne lata przyniosły projektantowi następne projekty – równie odważne, ryzykowne i łamiące schematy. Znamienita część z nich została stworzona specjalnie dla Madonny. Ubrania z jego metką noszą też inne gwiazdy takie jak Tina Turner, Kylie Minogue, Rihanna i oczywiście znana z zamiłowania do ekscentrycznych strojów Lady Gaga.

Ekscentryczny zapach Gaultier

Projekty Gaultier to nie tylko kolekcje odzieżowe, ale także zapachy. Projektant stworzył męskie i damskie perfumy Le Male i Classique. Rozpoznać można je po nietypowej buteleczce – damska ma na sobie gorset, męska pasiasty podkoszulek. W podobnym stylu utrzymane są pozostałe opakowania perfum Jean Paul Gaultier.

Tagi: perfumy